Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Inghetata la copiii mici- cand, cat, cum?

A venit caldura mare, vara si bineinteles inghetata.
    Vroiam sa va intreb daca voi le dati copiilor inghetata, cum le dati si cat le dati?
    Eu i-am dat lui Edi cat sa puna asa pe buze si i-a placut tare, apoi i-am mai dat cand era topita cateva lingurite mici mici.
    As vrea sa il obisnuiesc de mic cu rece ca sa nu fie sensibil mai tarziu.
    Pe mine m-au cocolisit ai mei in ceea ce priveste inghetata si faceam frecvent amigdalite destul de urate. Pana intr-un an cand am stat la bunici si mi-a dat bunica mea sa pap inghetata si iarna (intai topita bine apoi din ce in ce mai "inghetata" ) si asa am scapat de amigdalite.

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    noi i-am facut spuma de iaurt cu capsuni si am puso la congelator, dupa i-am dat f putin cca 2 linguri. si nu am avit probleme.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Nici noi n-am avut probleme dupa inghetata si asta ma bucura. Capsuni inca nu i-am dat mai ales ca medicul pedistru ne-a zis ca dupa 3 ani sa ii dam capsuni.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    fetita mea mananca o inghetata intreaga acum si nu are absolut nimic.....e drept ca ea a gustat inghetata la 3 luni .....medicul pediatru de aici mi-a spus ca ii pot da sa guste din ingetata de fructe inca de la 4-5 luni asa ca intentionez sa il invat si pe cel mic cu ea......

Floricica Nou Venita mmonikamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78

Rusinos

Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Nici noi n-am avut probleme dupa inghetata si asta ma bucura. Capsuni inca nu i-am dat mai ales ca medicul pedistru ne-a zis ca dupa 3 ani sa ii dam capsuni.
    Gabitzza, de ce se recomanda capsunele dupa ce copilul a implinit 3 ani?

iubytzik22
    Guest
    Fii miu nu se prea omoara cu inghetata fiindca nu stie ce este...momentan ii pun asa pe buze putin .....sau i-am dat inghetata mai topita si putin.....da in rest nu prea cere.....se stramba cand ii pun putin pe buze.....

oanachampion
    Guest
    Ai mei au mancat inghetata de pe la un an... Rar, ce-i drept. Vara, tuturor ne plac lucrurile reci, deci si copiilor, insa exista alte alternative, mai sanatoase... De ex., poti infige un bat intr-un iaurt cu fructe si-l poti baga la congelator... Sau umple o cutiuta goala de iaurt cu suc natural de fructe si repeta operatiunea... Inghetata adevarata, pe langa e-uri, contine si o gramada de calorii "goale" si mie nu-mi prea place ideea... Acum ai mei mananca popsicles (suc de fructe inghetat pe bat) de n-au treaba si n-au avut niciodata amigdalita. Cat despre capsuni, se pot da de la un an, insa, ca si cu restul alimentelor care pot provoca alergii, trebuie luat in considerare daca parintii sunt alergici (ceea ce creste riscul copilului de a fi alergic) si alergiile de care sufera deja copilul (daca exista). In fct de factorii astia, daca bb e ok si parintii nu sunt alergici, se pot da capsuni la un an, daca nu, se mai asteapta... Pana la urma, nu se grabeste nimeni, au toata viata la dispozitie sa guste din toate alimentele...

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de mmonikamm Vezi mesajul
    Gabitzza, de ce se recomanda capsunele dupa ce copilul a implinit 3 ani?
    Capsunile sunt foarte alergene si de aceea este recomandat sa fie date dupa varsta de 3 ani. Am citit prin niste reviste chiar ca ar fi recomandate dupa 4 ani. Cum a zis si Oana, au destul timp sa guste de toate asa ca nu ma grabesc, mai ales cu dermatita lui Edi nu vrea sa risc sa ii dau nimic care i-ar putea agrava dematita.

Floricica Nou Venita dagosha's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    51
    si eu i am dat copilului la 1 an si 7 luni capsuni in iaurt si i a placut fff tare si nu a patit nik....
    referitor la inghetata as fi mai prevazatoare...prefer s ai dau iaurt cu fructe e mut mai sanatos si consistent pt el

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu cand am zis de inghetata ma refeream asa sa ii dau sa guste nu sa tina locul unui desert. La noi iaurtul este de baza, asta este cina lui, iaurt cu fulgi de ovaz si porumb pentru ca nu mai vrea inca o masa de legume.

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Bună seara !
    Şi eu i dau cteva linguriţe de ngheţată , dar după ce s-a topit n proporţie de 70 % , şi nu am probleme cu el , de fapt nu a făcut roşu n gt deloc de cnd l-am născut !

Eu i dau pt că pofteşte la copii prin parc ,altfel nu mă grăbeam să-i dau .

P.S Gabizza e aşa de frumoasă poza ta de la avatar , Edi e dulce rău , iar tu eşti o mami foarte frumoasă !!!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari