Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241

Dulciuri "home made" sau dulciuri din comert

Ce inseamna dulciuri pentru voi? Dulciuri pot fi: eclere facute in casa sau eclere cumparate, gogosi facute in casa sau cumparate, ciocolata stiu ca exista si ciocolata care se poate face in casa, nesquick e recomandat o lingurita dimineata in lapte sau de cealalta parte, adica dulciuri de comert ar fi bomboane de orice tip (i-am spus lui fii miu daca mananci multe bomboane iti cad dintii si te doare burtica), snacksuri, eugenii, napolitane, guma...etc.In opinia mea le pot clasifica in doua grupe: dulciuri de comert si dulciuri de casa, insa voi cum le vedeti?
    Modificata de Anne_Mary63; 21.01.2012 la 17:54:21.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    De preferat sunt dulciurile facute in casa dar... mai cumparam si din comert. Ce sa zic fetita mea nu prea manaca dulciuri mai deloc si de aceea nu sunt tentata sa cumpar , in rest papa gogosi facute de mine , clatite , prajiturele dar nu foarte multe.

Floricica Nou Venita michela73's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.06.2011
    Postari in forum
    86
    al meu copil daca maninca o bucatica de ciocolata nu te mai intelegi cu el,are o energie de te sperie
    coca cola deja o evitam,
    noi evitam dulciurile de lunga conservare,luam kinder care se gaseste in frigidere
    cind fac in casa dulciuri nu ma refuza,dar prefer sa fac orez cu lapte si miere,gris cu lapte si miere,arapcas cu miere si nuci,imi inventez
    miine vreau sa fac cornulete cum face mama acasa,Retete culinare bun si cit de cit sanatos

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Citat Postat de michela73 Vezi mesajul
    al meu copil daca maninca o bucatica de ciocolata nu te mai intelegi cu el,are o energie de te sperie
    coca cola deja o evitam,
    noi evitam dulciurile de lunga conservare,luam kinder care se gaseste in frigidere
    cind fac in casa dulciuri nu ma refuza,dar prefer sa fac orez cu lapte si miere,gris cu lapte si miere,arapcas cu miere si nuci,imi inventez
    miine vreau sa fac cornulete cum face mama acasa,Retete culinare bun si cit de cit sanatos
    Cum se prepara arpacasul cu miere si nuci? E prima oara cand aud si as incerca.Ca desert mai face sotu cateodata tort diplomat de la doctor oetker dar asta mai mult cand avem ceva de sarbatorit sau cum am procedata anul asta atat la ziua mea cat si la ziua fiului meu mi-a facut soacra mea doua torturi de 2kg si ceva, binenteles si blatul si crema home made Maine a zis sotul meu ca imi face o prajitura Emilia.Reteta e aceasta pentru cine doreste: Prăjitura

Membru inregistrat la
    01.06.2011
    Postari in forum
    86
    eu sunt de la tirgu neamt,dar de 11 ani stau la roma (italia) si acolo la noi la moldova se face coliva de griu(arpacas)si cind imi vine dorul ma apuc sa fac
    pun o cana de arpacas cu trei cani de apa la fiert timp de 30 min,asa scrie pe punga dar eu il las pina il simnt eu fiert bine si are putina apa
    il dau de pe foc il las sa se raceasca un pic ,adaug mirodenii (coarja rasa de portocal,lamiie)esenta de care iti plac,miez de nuca si miere si hmmmm ce bun este
    apropo se poate minca si a doua zi

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Anne_Mary, ce contine acel mix pentru tort diplomat de la dr Oetker?

Membru inregistrat la
    01.06.2011
    Postari in forum
    86
    tot ceea ce iti trebuie,tu pui doar laptele si un alt ingredient

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    eu sunt de la tirgu neamt,dar de 11 ani stau la roma (italia) si acolo la noi la moldova se face coliva de griu(arpacas)si cind imi vine dorul ma apuc sa fac
    pun o cana de arpacas cu trei cani de apa la fiert timp de 30 min,asa scrie pe punga dar eu il las pina il simnt eu fiert bine si are putina apa
    il dau de pe foc il las sa se raceasca un pic ,adaug mirodenii (coarja rasa de portocal,lamiie)esenta de care iti plac,miez de nuca si miere si hmmmm ce bun este
    apropo se poate minca si a doua zi
    asa se face si in oltenia coliva....dar uite ca nu m-am gandit ac daca mai adaugam cate ceva se poate servi si ca "ceva dulce".....
    apropo ana.....bun subiectul, astefl facem la bebei diverse.....sa impratim idei....noi inca suntem mici dar deja am luat retete:)))))))))

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    tot ceea ce iti trebuie,tu pui doar laptele si un alt ingredient
    Lol. Nu asta intrebam. Intrebam cate e-uri contine.

Membru inregistrat la
    01.06.2011
    Postari in forum
    86
    multeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Membru inregistrat la
    01.06.2011
    Postari in forum
    86
    fetelor daca ati merge cu al meu sot la cumparaturi ati lua razna e instructor de sala siii,dupa el ar trebui sa traim cu aer,nu este adeptul dulciurilor maninca doar ciocolata cu 75%cacaco,dulciurile pe care le fac in casa
    cu mincarea l-am dat la brazda,eu gatesc fara ulei mult,fara prajeli,fara sosuri ,mincaruri rapide care se consuma imediat
    cind fac ciorbite maninca doar cind este fierbinte,daca fac ceafa de porc la gratar se uita de lung si ii spun,,ce vrei darga sa imi creasca pene de la carnea de pui si curcan,mai vreau si apr de porc sa am,,

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari