Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cristinica_carla2's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2010
    Postari in forum
    214

Iaurturi

Buna. Eu ii mai dau fetitei mele iaurturi de la Nutriday,Activia,Casa Buna si ii mai dau Danonino. Din cate am auzit,iaurturile nu sunt bune deloc si multa lume mi-a spus sa nu-i mai dau Carlei niciun fel de iaurt din comert fiindca nu sunt bune. Mai ales, sa nu-i dau Danonino. Voi ce parere aveti? Sa nu-i mai dau Carlei iaurturi din comert?

Membru inregistrat la
    08.04.2010
    Postari in forum
    214
    Si problema este ca fetita mea nu se impaca deloc cu lactatele,in afara de iaurturi din comert,in rest nu bea lapte,nu mananca branza si nu stiu ce sa ma mai fac cu ea.Am incercat sa ii dau Sana, nimic,tot iaurt dintr-asta,Nutryday,etc,si am incercat sa ii dau lapte acru,facut in casa de mama mea,si nu,nu ia placut,a inceput sa faca mofturi. Nu stiu ce sa ma fac,mananca doar iaurturi din comert,si din cate am auzit ca nu sunt bune,nu stiu,,,sa-i mai dau,sa nu?E singurul lacat pe care il prefera,iaurtul,in rest nu mananca altceva lactat.Si nu e bine pentru ea. Nu are calciu chiar deloc.
    Oare ar merge sa ii dau lapte cu forta,in fiecare dimineata?Sau branza? Ce sa fac? Astept un sfat,va rog!

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Buna. Da-i cereale cu lapte, daca vrei sa ii dai lapte sub orice forma. Noi Danonino nu am cumparat chiar niciodata, am mai luat activia cu bifidus, si Danone nutriday fara nici un fel de arome, din ce ai mentionat tu aici. Noi cumparam in mod regulat Cedra de la Napolact, cate o galetusa. Daca vor ca desert, le pun dulceata in el.
    I-ai facut analizele, de spui ca sta prost cu calciul? Sa stii ca nu e musai daca nu consuma lactate sa stea prost cu calciul, exista si alte alimente care asigura calciul in organism. In afara de asta, organismul isi are rezervele lui.

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    in nici un caz nu se da niciodata mancare cu forta...incearca alte metode..

mother
    Guest
    Citat Postat de cristinica_carla2 Vezi mesajul
    Buna. Eu ii mai dau fetitei mele iaurturi de la Nutriday,Activia,Casa Buna si ii mai dau Danonino. Din cate am auzit,iaurturile nu sunt bune deloc si multa lume mi-a spus sa nu-i mai dau Carlei niciun fel de iaurt din comert fiindca nu sunt bune. Mai ales, sa nu-i dau Danonino. Voi ce parere aveti? Sa nu-i mai dau Carlei iaurturi din comert?
    e prima data cand aud ca iaurturile nu sunt bune.... ce au?

cu danonino e alta poveste..... dupa parerea mea sunt pline de chimicale....

de mic l-am invatat cu iaurt simplu...nu a gustat iaurt cu fructe decat acum putin timp , pentru ca am gasit unele bio... si ii mai dau din cand in cand....

mischa2000
    Guest
    daca ar fi iaurturile atat de proaste ... atunci ar trebui sa stam cu toti numai prin spitale ...
    in plus pe caldura asta sunt foarte indicate avand in vedere sarurile continute ...

stefaniajohansson
    Guest
    sa va dau si eu o mica informatie, poate ii foloseste cuiva;P
    iaurturile cu fructe sunt facute cu fructe care nu sunt acceptate de a fi scoase la vanzare (prea coapte, lovite samd ) ceea ce inseamna ca contin foarte mult zahar. cu alte cuvinte, nu prea e diferenta intre a manca dulciuri sau a manca iaurturi cu fructe..
    eu cumpar doar iaurt simplu ecologic si pun in el fructe proaspete sau congelate (afine, zmeura, capsuni) iar Jacquie mananca cu mare placere

Floricica Nou Venita oliboli's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2010
    Postari in forum
    18
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    sa va dau si eu o mica informatie, poate ii foloseste cuiva;P
    iaurturile cu fructe sunt facute cu fructe care nu sunt acceptate de a fi scoase la vanzare (prea coapte, lovite samd ) ceea ce inseamna ca contin foarte mult zahar. cu alte cuvinte, nu prea e diferenta intre a manca dulciuri sau a manca iaurturi cu fructe..
    eu cumpar doar iaurt simplu ecologic si pun in el fructe proaspete sau congelate (afine, zmeura, capsuni) iar Jacquie mananca cu mare placere
    Sunt perfect de acord cu tine, e de preferat sa evitam iaurturile de fructe daca avem de ales! Nu numai ca contin foarte mult zahar, dar contin si conservanti - altfel cum credeti ca ar rezista atatea saptamani fara sa se strice? Si eu ii dau lui Oli iaurturi simple, de la firme care mi se pare ca folosesc mai putini conservanti decat altii, de ex. Napolact, Simultan, Milli - evit totul de la Danone ca mi se pare ca toate produsele lor au acelasi gust de conservanti, au si consistenta aia "branzoasa" de la prea multi agenti de conservare, care ma dezgusta... Mie mi se pare ca produsele Danone au castigat piata din prea multe reclame, nu din calitate - dar asta-i parerea mea, nu trebuie sa va luati dupa mine, folositi in continuare care vi se par mai bune, care credeti voi ca sunt cele mai bune!

Membru inregistrat la
    08.04.2010
    Postari in forum
    214
    Citat Postat de yuxi Vezi mesajul
    Buna. Da-i cereale cu lapte, daca vrei sa ii dai lapte sub orice forma. Noi Danonino nu am cumparat chiar niciodata, am mai luat activia cu bifidus, si Danone nutriday fara nici un fel de arome, din ce ai mentionat tu aici. Noi cumparam in mod regulat Cedra de la Napolact, cate o galetusa. Daca vor ca desert, le pun dulceata in el.
    I-ai facut analizele, de spui ca sta prost cu calciul? Sa stii ca nu e musai daca nu consuma lactate sa stea prost cu calciul, exista si alte alimente care asigura calciul in organism. In afara de asta, organismul isi are rezervele lui.
    Yuxi, i-am dat si cereale cu lapte si nimic, nu ii place.Activia cu bifidus luam si noi,mananca si ii place. Nutriday mai mananca si cu capsuni,piersici sau fructe de padure. Simplu mai mananca,dar din cand in cand.Rareori. Multumesc pentru sfatul cu desertul,chiar am sa incerc si eu sa vad.
    Da, am fost si i-am facut analize,acum o saptamna in urma si nu are calciu chiar deloc,se plange ca ameteste. Ii dau calciu cu magneziu acum,sfatul doctorului.
    Stiu ca nu este musai, dar nici legume nu mananca, nici fructe, nici lactate.Si nu stiu ce sa ma fac cu ea.

Membru inregistrat la
    08.04.2010
    Postari in forum
    214
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    e prima data cand aud ca iaurturile nu sunt bune.... ce au?

cu danonino e alta poveste..... dupa parerea mea sunt pline de chimicale....

de mic l-am invatat cu iaurt simplu...nu a gustat iaurt cu fructe decat acum putin timp , pentru ca am gasit unele bio... si ii mai dau din cand in cand....
    Soacra-mea imi zice sa nu ii dau nici simplu,fiindca face cancer de la el:)) ptr ca are fel de fel de euri,s.a.m.d. . Dar ce sa fac ?! Sa nu ii dau niciun lactat?? Mai ales ca doar iaurturi din comert mananca.Lapte nu, branza nu,smantana nu.

Membru inregistrat la
    08.04.2010
    Postari in forum
    214
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    daca ar fi iaurturile atat de proaste ... atunci ar trebui sa stam cu toti numai prin spitale ...
    in plus pe caldura asta sunt foarte indicate avand in vedere sarurile continute ...
    Intr-adevar . Am sa ii dau iaurturi de acum,am sa incerc sa le mai raresc pe cele cu fructe, si am sa incerc sa ii dau mai mult simplu.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari