Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita naty.mish's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.02.2009
    Postari in forum
    15
    Andrei a implinit un an si as cam vrea sa renunt la o masa de lapte praf si sa ii dau lapte de vaca. Voi ce lapte de vaca folositit? 1,5% sau 3,5%? Si de la ce firma?

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu ii dau lui Edi Napolact de 1.5% insa ii dau cu cereale nu simplu. Inca am pastrat cele 2 mese de lapte praf pe zi.

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    eu ii dau fulga de 1,5 de o saptamana,i-am facut trecerea treptat de la lapte praf la cel de vada si l-a acceptat fara probleme

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    chiar nu va inteleg de ce va grabiti asa sa-i treceti pe lapte de vaca. financiara sau care este cauza ? si sa nu-mi ziceti ca din comoditate ca mult mai bine pui din cutia tinuta in frigider decat sa te apuci sa amesteci masuri cu apa calda...caci daca asta este cauza, exista Parmalat Prima Crescia si Humanna la 450 ml, ambele lichide, in cutiuta si ambele indicate 1-3 ani. adica au si alea ceva vitamine, Fe care lipseste din greu la laptele de vaca. macar dupa 2 ani treceti pe la Dorna sau Napolact sau mai stiu eu ce

Floricica Novice mihaelarascu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2007
    Postari in forum
    380
    Nu cred ca conteaza ce fel (desi fetitei mele i-am dat cu 1,5% grasime)cred ca e important sa nu schimbi marca sau sursa.

mother
    Guest
    eu ii dau dorna ecologic 3,5% ei au nevoie de grasimi pt dezvoltarea creierului.. nu stiu de ce le dati 1,5.. ca doar nu sunt la cura de slabire... si in afara de asta ala e si putin prelucrat ca sa ajunga la grasimea aia :)

larisa al meu nu bea lapte deloc :)) ii dau preparat,in diverse modalitati... deci nu a baut lapte praf niciodata...

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Tot Dorna 3,5% le dau si eu. Si eu stiam la fel, copiii au nevoie de lapte cu mai multa grasime.

oanachampion
    Guest
    100% de acord! Si eu tot lapte integral le-am dat. Am inceput dupa varsta de 1 an. Nu vad de ce sa-i imbuib cu formula doar pentru vitamine/fier, atata timp cat au avut si au o alimentatie echilibrata (cu fructe, legume, cereale, carne etc).

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Asa am deci si eu de 2 saptamani ii dau dimineata lapte de vaca, intr-adevar i-am dat de 1,5% pt ca mi-e teama sa ii dau mai gras. De exemplu de la smantana se umple de bubite si se agraveaza dermatita atopica pe care o are. La iaurt este ok. Banuiesc ca este vorba de o reactie la grasimea pe care o are smantana si d-asta am evitat sa ii dau si lapte de 3,5%.

Edi sta foarte bine cu greutatea, are o alimentatie sanatoasa, bogata in tot ce trebuie, are zilnic frcute, legume si iaurt cu cereale (fulgi de ovaz si porumb) deci nu am de ce sa ii bag formula. Lapte praf bea doar seara inainte de culcare un biberon si consider ca este suficient.

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    Da asa e fetelor, daca aveti copilasi care nu s mofturosi la mancare merge sa le dati lapte de vaca....si eu stiu ca e indicat cu 3,5% grasime, dar acum depinde si de copil......dar daca s mofturosi, decat sa fie anemici, mai bine lapte praf de crestere, pana la 2 ani...AAA si Oana, nu cred ca se compara calitatea laptelui si nu numai din Romania cu cel de la Chicago!

Floricica Novice mihaelarascu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2007
    Postari in forum
    380
    Mie asa mi s-a recomandat de catre medic,oricum nici cea mica(1 anisor) nu il bea daca nu e diluat. Pentru grasimile necesare dezvoltarii creierului nu ma bazez pe lapte, fetitele mele mananca mult unt, fie in pireuri, fie pe "soldatei" de paine.Cred ca cate case atatea obiceiuri.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari