Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice rocksy's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2007
    Postari in forum
    502
    Buna mamci,

Eu am o fetita de numai 8 luni, dar vreau sa va intreb pe voi daca ati cumparat scaun special pt bebe sa pape, sau ii dati sa manance din brate de la voi sau in patut?

Eu vreau sa ii cumpar scaunel pt ea, dar nu stiu pana la ce varsta il poate folosi si daca merita sa ii cumpar unul...Aveti cunostinte?Folositi scaun?Cat timp a sta bebe in el?

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    eu il folosesc si daca e costruit pt standardele bebelusului se poate fol de la 6 luni pana tarziu cand bebe are 2 -3 ani. pt mine a meritat pt ca numa asa sta sa ii dau papa altfel tre sa fug prin toata casa cu lingura dupa ea

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Eu pina a stat in funduletz i-am dat sa manince in scoica, primul scaunel de masina, iar dupa ce a stat in funduletz am primit de la cineva un scaunel de nuiule care se potriveste numai bine la inaltimea mesei mele.
    Bi baietelul meu are 2 ani si aproape 7 luni si tot in ala maninca. Si inca mai incape, pina la 3 ani sigur incape, ca e mai maruntel de felul luli.

Ocazional mai mincam pe desene, sau in camera, dar nu mincare, ci desertul, sau saratele, sau seminte, sau fistic.

Floricica Debutanta lizuc's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2006
    Postari in forum
    811
    Din punctul meu de vedere un scaunel de masa e o investitie foarte buna.Ideea ca bebe sa pape pe unde apuca nu mi se pare ok; cred ca bebe trebuie sa fie invatat de mic ca masa se serveste la bucatarie si nu in pat,la tv, etc .Noi i-am cumparat scaunel de masa la 6 luni si il folosim si acum la 1 an si 5 luni. Si copilul meu e f energic, alerga prin toata casa de la 10 luni si ar fi fost tare aiurea sa alerg dupa el cu lingurita ca sa-l hranesc.Asa ca eu sunt PRO scaunel de masa.

mischa2000
    Guest
    ce spui tu este adevarat dar doar in teorie.
    Trebuie sa ne gandim ca exista si copii mofturosi. Chiar daca in carte spune ca fara tv si altele unii copii nu maninca altfel.
    Eu ii dau in scaunelul de masina si ii dau tot felul de jucarii pe care le ia, le cerceteaza si le arunca. Dar maninca. Si asta e important. Abia de doua saptamani a inceput sa manince mancare normala, pana acum am tinut-o doar cu borcanele de la nestle.
    Nu sunt de acord cu papa in premergator pentru ca nu au stare si trebuie oarecum sa stea fixati.

Floricica Novice rocksy's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2007
    Postari in forum
    502
    Coralia nu este mofturoasa delok la papa..mananca orice si ii place sa pape cu noi la masa cel mai mult..Chiar ma gandesc sa cumpar un scaunel , asa as putea sa o tin cu mine in bucatarie,pt ca daca sta in premergator, imi da toate cratitele si tigaile jos :))
    Adevarul este ca cel mai bine papa in patut, daca sta culcata..Asa papa mai mult decat cand sta in brate le noi..Dar chiar ma gandesc la un scaun..Ar fi bine sa stea pana la 2-3 ani..

Multumesc pt sfaturi

Floricica Debutanta lizuc's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2006
    Postari in forum
    811
    Al meu nu este mofturos, in schimb nu are rabdare sa stea cumintel in scaunel pana la sfarsitul mesei, ceea ce mi se pare absolut normal la varsta lui. Asa ca si eu il mai pacalesc cu o jucarica sau ce mai gasesc la indemana prin sertarele din bucatarie.Dar cand ii spun "Andrei hai sa mergem sa papam" se infiinteaza in fata usii de la bucatarie si apoi a scaunelui; deci stie ca acolo este locul de luat masa si nu in fata televizorului, in pat sau mai stiu eu unde.Cam asta e ideea. Cred ca-i putem obisnui de mici cu obiceiuri sanatoase, decat sa incercam mai tarziu sa le indreptam pe cele proaste deja formate ( ca de ex, sa pape in fata televizorului, sau sa alergam dupa ei prin toata casa pentru a le da sa pape).

mischa2000
    Guest
    asa si raluca. cand ma vede cu borcanelul in mana se indreapta spre scaunel. dupa ce o pun in el se agata de centuri ca si cum si le-ar fixa. dar fara jucarii nu am putea sa mancam decat nestle.

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    Si eu sunt pro scaun!!!Si mai ales pt copiii mai mofturosi e o inventie super!!!Alexandra trebuie 'prostita'cu jucarii si tot felul pana isi termina masa, nici nu vreau sa-mi imaginez cum ar fi sa o tin in brate si sa-i dau jucarii+mancare+povesti...acum isi trage singura scaunul cand ma vede ca vin cu papa si se catara in el, ma ajuta sa ii fixaz centurile...Stie ca e locusorul ei special si ii place tare mult.

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    Mi se pare foarte comod din punctul de vedere al parintilor sa le dam de mancare la copii caund ei stau pe scaunelul lor, decat sa-i tinem in brate. Acum Alexandrei ii place sa pape singura (cam face ea mizerie, dar asta e, pana se perfectioneaza, curata mami ...)asa ca uneori ea papa singurica in scaunelul ei pe care il punem langa masa si noi mancam la masa. Ii place tare mult, ca are impresia ca sta si ea la masa cu adultii.

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    este fff util scaunul cu masa.eu nu as putea sa ma descurc fara el.
    cand plec in vizita e un chin sa ii dau lui David sa pape pt ca el nu sta linistit.pleaca si trebuia sa ma duc cu mancarea dupa el.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari