Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492

Cu ce spălați bineroanele ???

Buna seara mamici !
    Va rog frumos sa-mi spuneți cu.ce spălați biberoanele de plastic din care beau apa copii voștri .
    Cu toate.ca il spăl zilnic are.miros si gust de apa stătută.
    Eu spăl biberonul ( are doar unul din silicon care-i place si pe care nu-l mai găsesc in farmacii) cu detergent de vase si apa destul de calda, dupa il limpezesc cu multă apa rece si pun zeama de lămâie ca sa nu ramana mirosul de apa stătută dar tot miroase.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu tot cu detergent,foloseam peria,dar il si fierbeam destul de des,si disparea mirosul.eu leam preferat pe cele de sticla.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    si eu spal biberoanele cu detergent de vase dar le si sterilizez la aparat de fiecare data si un au nici un miros.

Floricica Cu Vechime dragalasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    6.093
    lolita noi avem 2 biberoane de plastic, de la avent, pentru lapte si nu miros a nimic, le spal cu detergent pentru vase si cu apa fierbintesi mai avem 2 recipiente cu pai, unul pentru apa si unul pentru suc, dar nici astea nu miros a nimic, tot cu detergent pentru vase le spal...

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    eu biberoanele in care bea laptele sunt de sticla si le spal cu peria de biberoane si uneori le sterilizez ca deja are 2 ani numai este obligatoriu. si noi avem canutza de plastic cu 3gaurele si tot asa numai din ala bea apica bine si stiu si cat ii dau .il spal cu buretele de vase si cu detergentul de vase..dar la un timp i le schimb,cumpar unele noi si este foarte departe magazinul ca nu este peste tot.dar i le schimb ca fiind de plastic n am incredere pe o lunga durata de timp si prefer sa ii i au noi. eu zic sa umbli prin mai multe farmacii pana vei gasi la fel si sa ii cumperi altul.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu am sticle din alea cu pai din plastic. Le spal cu apa calda, ala de lapte il las si putin inmuiat cu apa mai fierbinte si il spal repede dupa ce consuma laptele. Cu ala n-am probleme, in schimb cu cel de apa patesc cam asa cum zici si tu, mai ales pe pai ramane... (adevarul e ca fiind doar apa nici nu il spal la fel de des ca pe cel de lapte, plus ca apa zace acolo in sticla tot timpul, laptele il pun, il bea, il spal). Asa ca le bag la masina de spalat vase si totul e ok.
    Daca n-ai masina de spalat vase cred ca e ok sa le oparesti putin, ca o sterilizare.
    Eu nu prea sunt pentru detergent pentru ca mi se pare foarte greu sa il clatesc cu totul si ma gandesc ca nu e chiar asa de bun sa il inghita... nici la noi pe vase nu prea pun detergent, decat la cele care sunt f grase si nu se curata altfel.

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Eu sterilizam biberoanele cu o solutie de la chicco speciala pentru bebelusi: Disinfettante per biberon e tettarelle, dupa care le clateam cu apa rece.Nicioadat nu i le-am spalat cu detergent de vase, fiindca nu stiam cat de bine se clateau si sa nu inghita, asa ca ori i le fierbeam la inceput, ori ii spalam biberoanele si tetinele cu aceasta solutie.

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    exista detergent special pt biberoane! fierbe-le cu apa si otet, eu as procedez la 2 zile. sanatate!

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Citat Postat de Anne_Mary63 Vezi mesajul
    Eu sterilizam biberoanele cu o solutie de la chicco speciala pentru bebelusi: Disinfettante per biberon e tettarelle, dupa care le clateam cu apa rece.Nicioadat nu i le-am spalat cu detergent de vase, fiindca nu stiam cat de bine se clateau si sa nu inghita, asa ca ori i le fierbeam la inceput, ori ii spalam biberoanele si tetinele cu aceasta solutie.
    Eu folosesc acelasi lucru ca si Anne. Solutia de sterilizat..este foarte buna!! Si nu este nici foarte scumpa, aproximativ 30 lei - 1000 ml

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Sterilizeaza le...daca nu ai sterilizator le pui la fiert...le pui intr o oala si dupa ce da apa in clocot mai lasi 5min.Eu i le clatesc cu apa si dupa le pun la sterilizator si nu am probleme.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Eu spal orice biberon, tetina sau suzeta cu detergent de vase, clatesc bine si fierb pentru sterilizare. Chiar si apa nu i-o las mai mult de cateva ore in sticluta, apoi sticla o spal tot asa, cu detergent si o bag la sterilizare. Apa folosita la laptele praf nu i-o mai dau, daca mai ramane, in caz ca ii fac mai putine masuri, chiar daca este fiarta. Totul este fiert proaspat, ca sa zic asa, la fel si sticluta cu apa, chiar daca nici macar nu a baut din ea. Am eu o manie cu faza asta, de cand cu un puseu groaznic de diaree.. Am fiert pana si seringa de la panadol (NU vreti sa stiti ce-a patit datorita acestui procedeu, de ajuns sa spun ca nu mai repet operatiunea..). Si nimic nu miroase.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari