Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 15
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    buna fetelor! am de gand sa il trec pe Alexutzu pe lapte de vaca incepand cu varsta de un an. momentan el papa milumil iar pentru noi cumparam lapte de vaca direct de la producator, insa mi se pare foarte foarte gras. prefer sa il cumpar din magazin pentru el, chiar daca ma ajunge mai scump, insa ce lapte e bun? si ce procentaj de grasime se recomanda pentru varsta asta?

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    Claudia sa stii ca a aparut milumil junior...dar daca vrei lapte de vaca iti recomand la dorna sau milli...si grasimea o cresti treptat...pana ajungi la 3,5%..
    eu am incercat sa-i dau lui David lapte de vaca vreo luna dar nu-l papa bine si l-am intors pe lapte praf..

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Alina,am vazut si eu c-a aparut Milumil junior...tu ai incercat?
    Parca ii dai lui David Nestle junior dar ma gandeam daca ai incercat si cu altceva inainte.

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    da Cristina..nestle papa... dupa ce i l-am dat am vazut ca aparuse si mulumil..

Floricica Nou Venita gina58's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2008
    Postari in forum
    1
    Buna!
    Baietelul meu are 1 an si doua luni.M-am gandit ca este destul de mare sa incerc sa-i dau lapte de vaca,dar am avut o experienta neplacuta,a papat bine laptele chiar ii placea dar a avut dureri de burtica groaznice,a plans o zi intreaga,iar dupa ce papa laptele imediat varsa.I-am dat lapte de vaca diluat cu ceai( nu de alimentara ).
    Am revenit la lapte praf,papa nan junior,nu cred ca mai incerc cu lapte de vaca,la cum am vazut ca s-a chinuit saracutul.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Clauditza, eu am inceput sa-i schimb pe ai mei pe lapte acum vreo doua saptamani (fac in curand un an). Le-am dat lapte integral, neamestecat cu altceva (apa, ceai). Lui Devon, ca nu e sensibil, i-am inlocuit direct cate un biberon de formula cu unul de lapte. Iar lui Aidan (care era pe formula de soia, ca i se facea rau de la cea pe baza de lapte, insa nu si de la branza si iaurt, care au si ele lactoza) i-am inlocuit cate o treime de biberon, apoi 2 treimi, apoi tot biberonul. Acum beau amandoi 2 biberoane de lapte si doua de formula pe zi (la care voi renunta treptat).
    Au fost si sunt amandoi ok, au suportat f bine laptele. In legatura cu laptele cu continut scazut de grasime: NU se da la copiii pana la 2 ani! Grasimea din lapte are un rol CRUCIAL in dezvoltarea creierului si cresterea copilului, in general.

Floricica Debutanta irra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Lapte integral bea inca; pana la 2-3 ani copilasii au nevoie de grasimea din lapte/produse lactate, pentru dezvoltarea creierului.

Floricica Avansata madyflo's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    Eu i-am dat lui Robert lapte de la vacuta.La primit foarte bine si nu am avut probleme cu el.Am inteles ca sunt persoane care il dizolva cu ceai pentru ca este prea gras,dar eu i l-am dat simplu si nu am avut probleme chiar dac laptele era intradevar gras.Si cred ca lactatele sunt foarte bune pentru dezvolatrea creierului asa cum ai spus si tu Ioana si nu numai.

Floricica Nou Venita hani's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.04.2008
    Postari in forum
    248
    Am inceput dinainte de 1 an cu lapte de vaca. La inceput timp de 10 zile l-am amestecat cu milumil si treptat am ramas pe lapte de vaca.
    Acum cumpar din piata, de la particulari de la o tanti de unde cumpara si alta mamica si mi-a spus ca e multumita. Sunt oarecum controlati. Ma refer la bolile animalelor. E laptic bun si gras. De obicei dupa ce fierb , il las sa se raceasca cu oala descoperita si dupa un timp se aduna grasimea deasupra ca o pojghita groasa, pe care o arunc. Asa ca il mai degresez un pic.
    Eu am crescut la tara cu lapte de vaca de la 7 luni si mi-a mers foarte bine.

Floricica Nou Venita ramodami's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.04.2008
    Postari in forum
    39
    eu l-am intarcat pe rares la 1 an si 2 luni si de atunci ii dau lapte de vaca de la tara nu i-am dat niciodata praf sau pasteurizat asa m-a sfatuit pediatra si eu ii iau spuma de deasupra si il fierb cam 20 min

Floricica Cu Vechime belladonna's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2008
    Postari in forum
    6.413
    buna!eu i-am dat dupa 1an lapte MIlli 3,5grasime pana pe la 2ani apoi am incetcat si lapte de vaca l-a baut nimic de zis...si chiar foarte bine 1litru pe zi si dupa ce l-am dezvatat de biberon pe la 2ani si 10luni l-am trecut tot pe cel din comert "cedra"de la napolact tot cu 3,5grasime si il bea foarte bine dar in cantitati mai mici maxim 500ml pe zi...

+ Raspunde
Pagina 1 din 15
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari