Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita madalinamunteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2009
    Postari in forum
    54

Dupa un an - lapte praf de continuare sau lapte de vaca?

Dupa ce nu am mai avut lapte i-am dat lui Teodor lapte praf Milumil. Acum are 1 an si o luna si inca bea Milumil 1+ . Nu l-am trecut inca pe lapte de vaca pentru ca mi-a fost teama si pentru ca a avut ceva deranjamente stomacale, probabil si din cauza eruptiilor dentare care au fost de-a dreptul explozive. Acum e bine si i-am mai dat din cand in cand orez sau gris facut cu lapte de vaca si a fost ok.
    Cu fetita cea mare nu am avut astfel de probleme pt ca dupa un anisor mi-a refuzat orice fel de lapte asa ca acum stau si ma gandesc daca ar fi mai bine sa il trec pe lapte de vaca sau sa continui cu laptele praf? Voi la ce varsta ati dat bebelusilor lapte de vaca? Si ce lapte pasteurizat sau lapte natural de la vacuta fiert?. Eu as avea posibilitatea sa iau lapte proaspat de la cineva cunoscut si de care sunt sigura.

Floricica Nou Venita colette's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2007
    Postari in forum
    86
    Buna
    Laptele de continuare se da pana la implinirea varstei de 3 ani. Abia dupa aceea se poate trece pe lapte de vaca. Asta deoarece laptele formula pt copii e imbogatit cu minerale si vitamine esentiale pt dezvoltarea lor si care nu se gasesc in laptele de vaca. La copiii hraniti cu lapte de vaca dupa varsta de 1 an apar carente de fier (mai ales !), calciu si altele.
    Multa sanatate!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu am intrebat pesiatra si mi-a recomandat sa ii dau o masa de lapte praf si una de lapte de vaca si asa are Edi de la un an, lapte de vaca dimineata si lapte praf seara

oanachampion
    Guest
    Eu le-am dat lapte de vaca (pasteurizat, imbogatit cu vit D). De ce? Pt ca formula contine foarte multe calorii, mult prea multe pt un copil care mananca, deja, mancare solida in cantitati suficiente. Chestia cu anemia poate fi prevenita printr-o alimentatie corespunzatoare (spanac, ficat, fulgi de ovaz... fulgii pe care ii mananca puii mei au 40% din cantitatea de fier necesara unui ADULT pe zi, etc). La fel si carenta de vitamine... Carente de calciu NU au cum sa apara daca bea lapte, chiar si de vaca!

Floricica Nou Venita madalinamunteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2009
    Postari in forum
    54
    Multumesc mamicilor pt sfaturi. AM inceput deja sa ii dau laptic de vaca in paralele cu laptele paf si asa treptat cred ca o sa il trec doar pe lapte de vaca pt ca am vazut ca ii este bine si pana acum nu a avut nici un fel de problema. Si eu cred ca printr-o alimentatie corespunzatoare, variata se pot evita carentele de fier si vitamine.

Insa ce parere aveti despre stirile care s-au tot vehiculat in ultima vreme, cum ca laptele praf este toxic si ambalajul de aluminiu, de asemenea?

Floricica Nou Venita claudette's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2010
    Postari in forum
    68
    eu i-am dat pana la 2 ani lapte praf
    de la 2 ani am trecut pe lapte de vaca, la cutie...
    cred ca e o strategie de marketing treaba asta cu laptele praf pana la 3 ani...
    chiar daca e imbogatit cu diverse, totusi, copilul dupa 1 an jumate- 2 ani, ar trebui sa-si ia ce-i trebuie dintr-o diversitate de alimente
    deci daca copilul mananca ce trebuie, nu e nevoie de imbogatiri, suplimente...

Floricica Nou Venita sinzi's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2010
    Postari in forum
    46
    BUNA vreau si eu un sfat:(multe pers imi zic sa trec fetitza pe lapte de vaca fetita mea avand 7 luni si 3 saptamni..eu mai alaptez inca dar nu se satura si vrea de la san doar seara ziua nu.....acum ii dau formula ...am nevoie de un sfat o trec sau nu pe lapte de vaca ??????????

mischa2000
    Guest
    in nici intr-un caz nu ii dai lapte de vaca acum ...
    motive sunt o gramada ... inclusiv alea enumerate sus ...
    dar la 7 luni ... nici nu se pune problema ... in mod normal abia se baga iaurtul ....

sigur ... depinde de "doamnele" care iti vor spune ... ca au o vaca sigura, ca noi asa am crescut ... etc ...
    deci mai bine un lapte mai ieftin gen bebelac ... decat lapte de vaca ...

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    fetitei mele i-am introdus lapticul de vaca pasteurizat de la aproape 2 anisori.....am trecut de la Nan junior...si i-a mers bine trecerea,adica l-a acceptat repejor!!!
    Sinzi in nici un caz sa nu treci asa repede la lapticul de vaca....inca nu are un meniu variat din care sa-si ia vitaminele si tot ce ii trebuie organismului ca sa se dezvolte frumos si sa nu aiba carente!!
    noi bem si acum laptic cel putin 500 ml pe zi.....de vaca!!

Floricica Nou Venita carmentules's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2011
    Postari in forum
    1
    Cred ca in special ar trebui sa ma adresez mamicilor din constanta, dar daca este cineva interesat si din tara cred ca ne v-om descurca.
    Am si eu o propunere care cred ca-mi poate fi de ajutor si mie si altei mamici, eu am dat "buburuzei" mele lapte formula si dupa un an intentionad ca sa-i dau pana la varsta de 3 ani ( asa cum am procedat si cu viteazul meu cel mare ERIC) insa se 3 saptamani a inceput sa vomite la fiecare masa de lapte si ca urmare nu l-a mai vrut sub nicio forma , preferand laptele de vaca dorna. In acest moment am ramas cu un stoc de 6 cutii de 400 gr, daca este cineva interesata de oferta mea astept sa ma contacteze pe mail: mihaitules@yaoo.com, evident pretul este cu mult sub cel de pe piata termenul de valabilitate este de 07.2012
    Laptele este NESTLE JUNIOR 1 (RECOMANDAT INTRE UNU SI DOI ANI)
    Modificata de carmentules; 23.02.2011 la 08:38:48.

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    salut!
    eu l-am alaptat pe baiat pana la un an jumate si apoi dupa ce l-am intarcat nu aceptat nicun fel de lapte..abia dupa 2 ani a inceput sa bea lapte de vaca
    la fetita dupa ce am intarcat-o adica la un an si o luna...am inceput sa-i dau lapte praf ziua milumil... ,si lapte de vaca noaptea..adica un bibe sau 2 depinde cum se trezeste..ii merge foarte bine..si nu am avut altfel de probleme...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari