Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390

Copil fara pofta de mancare

Am o fetita de 14 luni, papa 4-5 lingurite din orice si gata! asta e masa ei. analizele sunt bune, ea e ok.am incercat diverse retete, combinatii, a stat si aproape nemancata 2-3 zile. degeaba! abia abia mananca.mai e cineva ca noi asa?

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de claudia252820 Vezi mesajul
    Am o fetita de 14 luni, papa 4-5 lingurite din orice si gata! asta e masa ei. analizele sunt bune, ea e ok.am incercat diverse retete, combinatii, a stat si aproape nemancata 2-3 zile. degeaba! abia abia mananca.mai e cineva ca noi asa?
    Da,Antonia mea daca ar putea sa manance doar lapte ar fi cel mai bine.Dimineata cand se trezeste mananca lapte,peste cateva ore mananca ou si uneori carne.La ora de somn iar lapte,cand se trezeste lapte si cam asa toata ziua.Fructele le mananca cu placere,azi de exemplu a mancat foarte multe cirese si mai manca iaurt Danone Disney dar am hotarat sa nu ii mai dau.Ciorba daca mananca 1data la doua saptamani e bn si atunci pacalita sau mituita.Dar culmea am observat ca s a mai ingrasat si nu mi se pare mie ca mi au mai zis si alte persoane,de la lapte probabil.

Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    Maria, mersi ptr raspuns! Atunci, o sa ii dau lapte mai des. nu i am mai dat si peste zi doarece am zis sa i fie foame sa pape mancare, insa poate am facut mai mult rau.cat are fetita ta? ani si kg.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    HMmmm aceleasi probleme am avut si eu si inca mai am.doar ca acum e mai mare si umblam la santaj nitel. adica ii spun ca inchid tv ul daca nu mananca sau ce stiu eu ca i ar pasa.am schimbat modalitatile de -i da de mancare.inainte o lasam libera si umblam dupa ea sa ii dau sa pape prin toata casa si pe afara inclusiv.din iarna la masa in bucatarie sau p canapea in sufragerie la tv.dar intr un loc nu sa ma plimbe de colo-colo.acum de 2luni o servesc la pat la tv cand se uita la tv.ii pun pe o tava manacarea,apa,servetele si e incantata.se uita la desene si mananca.dar mai bine de juma de ora imi ia.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Noi avem aceasi problema,dar rebeca are 4 ani...si a fost o perioada cand doar lapte vroia alceva nimic....eram disperati alergam cu ligura dupa ea ,santaj,desene animate,nimic nu a tinut...si am stat si am analizat ce papa ea itr o zi :lapte dimineata,lapte la pranz,biscuiti,pufuleti,putin fruct,lapte....si am zis ca nu e ok asa ca la sfatul pediatrei am inceput sa i dau vitamina C sa-i scot orice rontaiala(biscuiti,pufuleti,dulciuri etc) si dupa cateva zile dimineata se trezea si mi cerea mancare nu lapte...ou in special si diverse de am ramas uimita.La pranz papa un castronel de ciorbita (supe nu vrea) apoi la 1 ora felul doi pilaf(preferatul ei)..si ce este cel mai important mancarea sa fie asezata in farfurie haios si sa i faci ca o poveste domnul morcovel vrea sa musti din el...uite si carnita vrea sa o papi ca a ramas singurica in farfurie...poti incerca sa i dai si polen sau laptisor de matca fac minuni ....succes

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Si noi ne incadram in categoria copiilor moturosi care papa doar cateva lingurite si gata masa. Denisa are 5 anisori si tot mai face mofturi la masa , uneori refuza mancarea , alteori cere altceva , isi provoaca si voma intentionat cateodata .... de imi vine sa inebunesc. Cu toate astea sunt zile cand doar ciuguleste si zile cand papa binisor.Incerc in fiecare zi sa ii dau un fruc , un iaurtel, o felie de paine si macar putina carnita si sunt multumita. Acum ii dau un siropel cu , calciu si vitamine pentru ca a fost bolnavioara si nu prea a mancat .Sanatate si pofta mare piticilor !

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Antonia are 1an si 5luni jum si in jur de 10 kg jum(poate mai mult,nu am mai cantarit o de ceva vreme).Poate ca nu e bn nici ce fac eu ca ii dau asa mult lapte,m am gandit si ca poate de aceea mananca asa putina mancare solida dar nu am ce ii face,cere mereu lapte.Am incercat sa o las si nemancata si are o ambitie in ea,nu mananca nimic pana nu ii dai lapte.Am incercat si cu alte feluri de mancare si baga in gura si daca nu cunoaste gustul scoate afara.Am incercat si cu vitamine si sunt bune isi fac efectul mananca o perioada de rupe dar dupa vreo 2sapt revine la vechile obiceiuri si nu vreau sa ii mai dau vit sa ma trezesc ca mai tarziu se face cat casa din cauza lor,cunosc astfel de cazuri.I am dat doar de doua ori si nu cine stie ce vitamine,o data i am dat Liv 52,vitamina C si inca ceva al carui nume nu il mai retin,iar a doua ora i am dat pt viermisori preventiv Helmiflores.Toate astea i au dat pofta de mancare,dar cum ti am mai zis nu a durat multa vreme.

Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    rebeca mananca numai daca are ceva care o intereseaza deosebit de mult, ceea ce e ff rar. ptr a manca cu 5-6 lingurite in +, i-am dat telefonul, aparatul foto, aparatul de incarcat acumulatori, telecomanda, chei.........offffffff

Floricica Nou Venita nicavictorita's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2008
    Postari in forum
    225
    Imi amitesc cu groaza perioada 1-2ani, in privinta mancarii! Tot asa am apelat si eu ,la jucarii, muzica, chei...Dar, am inteles ca aceasta etapa e si normala totusi, coincide cu eruptia dintisorilor, cu aparitia cuvantului:nu! ,etc...apoi,s-a reglat situatia, mers la cresa, a inceput sa manance toate felurile de mancare..si pana in prezent e ok! Deci, daca analizele-s bune,copii se joaca,si se vede ca se simt bine...aveti mai multa rabdare!E o etapa care v-a trece! Dar, stiu cum e sa ii numeri fiecare lingurita de mancare, si cate ganduri negre iti faci! Am fost si eu in situatia asta, dar a trecut odata cu cresterea copilului !Sanatate!

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    noi am fost la pediatra ptr o tuse (alergica), nafara de tuse nu avea nimic. sa uitat la ea in guritza,in gat,urechii ..etc si am ajuns si la masurat si cantarit. la 2ani si 3luni are 92.5cm si 11.600. A zis ca e multumita de felul cum arata chiar daca n a luat in greutate,dar sa ii facem un set de analize ca si asta vara , sa vada cum sta cu fierul,calciu si ce a mai notat ea. zilelea astea o sa mergem la analize,desi imi este mila de ea sa o duc la "intepat". Mi am promis ca daca analizele sunt ok, n am sa ma mai stresez cu mancarea.ca mananca destul de bine,mai putin carne.dar si acolo cu pacaleala cu cevaa mai mananca. asa ca vedem si va anuntam.cea mai critica perioada a fost vara 2011 care nu manca mai nimic si nu [rea bea nici apa si tot timpul umblam dupa ea sa ii dau sa manance si sa o pacalesc cumva sa inghita din gura si nu sa scuipe sau sa stea cu mancarea in gura. deci.. rabdare... :(

Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    exact si eu patesc cu rebeca asa, nici apa nu vrea de buna voie decat extrem de rar.....astept sa se faca mare, sa priceapa. vad ca ati trecut prin asta...mi-e teama sa nu aiba vreo carenta de ceva, desi cred ca deja are. o sa merg saptamana viitoare la analize sa ma linistesc si apoi promit si eu ca nu papa, asta e, macar sa stiu ca e ok.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari