Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91

Ce mai gatim?

buna tuturor mamicutzelor! as vrea sa va intreb daca ati gatit pt bebeii vostri carne de curcan si cum?

Floricica Cu Vechime sarai27's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    6.407
    Eu exact mai inainte am terminat de facut supa de galusti cu carne de curcan...fetitei mele ii place extrem de mult,precum si noua.
    Poti folosi la supe,ciorbite,pilaf,mancare de mazare,ghiveci de legume etc,bine acum depinde si ce varsta are copilasul tau,dar carnita de curcan e buna chiar si la copii mai micuti,dupa ce ai inceput diversificarea bineinteles si ai introdus si carnea deja...

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Ciorbita ,chiftelute,musaca cu cartofi si curca...lasagna,,...multeee poti face noi nu prea mancam curcan decat in piftie)) in rest,...fierbe prea greu

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Noi nu prea mancam curcan :) prefer sa gatesc pui si vita

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Nu prea gatesc curcan pt cel mic, folosim puiul crescut de noi(stam la tara)iar curcanul il gatim pt cei mari nu cred ca lui bebe nu i-ar placea pur si simplu nu i-am dat inca.O sa incerc in viitor.

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Eu folosesc foarte des curcan,majoritatea supelor si ciorbelor le fac din curcan!Lui Vlad i-am dat curcan de pe la 1 an si jumatate,cred,nu a observan nici o diferenta!
    Eu toc pulpa de curcan si fac chiftele,ardei umpluti,musaca,lasagna,ciorba de perisoare...matusa mea face sarmale cu carne de curcan tocata!Este cea mai folosita carne in familia noastra!
    Dar cumpar curcan romanesc(penes),nu din cel unguresc,nu e asa umflat!O pulpa superioara de curcan unguresc are 1kg,astea romanesti sunt mai mici,se vede diferenta cu ochilul liber alea sunt pulpe de mega curcani!Am tras eu concluzia ca cei romanesti nu sunt crescuti intensiv!

Floricica Nou Venita cer_senin's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.01.2012
    Postari in forum
    2
    Suna bine retetele voastre! Eu mai gasesc idei inedite in revistele pentru copii.

mada_lyna
    Guest
    fetelor, ce ati mai gatit pt familiile voastre?nu neaparat pt copii. ceva ce sa manance si tata si mama si mai ales bebe impreuna.....eu una m-am saturat sa tot imi storc creierii zilnic cu meniul prinzului si apoi a cinei....

Floricica Nou Venita greenapple's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2012
    Postari in forum
    27
    Din carne de curcan eu prepar si friptura la cuptor. Pentru a nu iesi foarte uscata, folosesc pungi pentru friptura (se gasesc la pachet in supermarketuri), adaug si boia si putina sare, 1-2 catei de usturoi si o las 30 minute la foc mic. E delicioasa si piticului ii place tare mult.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Azi am vrut sa fac saramura de pui dar am schimbat `pe drum` si-am facut un ostropel cu piure de cartofi.Seara am facut paste cu branza.Dar maine ca mai fac!?Chiar nu ma mai duce mintea.Ma voi inspira de pe aici de pe la voi si cred ca voi face o ciorba de perisoare dar luni, maine vad cum o scald.

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Eu azi fac o ciorba de perisoare , felul 1, apoi f4elul 2 o mazare cu fasole verde si niste pulpite de pui la cuptor si ca desert clatite banatene.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari