Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    ce condimente au voie?

vorbesc despre copii de peste 1 an..1 an si jumatate..sau chiar 2 ani

Floricica Debutanta irra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Damaris mananca ce mancam noi, cu exceptia unei mancari care e foarte condimentata de obicei si-am observat ca-i place mai mult cu putine condimente. Altfel, consuma condimentele pe care le folosim de obicei in mancare.

mischa2000
    Guest
    usturoi ... dar fiert in mancare, nu crud, si cimbru ....
    in rest ... nu

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    cand gatesc si pt. Sara ma feresc de usturoi, piper, ardei iute sau boia iute, otet, ORICE PRODUS TIP VEGETA/DELIKAT (pe care eu le consider o bomba pentru sanatatea oricui, pur si simplu NU le suport!!), ceapa cruda sau prajita. in rest, in cantitati mici, folosesc cam orice verdeturi si legume pt. a da savoare papicii ei.

mischa2000
    Guest
    ce are ceapa cruda in mancare?

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    fetita mea are 1 an si 3 luni. la varsta asta nu ii dau ceapa cruda!!! cand fac mancare, am grija sa o fierb, nu sa o prajesc! dar cruda (in salate de ex) nici nu ma gandesc sa ii dau inca!

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Ai mei au un an. Folosesc ceapa si usturoi, in mancare. De abia m-am indurat, la ultima mancare pe care le-am gatit-o, sa pun un varf de sare (la toata oala!)... :))))) Va dati seama ca o sa mai treaca o vreme pana sa-mi iau inima in dinti sa mai adaug si altceva (mai ales ca eu intotdeauna am fost de parere ca n-au intrat zilele in sac si au toata viata inainte sa manance ce vor, n-am de ce sa le bag pe gat cine stie ce si sa ma trezesc ca fac vreo alergie si sufera toata viata din cauza asta)...
    In rest, in piureul de mere, pun un praf de scortisoara (e voie, de la 10 luni in sus). Ai mei au fost ok, insa exista copilasi care sunt alergici la asa ceva, asa ca mare atentie cand si cat le dati (daca nu le-ati dat pana acum).
    Oricum, ai mei nu sunt asa avansati ca alti copilasi... De abia dupa un an le-am amestecat cate o feliuta-doua de portocala in piureul de fructe, de abia la 11 luni si aproape 3 sapt. au gustat lapte de vaca etc. Ei nu stiu nici acum ce-i aia rosie cruda (singura mancare cu sos de tomate e cea la borcanele, care e preparata in asa fel incat e prea putin probabil sa dea alergie), capsuna, miere etc. Poate oi fi eu exagerata, dar... de ce sa risc? :)

mischa2000
    Guest
    a mea ciugulea o perioada frunze de ceapa verde ... pana a ninerit una mai iute si s-a suparat ...
    nu vad nimic rau in asta.
    Ceapa prajita e rea, aia verde nu.

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    eu i-am mai pus cimbru in ciorbita de rosii sau de perisoare...sare putina...usturoi in sos...
    ceapa verde i-am dat sa pape...
    rosii proaspete nu prea...mi-e cam teama..doar fierte.

Floricica Debutanta gabyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    902
    Mananca rosii crude ca pe mar, in mancare pun la sos si usturoi si cimbru si sare si papa, nu a avut nimic , ceapa verde a vazut la noi ca mancam si a ciugulit si ea odata,usturoi crud a gustat , tot asa ne-a vazut pe noi si s-a strambat , dar tot baga mana in mujdei:)...e tare pofticioasa, nu pot manca nimic fara ea. Ceapa o calesc putin la mancarica, nu o las sa se prajeasca bine, si apoi mai fierbe si in oala...deci tot fiarta e pana la urma.

Floricica Nou Venita vasilescugabri's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2008
    Postari in forum
    17
    Mateo are 1an si 4 luni si mananca de toate...aproape,adora fructele verzi,acre,mere,lamai,prune si chiar corcoduse verzi,struguri acri.Manca ciorbe acre,mujdei,legume de tot felul,mai putin fasole uscata...ca nu i-am dat.Cu dulciurile nu se omoara,ii mai iau cate un Kinder sau Dots ca e cu branzica,in rest...stixuri,grisine,covrigi...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari