Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    programul nostru de masa este urmatorul:

pe la 10, cand se trezeste dimineatza, 250 ml lapte + cereale

la 14 pranzul

la 18 cina

la 22, la culcare 250 ml lapte + cereale

intre laptele de dimi si pranz primeste o gustare, neaparat fructe

intre cina si laptele de la culcare o alta gustare: biscuiti, controversatii pufuleti, eugenia, sticksuri, fulgi de porumb, banana etc

voi ce oferiti copiilor ca si gustare intre mese?

Floricica Nou Venita alexmihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2008
    Postari in forum
    74
    Ca gustare ii dau paste cu lapte,banana,mar,iaurt,cateodata ou fiert,prajituri,piure de fructe cu biscuiti,etc.
    Noi avem mai multe gustari intre mese,cu toate ca manaca la pranz doua feluri de mancare intotdeauna si dimineata in afara de 250 ml de lapte mai mananca si o masa destul de consistenta. Al meu si mancacios,ar manca non stop. Si grasun nu e ca alearga toata ziua pe afara.

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    Efe mananca cam asa:
    La 6 dimineata lapte(junior 1)- 180 ml
    La 10 mananca ou fiert,branza,banana,iaurt,cereale.Nu toate o data dar combinatii intre ele.
    La 14 mananca mancare 1 singur fel adica ori ciorbita ori pireu cu ceva
    la 18 mananca orez cu lapte,iaurt,placinta cu branza,etc.
    La 21 lapte + cereale 210 ml
    Intre mese mananca fructe multe(mere,kiwi,mango,pere)
    Mai gusta foarte rar pufuleti dar nu prea i-i plac si biscuiti.

Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Noi mancam asa:
    la 7-8 lapte cam 210ml
    10- mic dejun - , gris in lapte, orez in lapte, paine cu ceva,etc...
    15-pranz - un fel de mancare
    19- cina- fie mancare gatita, fie iaurt, depinde de e a mancat la micul dejun
    21 lapte de gust 30-40ml

Intre mese mananca fructe ? mere, banane,kiwi, pere, etc
    tot la gustare se cuvine sa precizez ca imediat ce ne vede pe noi mancand paine ii trebuie si ei...asa ca mai "fura"cate un colt de paine...
    Mai pregatesc prajiturele de casa...
    Incerc sa ii dau cat de rar sticksuri, biscuiti, pufuleti, piscoturi, ... dar mai papa si din aceasta categorie...

De fapt mananca zilnic 1 biscuite pe care ii pun picaturile de fer si vigantolul ca asa nu avem probleme cu administrarea lor :)

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    ah, da! uitasem... si gustarea preferata a lui bogdan e "ama" (painea)... si eu evit cat pot sa-i dau

vanda, ft faina ideea cu administrarea vigantolului si a fierului

Floricica Nou Venita alexmihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2008
    Postari in forum
    74
    Cu painea e si la noi circ mare. De ex aseara,dupa ce a mancat un castronel de ciorbica plin ochi,o prajitura si o jumatate de mar a gasit o paine mare neinceputa. Si smecherul meu a muscat din colt pana si-a facut loc sa bage mana si sa scoata miezul. Eu vedeam ca painea e tot intreaga si l-am lasat. Cand a aruncat-o am luat-o si ce sa vezi? Painea era goala pana la jumatate,nu mai era decat coaja foarte atent scobita.Asa ca a mancat o jumatate de paine odata. 3 zile nu mai vede paine.

Guest
    vad ca toti copiii sunt indragostiti tare , de paine:)si David o adora, chiar daca a servit masa nu refuza un colt de paine niciodataa:))

de gustari nu prea avem vreme...mananca lapte dimineata si seara si 3 mese:mic de dejun, pranz si cina!

Floricica Nou Venita amarus's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2008
    Postari in forum
    225
    Ma ia durerea de cap si disperarea cand vad cat papa copilasii! Daca nu i-as da eu sa pape, ar sta toata ziua nemancat, fara sa ceara nimic!
    Are doar 4 mese pe zi: la 10 branza cu fructe sau cereale cu mar copt, la 13-14 pranz: un singur fel de mancare gatita, la 17-18 un iaurt, uneori si o juma de banana, seara la 21: paste, branza cu mamaliguta, tocanita.

Lapte nici sa nu vada! (asta de la 1 an si o luna), intre mese nu vrea nimic: nici fructe, nici biscuiti, nimic de rontait. Si nici sucuri nu vrea deloc!

Cand iesim la plimbare parca are gura sigilata, nici macar apa sau ceai nu vrea!

PLUS ca maninca numai pasat cu furculita, nu mesteca nimic!

off

Floricica Nou Venita amarus's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2008
    Postari in forum
    225
    Ahh... am uitat! singura mancare care o cere sunt cartofii prajiti! ar fi in stare sa manance un ceaun intreg! da' cine-i da? nu am mai facut de o luna...

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    tudor mananca : la 5-6 dim 210 ml lapte
    -la 11-branza ricota cu iaurt si un fruct
    -la 16-pranz compus dintr-un singur fel ciorbita, piure de legume plus carne diferite in functie de zi
    -la 19-o tartina sau orez cu lapte sau paste cu lapte si o banana
    -la 22,30-23 -240 ml lapte cu 2 masuri cereale si nani
    intre mese nu mananca nimic,bea doar apa si uneori suc de fructe dar rar.

Floricica Senior robynely's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    4.526
    hihihi!aceeasi problema o am si eu cu cartofii prajiti!daca sunt fetele la masa in acelasi timp si cea mare manaca cartofi asta mica nici nu mai deschide gura sa-i dau mancarea ei.trebuie sa plec ori eu cu roby ori denisa in sufragerie ca altfel roberta nu manaca.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari