Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita robybeby's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2009
    Postari in forum
    2
    sunt foarte disperata ca nu reusesc sa mi fac baiatul sa manance.nu mananca mancare gatita doar ceea ce ii place.vreau si eu un sfat

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Dar ce varsta are copilasul?? Si al meu a avut perioade cand nu manca...de mancare gatita nici nu se atingea...il mai pacaleam si i-o dadeam cu iaurt. II place mult iaurtul si cand vedea iaurtul deschidea gurita..si strecuram si mancare. Cred ca tot aici la Alimentatie e un topic ff interesant "Cat mananca un copil de 2 ani?" si sunt tot felul de idei acolo..si mai era un topic "Ce sa fac ca sa pape?" ...almeu de ex., e innebunit dupa mancarea la borcanele...asa ca ii combinam jumatate borcanel, jumatate mancare facuta de mine si i-o serveam din borcanel si manca tot. Te poti agata de ceva ce-i place mult copilasului si ii dai si acel aliment...mai strecori si mancarica gatita. Sa stii ca si eu am fost disperata ca si baiatul meu a avut perioade cand ii dadaeam mancarica de pranz si nu manca deloc...acum trece printr-o perioada cand striga la doua ore papa papa. Daca ai timp , sa citesti si ideile celorlalte mamici ..si pe mine m-au ajutat mult..

Floricica Debutanta anca07's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2008
    Postari in forum
    1.081
    voi va faceti griji ca nu maninca ama maninca foatre mult dac acuma incepe si ea cu figurile ma ninca doar cei place si ce nu se strimba

eu zic ca copilul nu trebie fortat sa pape ca cere cind ii este foame

dai cei place dac doar asa maninca

Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    si eu am facut ca ursulet: ii dadeam mancare gatita + iaurt... luam mancare in lingurita si pe varful linguritei puneam iaurt... astfel, Matei dadea prima data de gustul de iaurt si manca foarte bine... asta cand avea pana intr-un an... acum s-a invatat cu toate gusturile si accepta usor orice mancare...

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    In aceeasi situatie suntem si noi de fff multe luni.

Anisia mananca doar 3 feluri de mancare(singurele preferate,dar si astea CAND ARE CHEF). Si anume: 1)piure(este nelipsit ca fara el nu mananca altceva) cu peste la cuptor sau pulpe de pui la cuptor
    2)ciorbita de orice fel(prefetata este cea de curcan)
    3) mamaliguta cu branza si iaurt(in care o mai pacalesc intruducand putin ou).Si ATAT! Altceva gusta si ..scuipa!

In rest,mananca doar paine cu unt sau branza tartinabila(eu ii iau una BIO nemteasca cu termen scurt de valabilitate),biscuiti sarati,covrigi si uneori omleta cu legume si branza(dar cateva guri). Fructe nu prea mai mananca,rar cate un sfert de banana si 2-3 inghitituri de mar,mandarina sau o boaba-doua de struguri(sper ca la vara cand exista varietate mai mare sa manance si ea mai multe).

Cam asta e mancarea noastra..si mananca FOARTE PUTIN.Insa,desi am incercat si cu vitamine,n-am avut succes,atat mananca ea si nu o pot forta ca atunci se incapataneaza si arunca tot! Trebuie sa avem rabdare cu ei,sa nu-i fortam si ,daca cumva slabesc sau dau semne de slabiciune ,SA LE FACEM ANALIZE DE SANGE si,daca-s perfect sanatosi,inseamna ca asta este felul lor ,cel putin momentan!

Eu inca trag sperante ca Anisia va manca mai bine dupa 2 ani!Asa imi spun de pe la 7-8 luni cand a inceput sa pape f putin!

Floricica Nou Venita valeriananton's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2009
    Postari in forum
    1
    BUNA .NICI FETITA MEA NU MANCA SI AM FOST CU EA LA DOCTOR CARE MI-A DAT SAI FAC ANALIZE.SI A FACUT BINE CA AM DESCOPERIT CA ARE SI LIPSA DECALCIU SI DE FIER.SI MI-A DAT SAI DAU VITAMINE SI FIER SI CHIAR MULTUMESC LUI DUMNEZEU A INCEPUT SA MANANCE........

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Eu sunt de parere ca unii copii sunt mai mancaciosi iar altii mai putin. Se spune ca pana pe la un an jumate i se formeaza gusturile si pana atunci trebuie sa incercam sa le introducem mancaruri cat mai diverse. Dupa aceasta varsta, deja copiii au preferinte si incep sa faca multe nazuri. De asemenea majoritatea copiilor trec prin diverse faze, cand manaca bine de tot, apoi refuza chiar si mancaruri care erau preferate, sau ce-i place azi foarte mult s-ar putea ca maine sa nu mai vrea.
    Vad si la fetita mea, ca multe mancaruri pe care le manca cu placere cand era bebe, acum nici macar nu le mai gusta. Accepta mult mai usor mancarurile pe care le mananc eu, de aceea incerc, de cele mai multe ori sa mananc odata cu ea si bineinteles numai mancare sanatoasa, ca sa pot sa-i dau si ei. Din fericire, fetita mea mananca destul de bine, nu prea am probleme cu ea, doar cand mai are cate o perioada. Chiar a trecut de o faza in care manca doar dimineata, iar la pranz abia daca voia sa guste una doua linguri de ciorba, care pana atunci era una din mancarurile ei preferata. A tinut-o cam doua sapt, apoi a revenit iar la pofta de dinainte.

Floricica Nou Venita cryystyana's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2009
    Postari in forum
    2
    si eu ma confrunt cu aceiasi prob cu fetita mea de 1 an si 7 luni.....nu papa nimika mai toata ziua ce vitamine sunt bune....pt pofta de mancare...

nicole13
    Guest
    cred c cele mai bune sunt, cele recomandate de medicul fetitei...ea vacunoaste evolutia fetiteide pana acum si daca e cazul sa-i dai:))

mult succes si pofta de papa!

Floricica Senior irinacodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    3.374
    unul din simtomele anemiei este lipsa poftei de mancare. nu ar strica niste analize.

bineinteles ca tot ce au zis fetele despre pretentii si mancaruri preferate este f adevarat dar sa nu fie si o lipsa de fier.

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Din pacate ne confruntam de 3 saptamani cu refuzul mancarurilor cu legume si carne de orice fel,ou..
    nu vrea decat iaurturi,lapte si ceva fructe cu cereale.
    i-a iesit coproparazitologic pozitiv,prezente chisturi giardia,coprocultura negativa,am repetat si asteptam rezultatul...analizele la sange sunt bune...
    nu vrea si pace mancare...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari