Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Buna, mamici! Revin cu un nou topic, poate util, poate unele veti considera exagerat ceea ce voi spune. . . Astept pareri. . . Am o fetita de 1 an si patru luni. Diana a inceput sa manance cu lingura singurica. . . Asa cum stie ea. Intrebare :copii vostri mananca "curat"? Adica, sa fiu mai explicita. . . Fica-mea e un adevarat porcusor cand papa, de multe ori (de cele mai multe ori), trebuie sa o schimb complet de hainute, si si eu la fel. Are o placere nebuna sa unga peste tot cu papa, sa se manjeasca, sa invarta ea in farfurie. E doar o etapa trecatoare sau trebuie sa iau masuri? Ajutati-ma cu un sfat. . Sora mea are o fetita de patru ani si ea mi-a povestit ca fetita ei nu facea asa. . . Dar eu sincer nu mai imi amintesc prea multe din perioada aceea, eu nu aveam copii si nu dadeam importanta unor astfel de lucruri. Inca ceva, nu stiu ce importanta are, daca nu o las sa faca ce vrea ea la masa, nu accepta deloc mancarea, asa ca la inceput o lasam sa-si faca de cap numai sa manance. Numai bine!

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Buna Andreea,

Anisia mea facea asa in jurul varstei de un an cand a inceput sa experimenteze singurica papatul cu linguritza. Nu facea exact asa cum descri tu dar..isi baga si manutzele,se juca cu linguritza prin farfurie si jumatate ajungea pe jos iar cealalata jumatate prin poala,pe babetica,pe fatza. In timp a inceput sa capete dexteritate si,in plus ,sa ia mancarea ca pe ceva serios,nu doar joaca. Problema la noi este ca de pe la un an si ceva abia daca mai papa mancare gatita,acum nici atat . Insa stai linistita,dupa un an jumatate nu se va mai manji in halul asta,e doar ceva temporar! Acum,piticutza ta ia mancarea ca pe o joaca,e ceva nou pt ea ...si,rezultatele nu sunt pe placul tau dar..e spre deliciul ei!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari