Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee De ce nu sunt bune condimentele pentru copii?

In primul rand scopul contimentelor este de a da un anumit gust mancarii in frunctie de tipul de condiment folosit. Cum bebelusii nu stiu foarte multe despre gust, si pot manca mancarea fara probleme chiar daca nu are sare, asa o pot manca si daca nu are condimente.

In primul rand piperul este un existant gastric care danuneaza si adultilor desi mai ales copiilor, apoi orice alt condiment este bine sa fie introdus in alimentatia copilului dupa 3 ani cand stomacelul lui este mai rezistent si oricum trebuie introduse treptat si observate reactiile.

Eu lui Edi i-am dat ustuoi in mancare de la 10 luni (eu crezand ca ustuoriul nu este condiment) si l-a acceptat foarte bine si ii si place foarte mult, in rest ii pun foarte putina sare si cam atat. Pentru a da gust mancarii folosesc patrunjel, marar, leustean.

iubytzik22
    Guest
    Gabi al meu papa acuma usturoi gol mai mut decat daca ii dai carne.....asa ii place gol...si miroase a usturoi...da nu ii dau mereu...trebuie sa il ascund de el...

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Dar cimbru, oregano, busuioc... eu mai pun la mancare. Ce ziceti? E ok?

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Eu nu fac mancare fara condimente. Leustean, marar, patrunjel la ciorbe, sau coriandru si tarhon uneori, daca e cu fasole sau linte, pun ienibahar, piper boabe si boia in mancaruri cu varza deobicei, pun curry in orez, pun cimbru si oregano pe la carne, busuioc mai ales la paste unde pun bineinteles si usturoi din belsug. Bine, fetele mele sunt mai mari, pana la un an jumate nu le-am dat din acelea mai picante, mai ales ca felurile de mancare pe care le mancau nu prea aveau treaba cu condimentele.

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Interesant, nu stiam nici eu de usturoi...Dimpotriva, stiam ca e bun contra potentialilor viermisorori, Matildei i-am dat cate un catel la carne sau peste, musca din el... Piper, boia, curry nu a primit, de astea stiam ca nu sunt bune, dar ceapa in salate, usturoi, si diverse frunze in mancare(marar, ptrunjel, teina, busuioc, cimbru etc.) a primit...unele chir inainte de un an cand nici sare nu primea...

Floricica Senior rally's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2009
    Postari in forum
    2.733
    Eu stiu ca una inseamna condimentele si altele sunt mirodeniile sau plantele aromatice!
    Nu stiu unde s-o incadra usturoiul, dar si eu le-am dat celor mici dupa un an.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    In primul rand scopul contimentelor este de a da un anumit gust mancarii in frunctie de tipul de condiment folosit. Cum bebelusii nu stiu foarte multe despre gust, si pot manca mancarea fara probleme chiar daca nu are sare, asa o pot manca si daca nu are condimente.

In primul rand piperul este un existant gastric care danuneaza si adultilor desi mai ales copiilor, apoi orice alt condiment este bine sa fie introdus in alimentatia copilului dupa 3 ani cand stomacelul lui este mai rezistent si oricum trebuie introduse treptat si observate reactiile.

Eu lui Edi i-am dat ustuoi in mancare de la 10 luni (eu crezand ca ustuoriul nu este condiment) si l-a acceptat foarte bine si ii si place foarte mult, in rest ii pun foarte putina sare si cam atat. Pentru a da gust mancarii folosesc patrunjel, marar, leustean.
    Tata e medic pediatru si niciodata nu l-am auzit sa interzica usturoiul, dimpotriva... Eu insami nu pot considera usturoiul condiment, decat daca ma gandesc la praful ala de usturoi care se vinde ca un condiment. Eu si fratii mei am mancat usturoi de la 9-10 luni, mai intai apa de la mujdei, cu peste, apoi mujdei slab, pana la usturoiul verde care este foarte sanatos.
    Inteleg ca medicina si puericultura au evoluat, insa cred ca se exagereaza putin uneori. De acum sa ne intrebam in fiecare moment daca fiecare imbucatura a copilului o fi sau nu recomandata? hmmm...

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Eu piper nu prea i-am dat Mariei, mie imi mai provoca arsuri cateodata, in rest am folosit de toate de pe la 10 luni. Chiar si boia de ardei bio; dulce si iute (mai putina iute).
    De ce sa nu fie bune pentru copii?

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010

Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    Condimentele cateva proprietati ale acestora

Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    banuiesc ca te referi, gabi, doar la cele iuti cand spui ca nu sunt bune... restul nu vad de ce nu le-am folosi

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari