Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andruskme's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2012
    Postari in forum
    1

Despre laptele formula Nestle si Nan

Buna seara,

Vreau sa va intreb daca stie cineva care e diferenta intre laptele formula nestle junior si nan de la nestle. Am bebele pe aptamil de cand s-a nascut dar nu ii mai place si doctorul mi-a recomandat nan junior. problema e ca nu exista nan junior ci doar nestle juniro si nan dupa 12 luni adica nan 3. am vazut ca exista si un nan 4 dar nu stiu de la ce varsta.
    va multumesc

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Cred ca pediatrul vroia sa spuna de Nestle Junior 1+, 2+ etc...nu am cunostinta sa existe NAN Junior...
    Eu ii dau baietelului meu Humana Kindermilch, despre care se spune ca este pt. copii de la 12 luni la 3 ani...Mai exista si varianta Humana 3, care acopera perioada 10 luni - 3 ani...si Humana Junior, pt. aceeasi perioada, dar comparand eticheta de la Junior cu Kindermilch, am vazut ca asta din urma este mai consistent in vitamine si minerale.
    Desi sunt foarte multumita de lapticul Humana, mi se pare cam mare plaja de ani pe care o acopera, 12 luni - 3 ani...timp in care nu este ajustat in nici un fel continutul lapticului...asa ca am tatonat ideea de a-l schimba pe Osmi pe laptele produs de Nestle, pt. ca au o gama mai bine individualizata pe grupe de varsta...Nan 3, Nan 4, Junior 1+, 2+....Numai ca nu intelegeam care este diferenta intre cele doua linii de lapte, NAN si Junior, asa ca am intrebat direct la sursa si iata ce raspuns am primit:

"Buna ziua, Va multumim pentru interesul acordat produselor destinate alimentatiei sugarilor.
    Dorim sa subliniem faptul ca laptele matern este cel mai bun aliment pentru sugari.
    Inainte de a va decide sa folositi sau sa schimbati o formula de lapte pentru sugari, va rugam sa consultati medicul pediatru (cadru medical) intrucat acesta este singura persoana in masura sa va ofere indicatii asupra celei mai potrivite formule de lapte pentru sugarul dumneavoastra precum si a modului de administrare.
    Recomandam JUNIOR 1+ si NAN 3 pentru copii cu varsta peste 1 an, iar de la 18 luni pana la 3 ani, NAN 4.
    Formula de lapte JUNIOR 1+ a fost adaptata sa corespunda cat mai bine nevoilor nutritionale ajutand astfel la asigurarea unui proces adecvat de crestere si dezvoltare.
    NAN 3 ofera protectia imunitara cand alaptareanu mai este posibila peste varsta de 1 an sau in continuarea formulelor Nan sau a altor formule.
    Va reamintim faptul ca formulele de lapte sunt produse care se consuma corect doar la recomandarea cadrelor de specialitate (medici pediatri), in acest fel evitandu-se alegerea intamplatoare a acestor produse."

Din ce citesc eu aici, deduc ca in plus NAN 3 si NAN 4 - care se da de la 18 luni, au in plus ceva pt. intarirea sistemului imunitar.
    Probabil si eu, daca voi schimba, voi opta pt. NAN 4 si nu pt. Junior 1+....tot din dorinta de a proteja imunitatea cat mai mult.

Sper ca te-am ajutat....

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Lapte de crestere NESTLE JUNIOR
    NESTLÉ Junior 1+ (de la 1 an)
    NESTLÉ Junior 1+ cu Vanilie (de la 1 an)
    NESTLÉ Junior 2+ (de la 2 ani)
    NESTLÉ Junior 3+ (de la 3 ani)

Nan este denumirea laptelui pentru varste mai mici.
    Este acelasi lapte, dar cu formula adaptata nevoilor fiecarei varste
    Modificata de meprincipessa; 11.04.2013 la 08:28:35.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de meprincipessa Vezi mesajul
    Lapte de crestere NESTLE JUNIOR
    NESTLÉ Junior 1+ (de la 1 an)
    NESTLÉ Junior 1+ cu Vanilie (de la 1 an)
    NESTLÉ Junior 2+ (de la 2 ani)
    NESTLÉ Junior 3+ (de la 3 ani)

Nan este denumirea laptelui pentru varste mai mici.
    Este acelasi lapte, dar cu formula adaptata nevoilor fiecarei varste
    Nu chiar...NAN 3 si NAN 4 se suprapun peste toate trei categoriile de Nestle Junior...cu deosebirea ca in plus, au compusul acela pt. protejarea sistemului imunitar....

"NESTLÉ NAN 3 este un lapte destinat copiilor mici după vârsta de 12 luni.
    Nu se folosește în alimentația sugarilor ca substitut de lapte matern.
    NESTLÉ NAN 3 cu PROTECT GROW™ conține o combinație unică de ingrediente care răspunde nevoilor nutriționale speciale pentru dezvoltarea fizică și mentală optimă a copilului dvs.
    Conține:
    • Bifidus BL: culturi care există și în flora intestinală a sugarilor alăptați;
    • LIPID SMART™ (LC-PUFA): acizi grași speciali descoperiti și în laptele matern, importanți pentru sistemul imunitar al bebelușului dvs."

"NAN 4 este un lapte destinat copiilor mici după vârsta de 18 luni. Nu trebuie folosit în alimentația sugarilor ca substitut de lapte matern.
    • Copiii mici parcurg o perioadă de transformari intense, în timpul careia nevoile lor nutriționale sunt crescute; de exemplu, au nevoie de de două ori mai multă energie/kg/corp decât un adult. Copii mici au o viață extrem de activă pentru care au nevoie de un sistem puternic de apărare imunitară. NESTLÉ NAN 4 îi oferă copilului dvs. energie și nutrienți esențiali pentru dezvoltarea sa optimă și mentală.
    Conține:
    • Bifidus BL: culturi care există și în flora intestinală a sugarilor alăptați;
    • LIPID SMART™ (LC-PUFA): acizi grași speciali descoperiți și în laptele matern,importanți pentru sistemul imunitar al copilului dvs.
    • Vitamine B - un complex specific de vitamine B care ajută la utilizarea eficientă a energiei din alimente"

"Junior 1+

Fier și Calciu pentru viitorul Juniorului tău!
    Știai că Juniorul tău are nevoie de aproape...
    - 4 ori mai mult FIER decât tine*?
    - 2 ori mai mult CALCIU decât tine*?
    - mai multe vitamine și minerale esențiale** decât adulții pentru o creștere normală?
    De la vârsta de 1 an, oferă-i zilnic 2 cănițe de lapte NESTLÉ JUNIOR 1+ , lapte de creștere special creat pentru copiii de peste 1 an.
    Laptele NESTLÉ JUNIOR 1+ conține:
    peste 70%** Fier– contribuie la dezvoltarea mintală normală a copilului
    peste 90%** Calciu – necesar pentru creșterea și dezvoltarea oaselor
    13 Vitamine
    Omega 3
    * pe kg corp / zi
    * din valoare de referință pentru 2 porții "

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    e o diferenta mare la gust. fetitei mele nu i-a placut Nestle, in schimb era innebunita dupa Nan.
    depinde ce-i place copilului. parerea mea e ca mai bine incerci cu Nestle ca au o gama mai mare de acoperire a varstei copilului.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari