Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita meliche's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2009
    Postari in forum
    23
    Mai fetelor de cand Mihnea a implinit un an toata lumea ma inebuneste sa ii dau copilului sa guste din tot ce mancam noi "ca sa se obisnuiasca" cu gusturile cu de toate. Eu ii mai dau insa nu sunt de acord sa guste sarmale sau carnati si preparate de genul asta. Pana la urma cum e cu gustatul asta din toate? Mie mi se pare devreme....

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    In teorie copilul e pregatit pentru masa fmiliei insa practic mai bine mai asteapta cu gustatul asta. . . . Stiu a multi vor spune "pai gusta doar",dar gustand va cunoaste mancarea sarata,grasa,condimentata si va refuza mancarea pregatita pentru el. . . . Fiica mea a mancat cu noi la masa dupa varsta de un an insa gateam cu foarte putin asare,aproape necondimentat si cu cat mai putine grasimi,ce era chiar numai pentru noi ei nu ii dadeam. . . . Insa dupa cateva luni a venit mama la noi si ea nefiind obisnuita cu gatitul in felull acesta gatea in felul ei,ea mancand si foarte sarat. . . . Binenteles ca a trebuit sa ii dau si copilului care se obisnuise sa manance din aeaasi oala cu noi si uite asa am ajuns ca acum,cand gatesc din nou eu fiica mea sa imi refuze o mare parte din mancare. . . . Si faza cea mai tare e ca imi cere sare si piper cand mananca. . . .

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    fiul meu are 2 ani si nu mananca orice gatim noi si asa se gasesc o multime de chimicale in produse mai bine ii protejam pana la 2 ani-2anijumatate si le gatim lor separat

Floricica Nou Venita ramonachi's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.01.2010
    Postari in forum
    13
    Buna meliche
    din tot ce am citit apropos de diversificare exista o o serie de alimente care trebuie interzise pana la o anumit varsta. Riscul de a introduce mai devreme un aliment mi se pare mult prea mare ( se pot declansa alergii , sistemul digestiv al bebelusui e imatur si stomacelul se poate irita mult mai usor decat la un adult, sunt alimente care ii provoaca gaze si implicit il va durea burtica, si alimente puternic laxative. . . ). Perioada e mica cat trebuie sa asteptam pana sa ii introducem alimentele astfel incat sa nu ii facem rau bebelusului.

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Si eu m-am amuzat cand mi-au zis ca are un an, poate sa pape de toate.......Pai, la un an fara o zi era la regim de bebelus, si la un an si o zi brusc e apta sa deguste tot felul de bunataturi....Matilda are 1 an si 3 luni, si papa separat, adica fara sare si condimenete si grasimi si prajeli, dulciuri, si alte bazaconii.

Floricica Nou Venita ramonachi's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.01.2010
    Postari in forum
    13
    Atunci cand ii este introdus unui bebelus un nou aliment trebuie sa fie in cantitati foarte mici si treptat sa i se mareasca cantitatea. Trebuie sa se observe daca are o reactie alergica la alimentul respectiv. Si asta atunci cand ii introducem un aliment cu risc sporit alergenic. Alimentele trebuie introduse unul cate unul, doar asa ne vom da seama in cazul in care bebelusul nu tolereaza un aliment. De exemplu am observat ca laura are o reactie alegica la ou ( oul e considera a fi un aliment cu potential mare alergen) i-au aparut niste bubite imediat dupa ce a mancat, am asteptat pana i-au trecut si dupa o saptamana i-am dat din nou. . . Iar. . Aceeasi reactie, motiv pentru care am hotarat sa incerc mai tarziu, ii voi da peste o luna cred. zaharul si sarea in cazul in care va hotarti sa il dati trebuie sa fie in cantitati fosrte mici. In primele 6 luni bebelusul are nevoie de mai putin de 1g/zi de sare pe care il obtine din laptele matern sau formula. Intre 7 si 12 luni cantitatea de sare creste in jur de 1 g. La varsta de 3 ani copii au nevoie in jur de 2 de sare/zi
    zaharul :
    cantitatea de zahar recomadata este de maxim 30 g/zi pentru copiii mai mari de 1 an , si maxim 40gr/zi pentru copilasul de 3 ani

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari