Ultimele discutii din forum
    iubytzik22
    Guest

"Intarcarea " de biberon- metode

De ieri am initiat operatiunea: intarcarea de biberon fiindca are 2 ani si 3 luni si consider ca este timpul sa bea din cana.
    Insa din pacate nu am avut nici un succes.Stiu ca o sa mai dureze ceva timp, insa vroiam sa va intreb daca v-ati confruntat cu aceasta problema si ce se poate face?
    Specific ca bea din cana apa, ceai...orice altceva mai putin lapte.Ieri a rupt ultima tetina care o mai avea si am decis ca este cel mai bine sa il "intarc" si de biberon.

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    iuby...si gabriel a facut greva cu laptele cand i-am scos bibe...off ce l-a mai jelit...2 saptamani...si a ramas cu ciuda pe motanul vecinei..ca cica el le-a furat:))
    o perioada nu a mai baut lapte..cateva luni cred, apoi a revenit la el. intre timp insa manca lactate asa ca nu mi-am facut griji. oricum va trebuie rabdare...muuulta:))

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de roxy29 Vezi mesajul
    iuby...si gabriel a facut greva cu laptele cand i-am scos bibe...off ce l-a mai jelit...2 saptamani...si a ramas cu ciuda pe motanul vecinei..ca cica el le-a furat:))
    o perioada nu a mai baut lapte..cateva luni cred, apoi a revenit la el. intre timp insa manca lactate asa ca nu mi-am facut griji. oricum va trebuie rabdare...muuulta:))
    Merci roxy ,stiu ca imi trebuie multa rabdare.Acuma bea apa plata, decat sa bea lapte din cana.
    Asta e....sa vad cum il inlocuiesc ca alte lactate nu mananca , nici iaurturi nu vrea.

mire83
    Guest
    iubi,baga-ne si pe noi la socoteala
    si noi am rupt de 2 zile tetina boceste ca e stricata
    alta nu ii mai cumpar si sunt hotarata si eu sa ii dau cu cana laptele
    avantaj la noi ar fi ca bea doar seara
    noi suntem mai mari- 2,8 luni si ar trebui sa scot si eu tzatza aia artificiala,ma gandesc la carii si alte minuni
    o sa fie greu,o sa am un bocitor in casa...dar vad eu ce indrug sa uite-
    te mai anunt cum decurge treaba!

lorito
    Guest
    asa iti trebuie daca nu ai alaptat mai mult:P, cat mai mult, cel mai mult..
    in alta ordine de idei: cica la varsta asta necesarul zilnic e de 500 gr/zi
    deci poate il pacalesti sa bea din canita, oricum isi poate lua sursa de Ca din diverse alte alimente

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    noi pt ca eram fetita i l-am dat unei papusi care era mai mica
    si pt ca facea papusa si pipi in pampers a fost convinsa ca se hraneste papusa si are nevoie de bibe ca sa creasca mare
    la cea mica nu am incercat inca

Floricica Novice ioana_dinu2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    noi avem 1 an si 5 luni, inca nu am inceput sa facem aceasta operatiune, dar ne asteapta si pe noi trecerea prin asa ceva...
    acum, incercam sa facem doar la olita si azi nu i-am mai pus scutec, decat cand doarme... nu zic de cate ori a facut la olita... ca este egal cu 0, a facut doar pe el, dc ii pun scutec, zice cand face kk doar, iar azi nu a mai zis nici atunci... asa ca nu stiu ce sa fac...

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de mire83 Vezi mesajul
    iubi,baga-ne si pe noi la socoteala
    si noi am rupt de 2 zile tetina boceste ca e stricata
    alta nu ii mai cumpar si sunt hotarata si eu sa ii dau cu cana laptele
    avantaj la noi ar fi ca bea doar seara
    noi suntem mai mari- 2,8 luni si ar trebui sa scot si eu tzatza aia artificiala,ma gandesc la carii si alte minuni
    o sa fie greu,o sa am un bocitor in casa...dar vad eu ce indrug sa uite-
    te mai anunt cum decurge treaba!
    Bravo mire inseamna ca ne sustinem una pe alta, ca din ceea ce a spus roxy ne trebuie muuuuulllta rabdareeeeee.....La mine ieri a rupt tetina dar nu plange dupa biberon, din contra imi zice apaie tot timpul si ii dau apa sa bea.
    Iaurturi nu mananca , i-am mai luat milii cu bilute de-alea mici de ciocolata , dar nici de-alea nu mai mananca acuma.
    Sa speram ca vom putea trece cu bine peste intarcarea de biberon.Si acuma am cana cu lapte langa mine, nici nu s-a atins de ea.
    Sa ma tii la curent cu ce rezolvi, asa mai gasesc si eu idei sa il determin sa bea lapte din cana.

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de ioana_dinu2000 Vezi mesajul
    noi avem 1 an si 5 luni, inca nu am inceput sa facem aceasta operatiune, dar ne asteapta si pe noi trecerea prin asa ceva...
    acum, incercam sa facem doar la olita si azi nu i-am mai pus scutec, decat cand doarme... nu zic de cate ori a facut la olita... ca este egal cu 0, a facut doar pe el, dc ii pun scutec, zice cand face kk doar, iar azi nu a mai zis nici atunci... asa ca nu stiu ce sa fac...
    Eu ma chinui cu el la olita ca nu face kk, pipi face.Plus ca nu stie sa ceara decat pipi si zice pia....Incearca sa mai insisti pune-l dimineata si seara la inceput sa se obisnuiasca cu olita intai.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si eu ma gandesc serios sa incerc sa il dezvat de biberon. Dar cred ca o sa fie o maaare batalie pentru ca el a baut lapticul doar din biberon si este extrem de atasat de biberonul lui. Bea seara si dimineata lapte si are tabieturile lui. Dimineata semi-adormit in pat la mami (asa isi face trezirea) iar seara la fel pe perna frumos.
    Am incercat si eu cu canite dar nu vrea nici chip sa bea.

mire83
    Guest
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    Bravo mire inseamna ca ne sustinem una pe alta, ca din ceea ce a spus roxy ne trebuie muuuuulllta rabdareeeeee.....La mine ieri a rupt tetina dar nu plange dupa biberon, din contra imi zice apaie tot timpul si ii dau apa sa bea.
    Iaurturi nu mananca , i-am mai luat milii cu bilute de-alea mici de ciocolata , dar nici de-alea nu mai mananca acuma.
    Sa speram ca vom putea trece cu bine peste intarcarea de biberon.Si acuma am cana cu lapte langa mine, nici nu s-a atins de ea.
    Sa ma tii la curent cu ce rezolvi, asa mai gasesc si eu idei sa il determin sa bea lapte din cana.
    noi n-avem treaba cu lactatele
    manaca :branza, lapte la cuti, iaurt,unt...

iti zic maine cum a fost prima seara:)
    oricum eu o sa ii duc direct cana,deci in seara asta il iau prin invaluire sa nu vada biberonu
    de obicei sta in camera si eu sau ta-su pregatim biberonu in bucatarie

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari