Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266

Dulciurile in alimentatia piticilor

fetelor.daca ma puteti ajuta...eu ii dau fetitei mele cam multe dulciuri zic eu.de exemplu ieri intre mese a rontait cam 30-40 bobite de cereale si o napolitana.e mult nu-i asa?cum sa o dezvat pt ca cere bobo mereu.in categoria dulciurilor intra barni,biscuiti,pandispan,acadele.cu ce nu sunteti voi de acord din ce ii dau.nu stiu cum a ajuns sa manance zilnic ceva dulce,eu care daca zicea o mamika in parc ca ii da ceva dulce zilnic as fii sarit cu gura.sabina cere toata ziua dar o mai pacalesc cu fructe.cum sa o dezvat?sa nu ii mai dau pur si simplu?cu ce sa inlocuiesc aceste dulciuri?

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    nu le mai cumpara, daca nu are nu mananca....sa-ti spun cum am facut eu, cand ne duceam in real luam multe dulciuri ca sunt mai ieftine si uite asa avea fata dulapul plin de dulciuri si papa putina mancare si top la dulce. acu nu-i mai iau si e mare, daca cere ii spun ca nu am si nu stiu cand cobor sa-i iau si isi pune miere pe biscuiti simpli, sau le fac clatite, gogosi cu gem, gris cu lapte, budinca.
    incearca sa faci asa, sa nu-i mai iei sa vada ca e gol si sa se multumeasca cu ce are, fai tu ceva sanatos..
    daca plange poti sa-i zici ca-i ia tati cand vine de la servici si pana atunci ii faci tu ceva bun, dar ai grija ca tati sa vina totusi cu ceva, stiu ca nu uita, a mea sare imediat pe tasu"ce mi-ai adus??"...Mihai inca e mic nu stie, dar mai imparte sora-sa cu el:)

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu la fel fac.ii umplu raftul si ea stie si se duce direct acolo.eu fac multe prajituri de casa,dar suplimentar mananca si prostii.asa o sa fac,nu ii mai cumpar

iubytzik22
    Guest
    Mai si la mine cere bobaie...insa am evitat sa il mai iau cu mine la magazin tocmai sa nu mai vada.....Ieri i-am facut orez cu lapte si nu a mancat deloc...Nu stiu ce are cu mancarea ..si nici azi nu a vrut sa manance ...I-am dat o lingurita de dulceata sau cel putin am incercat sa ii dau...dar stiti cum facea? ziceai ca i-am dat nu stiu ce ..Mancare nu mananca dar nici dulciuri nu ii mai dau...nu vrea sa manance nu ii dau.....iIn schimb lapte bea si atat..Si totusi am renuntat definiti la dulciuri....

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Noi avem noroc ca nu-i pasa de dulciuri, arunc din cand in cand biscuiti inceputi si neterminati, pungi de cereale intregi si Danonino ca expira (dar le luam pt surprize).
    Intr-o vreme cand ar mai fi ros cate o bobo, ii dadeam stafide. Mai mananca uneori cate un Barni (fara crema ca nu-i place) sau un baton de cereale Nestle. Pandispanul facut in casa e ok si sa incerci sa-l faci cu zahar mai putin.

mischa2000
    Guest
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    fetelor.daca ma puteti ajuta...eu ii dau fetitei mele cam multe dulciuri zic eu.de exemplu ieri intre mese a rontait cam 30-40 bobite de cereale si o napolitana.e mult nu-i asa?cum sa o dezvat pt ca cere bobo mereu.in categoria dulciurilor intra barni,biscuiti,pandispan,acadele.cu ce nu sunteti voi de acord din ce ii dau.nu stiu cum a ajuns sa manance zilnic ceva dulce,eu care daca zicea o mamika in parc ca ii da ceva dulce zilnic as fii sarit cu gura.sabina cere toata ziua dar o mai pacalesc cu fructe.cum sa o dezvat?sa nu ii mai dau pur si simplu?cu ce sa inlocuiesc aceste dulciuri?
    ce varsta are fetita ta?
    ............................

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    asa si fetitei mele nu ii plac dulciurile..mananc ciocolata in fata ei vine la mine ii dau sa guste si scuipa...dar in rest e inebunita dupa muraturi pe alea le-ar manca pana nu ar mai putea......de aceea am si probleme cu fructele mai ales care sunt foarte dulci....trebuie sa-i dau fructe acrisoare...in.sucul de fructe pun si cateva picaturi de lamaie.....

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Ideal ar fi sa nu i se dea dulciuri deloc,daca nu stie ce sunt alea nu are cum sa ceara!Eu asa procedez si asa voi face si pe viitor!Dulciurile noastre sunt biscuiti simpli,bananele,magiunul de prune(facut fara zahar) si foarte rar chec facut in casa!
    Vreau sa il feresc de dulciuri cat mai mult,eu sunt devoratoae de dulciuri si asta nu mi-a adus nimic bun,ci multe probleme:probleme cu dintii,cu kg in plus...ii e mai bine fara ele!
    Cel mai bine e sa ii ferim de dulciuri si de sucuri(din comert) asa cum ii ferim de alcool si cafea,eu le pun pe aceeasi treapta si nu ii dau chiar daca ne vede pe noi mancand sau band,daca cere ii dau un biscuite sau canita cu apa!

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    are 2 ani si o luna.nu mananca mult dar ma deranjeaza ca nu se scoala bine si cere bobo,si atunci ii dau cereale.azi a cerut si iam zis ca nu am bani sai cumpar si mia adus pusculita ei...am zis ca mor de ras.apoi iam zis ca vine tati si ii aduce,si iam zis lu tati sa ii cumpere biscuitei sarati.sper sa renuntam usor le ele

mischa2000
    Guest
    mie medicul meu mi-a zis ca in general un copil nu poate manca atatea dulciuri ca sa ii poata face rau.
    eram eu ingrijorata din cauza unui copil mofturos ca fiimea care tocmai facuse diabet ... dar nu avea nici in clin nici in maneca cu dulciurile.
    atata vreme cat copilul nu este obez, stresat, nervos sau nu maninca mancare in asteptarea dulciurilor nu are ce strica o ciocolatica dupa masa. ca e amaruie si fara zahar mult mai bine.
    mai bine si-ar face probleme cei cu copii supraponderali si cu carutul plin de covrigi, puguleti, napolitane etc ....

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu e grasa deloc.are 13,8 kg si e inalta,nu stiu exact inaltimea,dar e f inalta.deci sa nu imi fac probleme.o sa ii mai scad din masa de zi cu zi din dulciuri pana renuntam la a cere bobo de cum se scoala.multumesc pt rasp

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari