Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita luci.bebe's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    15
    Luciana mea este deja maricica, are doi ani si 7 luni si nici acum nu se desparte de biberon. Cum sa fac sa o determin sa renunte la "bibe" pt ca are deja dintii formati bine si mi-e tare teama de caria de biberon.

Floricica Nou Venita adina.popescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2009
    Postari in forum
    32
    In primul rand ia de la vede si de la indemana toate biberoanele si incearca sa nu cazi prada tentatiei de a le folosi. Apoi cumpata-i canute speciale si incet incet o sa uite de biberon. Si Iulia mi-a facut la fel, nu vroia sa doarma fara biberonul de seara cu lapte insa incet incet cu rabdare am dezvatat-o

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    luci.bebe asa cum zicea si Adina sunt canute speciale, eu am vazut de la Primii Pasi chiar asa se si numea: canuta de trecere (de la biberon la cana). Eu am zis ca il invat din timp pe Edi cum e cu canuta insa noi acum suntem totusi mititei si inca avem voie cu bibe ca nici dintisori n-avem

Floricica Senior k.aurelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2008
    Postari in forum
    4.569
    lu Andra nu i-am mai dat demult biberon ziua, m-am suparat cand am vazut la crese ca sta toata ziua cu biberonul in bot asa ca i-am dus la crese sticluta de suc Tedi iar acasa bea apa cu cana sau pahar
    seara ii dau si eu biberon pt lapte dar aseara i-am dat lapte din cana sa bea, intr-adevar a baut mai putin lapte dar nu a facut nici pe ea toata noaptea, noi suntem si la faza sa o dezobisnuiesc de pampers noaptea si daca nu ii dau biberon vad ca nu face, pt ca nu bea multe lichide

Floricica Cu Vechime Lavinia_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2008
    Postari in forum
    5.580
    Luci am vazut o data la tv .. copii aveau 3 ani si tot mai purtau suzete asa ca mama le-a adunat suzetele (erau 6 copii :) de 3 ani) si a facut adunare la masa ... le-a dat sa le mai foloseasca o singura data si apoi cica le da la bebe X ca ea e mica si are nevoie de ele :) ... asa ca vb cu ea .. ca bebe Z are nevoie de biberon si ea e maricica acum . trebuie sa bea din cana ... poate intelege :)

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Eu zic ca si tu poti sa incepi cu ciocul moale de la 7 luni ,eu asa am inceput de la 7 luni cu cioc moale la ceai ca ,Karina a supt pana la un an.Si la laptic am trecut cand am vazut ca bea ceaiul din cana cu cioc si la ceai de la 9 luni are cana cu pai.
    La Karina primi dintisori au aparut la 11 lunite.

Floricica Nou Venita amarus's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2008
    Postari in forum
    225
    Off... operatiunea biberonului! Sincer nu mi-am pus pana ieri aceasta problema. Alex adoarme numai cu biberonul de ceai (lapte nu bea deloc), iar peste zi este pt el o imensa placere si relaxare,cred, sa traga tot din biberon. Ar sta toata ziua cu el in gura. Peste noapte bea 2, chiar 3 bibe de ceai. Stie insa sa bea si cu paiul si din cana.
    Ieri am fost la un control de rutina, la o pediatra venita recent din State si l-a vazut tragand din bibe. M-a anuntat ca trebuie renuntat la biberon, ca a depasit stadiul de sugar. Cica ii afecteaza in primul rand dezvoltarea psihica!
    Acum chiar ca m-am panicat! Ma apuc sa studiez problema biberonului!

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    eu cred ca daca se incearca obisnuirea copilul din timp cu canita cu cioc de silicon la inceput , apoi de ala rigid, pe urma cu tetita de aia gen sticle pt sportivi si la urma cana cu pai, nu mai apare problema biberonului.dar daca lasam copilul pana la 1 an jumatate cu biberonul si el constientizeaza prezenta lui va fi mai greu de dezvatat.el se simte relaxat ,in siguranta atunci cand suge.asa ca incepeti din timp pregatirile pentru trecerea de la biberon la canita!

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    da.cesa zic si eu trebuie sa dezvad pe david de biberon...ar fi cazul sa-i cumparacea canita cu cioc de care ziceti voi.sincer,cred ca s-ar adapta repede...

Floricica Nou Venita chichineata's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    28
    noi avem 1 an si o luna imediat. ziua ii dau apita din canita daca suntem acasa, iar lapticul de seara din biberon. cand iesim afara , apita tot din biberon o bea, ca mi se incercam sa renuntam la biberon, dar lapticul de seara 300 ml nu il pot da in canita. noaptea nu folosim biberonul deloc, doar pe la 5-5.30 cand bem iar laptic. eu am inceput cam de la 8 luni sa-i dau apita in biberon cu tetina cioc, de silicon...dar avea gaurile cam mari si mai dadea si pe ea. si pe urma am gasit o canita cu supapa (care nu era f scumpa, ca nu am vrut sa dau 40 ron pe o canita) si bea foarte bine. ii place. oricum ea nu cere biberonul sau suzeta. si pe aia o mai folosim uneori. incercam sa ne dezvatam......

Floricica Debutanta alina85a's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2009
    Postari in forum
    678
    are un an si noua luni,iar biberonul pare nedeslipit de el.bea foarte multa apa,iar cred eu,numai guma de la biberon ii provoaca sete.vrea sa bea si din pahar,dar inca nu-i capabil singurel.citindu-va mai sus,am aflat ca exista si canuta pt incepatori.nu ezit chiar azi ma duc sa caut prin magazine canuta.sper sa fie un pas folositor. amarus cat are al tau copilas?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari