Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    cand ati inceput sa dati dulce puiutilor vostri si sub ce forma? pt. fructe se asteapta o anumita varsta sau dupa un an orice e permis? haideti sa vorbim si despre asta!

fiica-mea manca bine fructele pana pe la 1 an (mar, banana, para, uneori suc de portocala, pe care nu l-a prea agreat ea!). dar mai nou nu mai vrea de nici un fel! am facut chec cu stafide, a mancat, prajitura cu mar, a mancat, acum vreau sa fac cu cirese. bineinteles ca nu ii dau mult, dar bunica-sa insista sa-i dau mai mult, ca nu are nimic. ba chiar ii da pe ascuns ciocolata si prajiturele de tot felul din comert si ma apuca nervii, dar nu am cu cine sa vorbesc! spuneti-va si voi parerea!

Floricica Debutanta laura81's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.03.2007
    Postari in forum
    620
    Eu am inceput sa-i dau deserturi dupa 10 luni dupa masa de pranz daca papa mancarea bineinteles, si ii dau prajiturele facute in casa, cu zahar putin( cam injumatatesc cantitile de zahar dn retete, si e numai bine asa si ptr.noi adulti).Cand zic prajiturele ma refer la checuri,placinta cu mere placinta cu branza,prajitura cu pere, pandispan cu crema de frisca facuta din smantana proaspata, si ii fac si marmelada din diferite fructe cu putin de tot zahar pe care o papa cu paine si unt(mai rar marmelada asta ),biscuiti cu crema fiarta,bicuiti de rontait simpli, si ii mai dau ca desert cateodata crema de branza de vaci cu fructe (cumparata din comert cu E-urile de rigoare:()
    Fructe eu ii dau banane,mere,pere,piersici,nectarine,portocale,struguri mai rar, mango,ananas,capsuni..aproape toate fructele,acum depinde si de copii cred, Luka nu e un copill sensibil,nu a fost bolnav mai deloc.

Floricica Debutanta irra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Fructele ii plac mult, le-a mancat pasate la inceput, cand era bebe, normal. Pana pe la 1 an am evitat capsunii, portocala i-am dat putin mai inainte de 1 an. Ii plac toate fructele pana acum, cu exceptia ananasului.
    In privinta desertului... de obicei fructele sunt desertul pentru ea. Avem prajitura cam o data pe saptamana (vina mea, imi plac mult), dar pana de curand ei nu-i dadeam, aveam grija sa nu fie treaza cand mancam. :-) Acum are 2 ani, nu vreau sa mai fac asa, insa portia pe care o primeste e mica, si numai dupa masa, cam 1-2 ori pe saptamana.

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    fructe a papat pana la un an dar acuma nu prea mai vrea sa pape iar prajiturele eu nu-i dau deloc ,ii mai dau biscuiti cu cereale integrale si foarte rar ciocolata Kinder {am intrebat pediatra si a zis ca pot sa-i dau ,produsele de la kinder sunt cat de cat naturale }

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    fructe mancam orice de la inceput , i-am dat si capsuni mult inainte de un an
    dulciuri le evit
    dar cand ne vede pe noi ii dam si ei ciocolata sau cate o bomboana sau prajitura
    dar nu zilnic si nu mult

Floricica Nou Venita cristinamitrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.05.2008
    Postari in forum
    63
    miruna mea nu a fost deloc un copil mofturos la mincare.De mica a mincat de toate,fructele iau placut de pe la 5 luni.eu dupa fiecare masa ii dau cite un desert,fie o prajitura de casa,fie un iaurt cu fructe,dar sunt cam rezervat in privinta ciocolatei.Nu stiu daca sa ii dau sau nu...miruna are acum 1 anisor si este f hranace

Floricica Nou Venita gabi.m's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2008
    Postari in forum
    215
    si noua ne plac fructele, in special cele de sezon. Avem o livada mica in curte si toata ziua ii dam ocol.am avut o pasiune pentru cirese, dar i le-am dat cu masura, i-am dat si capsuni, iar acum ne plac coacazele.
    in legatura cu ciocolata, cred ca ar tb sa mai astepti, ca e prea mica sau dc vrei totusi sa-i dai sa cauti una cu mai putine ingrediente.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    fetelor, ce facem cand altii in jurul copiilor nostri "roiesc" cu tot felul de "bobo", cum zicem noi la dulciuri... ca m-am saturat sa explic tuturor ca eu nu-i dau mai deloc, dar ei insista...

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    mai ales cu ciocolata si cacaua nu sunt de acord inca, deja e o fire agitata si doarme rau, daca ii mai dau si ciocolata...

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    da si eu ma confrunt cu problema asta ,dar daca vad ca insista le spun ca are indigestie sau este alergica ..............m-am saturat si eu sa tot dau explicati ca am timp sa-i dau .
    Intr-o zi fetita mea mancase pufuleti destul de multi ,imi era frica sa nu-i fie rau ,ies afara o serveste cu puf..,dupa nici 10 minute ne intalnim cu o bunica care-i dadea pfuleti la nepotica ...binenteles i-a dat si Iuliei .........i-am spus sa nu-i mai dea ca a papat multi in fine tot i-a dat ,am luato de acolo vine o mamica cu pufuleti si ea sa-i dea .........atunci chiar m-au apucat nervi si am ridicat un pic tonul la acea mamica sa inteleaga ca papase destui.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    voi le dati miere sau produse apicole?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari