Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ce ii dau sa manance cand este constipat?

Atunci cand bebelusul sau copilul mic sufera de constipatie, alimentatia joaca un rol foarte important mai ales ca de cele mai multe ori problema constipatiei poate fi rezolvata doar prin dieta.

Trebuie evitat ca cel mic sa consume foarte multa lapte, sa nu aiba in alimentatie prea multe proteine animale. Alimentatia copilului constipat trebuie sa contina foarte multe fibre, cereale, fructe.

Intre mese suc de fructe, mere cu portocale, suc de pere, sau de pune. Pentru cei mai maricei care au trecut de varsta de un an, unul dintre remedii ar fi 1 lingurita de miere dimineata pe stomacul gol.

La noi cel mai bine a functionat si functioneaza in continuare iaurtul cu fulgi de ovaz (numai dupa 1 an sau inainte de 1 an cu mare precautie, pentru ca ovazul contine gluten). De cand am inceput cu aceasta combinatie am scapat definitiv de constipatie. Edi de cand s-a nascut a avut mari probleme cu constipatia, abia iesea la 2-3 zile.

Voi ce alimentatie abordati atunci cand copilul este constipat?

mischa2000
    Guest
    am avut mari probleme pe tema asta ...
    intr-un final am reusit ... medicamentos sa rezolvam ... cu duphalac ...
    intre timp s-a reglat din alimentatie ... ciorba zilnica nelipsita.
    tot in perioada aia folseam si doze de ceai foarte foarte concentrat de musetel amestecat cu miere de albine ... le lua cu seringa de nurofen.

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    si andrei a avut cateva episoade de constipatie in care eram disperata sa gasesc solutii. am testat pe el, mititelul, tot felul de chestii: de la banalele pere, prune, la miere pe stomacul gol sau diverse sucuri din plante. intre timp am invatat cate ceva: multa apa ajuta enorm (el pana de curand era certat cu lichidele), multe fructe (exclus bananele si merele coapte), fara orez. cred ca a functionat si extractul de merisor, care regleaza scaunele, dar si uleiul de migdale. dintre legume, fasolea si mazarea ajuta fiindca contin multe fibre.

Floricica Nou Venita cricori's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2010
    Postari in forum
    1
    am gasit idei foarte bune care pot fi aplicate impotriva constipatiei in acest articol:
    Ce-i de facut impotriva constipatiei copiilor? . prokid.ro

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    al meu a fost o singura data constipat 2-3 zile.In rest, face in fiecare zi, si de 2 ori uneorio.Bea foarte multa apa si are scaunul in functie de ce mananca.Ii dau multe legume, cereale, carnita.

Floricica Nou Venita cristinuta35's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2012
    Postari in forum
    1
    buna ,eu am un baietel de 4luni si de doua ori a fost constipat am inteles ca si morcovul constipa , ce fel de alimente sa ii dau doar legume simple ca tot nu pricep si sucurile ca :cel de mere si caise care se gasesc in comert abia daca il bea ,cum am reglat constipatia? cu ceaiuri si evident formula de lapte spuneti-mi va rog ce alimente constipa totusi ca nu am inteles ajutati-ma va rog.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    De ce nu incerci sa ii prepari sucurile acasa,la noi a functionat cel de mere cand Darius a fost constipat si cateva lingurite de zeama de compot de prune.Incearca sa eviti sa ii dai banane,paine sau orez,dai sa consume piersici,mazare linte pentru ca sunt bogate in fibre si ajuta la reglarea traficului intestinal.Pupici.

Floricica Nou Venita greenapple's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2012
    Postari in forum
    27
    Sucul de prune e foarte bun. Mai stiam de mancarea de dovlecei ca ar fi diuretica, la fel si spanacul. In general, daca se consuma foarte multe lichide tranzitul ar trebui sa se regleze.

Floricica Nou Venita greenapple's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2012
    Postari in forum
    27
    Citat Postat de cristinuta35 Vezi mesajul
    buna ,eu am un baietel de 4luni si de doua ori a fost constipat am inteles ca si morcovul constipa , ce fel de alimente sa ii dau doar legume simple ca tot nu pricep si sucurile ca :cel de mere si caise care se gasesc in comert abia daca il bea ,cum am reglat constipatia? cu ceaiuri si evident formula de lapte spuneti-mi va rog ce alimente constipa totusi ca nu am inteles ajutati-ma va rog.
    La 4 luni, pentru constipatie ii dadeam baietelului meu Baby Drink. Si chiar a functionat si l-a baut cu placere pentru ca e dulce.

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Lichide multe, fructe si legume bogate in fibre si fainoase integrale. F rar am avut probleme cu constipatia insa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari