Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ce grasimi putem folosi in alimentatia copilului?

Cand vine vorba despre alimentatia copilului foarte multi aprinti au 1001 de intrebari si nelamuriri pentru cu totii stim cat de importanta este alimentatia pentru un copil in crestere.

Asadar, vine si intrearea zic eu fireasca, ce grasimi putem sa folosim in alimentatia copilului? Este clar ca alimentatia copulului trebuie sa fie echilibrata si deci sa contina si grasimi insa nu in exces. Dintre grasimile care trebuie sa faca parte din alimentata copilului se numara untul (care contine vitaminele A si D), uleiul de masline (care contine acizi grasi esentiali ce nu pot fi produsi de organism), pestele gras (care contine acizi Omega 3).

Floricica Nou Venita evaerika's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2010
    Postari in forum
    91
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Cand vine vorba despre alimentatia copilului foarte multi aprinti au 1001 de intrebari si nelamuriri pentru cu totii stim cat de importanta este alimentatia pentru un copil in crestere.

Asadar, vine si intrearea zic eu fireasca, ce grasimi putem sa folosim in alimentatia copilului? Este clar ca alimentatia copulului trebuie sa fie echilibrata si deci sa contina si grasimi insa nu in exces. Dintre grasimile care trebuie sa faca parte din alimentata copilului se numara untul (care contine vitaminele A si D), uleiul de masline (care contine acizi grasi esentiali ce nu pot fi produsi de organism), pestele gras (care contine acizi Omega 3).
    eu folosesc si ulei de rapita(contine omega 3)

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Eu la salate folosesc orice tip ulei am la indemana...de masline, de samburi de struguri, de germeni de porumb, de rapita, de dovleac (cat mai des, am inteles ca e un bun remediu contra viermisorilor), de susan...

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de ginazarna Vezi mesajul
    Eu la salate folosesc orice tip ulei am la indemana...de masline, de samburi de struguri, de germeni de porumb, de rapita, de dovleac (cat mai des, am inteles ca e un bun remediu contra viermisorilor), de susan...
    Ginazana (off topic), ce salate mananca fetita ta? Si eu vreau sa-i dau Mariei dar.... nu stiu ce fel de salate. Castraveti, rosii, ardei nu-i plac sau ii este lene sa mestece.
    Pupici!!!

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Legat de intrebare, eu folosesc doar ulei de masline si de floarea soarelui; as vrea sa folosesc si altfel de ulei dar.... m-am obisnuit cu astea. O sa caut in market si altfel de ulei.

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de evaerika Vezi mesajul
    eu folosesc si ulei de rapita(contine omega 3)
    da, insa atentie! omega3 din plante nu este asimilat de corp la fel ca omega 3 din peste.

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de popanicoleta Vezi mesajul
    Legat de intrebare, eu folosesc doar ulei de masline si de floarea soarelui; as vrea sa folosesc si altfel de ulei dar.... m-am obisnuit cu astea. O sa caut in market si altfel de ulei.
    pt sálate cel mai bun a gust mi se pare cel de nuca..

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de copaitzul Vezi mesajul
    noi am incercat sa ne ferim pe cat putinta de grasimi...dar nu de tot....mai rar ii dadeam peste, unt, salate cu ulei...
    lipsa grasimilor din alimentatie poate duce la efecte neplacute, pt ca grasimile sunt necesare la:
    -mentinerea integrității celulare, de asemenea are rol în reglarea vâscozității fluidelor celulare (sînge ) datorită grupării hidroxil interacționează cu restul fosfat al membranei celulare, iar steroizii cu moleculă mare și lanțul hidrocarburic sunt introduse în membrană.
    -sinteza bilei (acizi biliari)
    -metabolismul vitaminelor liposolubile : vitamina A, D, K E; este precursor major al vitaminei D.
    -precursor al reacțiilor de sinteză a:
    *hormonilor steroidici (cortisol și aldosteronă în glandele suprarenale)
    *hormonilor sexuali progesteron, estrogen și testosteron.
    -intervine la nivelul sinapselor nervilor;
    -intervine în sistemul imunitar, inclusiv împotriva cancerului

Floricica Nou Venita enemgabriel's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2006
    Postari in forum
    66
    Stefania,am citit cele mai mari aberatii despre omega 3.ma intreb in ce calitate vorbesti tu despre grasimi?

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de enemgabriel Vezi mesajul
    Stefania,am citit cele mai mari aberatii despre omega 3.ma intreb in ce calitate vorbesti tu despre grasimi?
    mai intai te rog sa-ti controlezi tonul! am dat un sfat din inima, pe un ton cat se poate de civilizat! si mai mult de atat: am si dreptate! vorbesc in calitate de..nimic, deocamdata..pur si simplu sunt o persoana foarte interesata si informata.
    si ca sa dau si replica la replica pe care mi-ai fi dat-o tu citind ca scriu in calitate de nimic , iti mai explic si ca sotul meu este persoana autorizata sa dea sfaturi de nutritie, din asta isi duce existenta.

foarte urat din partea ta sa ma abordezi asa. cu alte cuvinte nu-mi pasa care e parerea ta si daca ai de gand sa urmezi un sfat bun sau nu.
    cert e ca, si fara orice stiinta, ar trebui sa ne dea de gandit de ce e asa de ieftin uleiul omega 3 din surse vegetale, in comparatie cu omega 3 din peste. si de ce doctorii recomanda omega 3 din peste si nu cel vegetal.

am sa ma plang adminilor. o seara buna

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    mai intai te rog sa-ti controlezi tonul! am dat un sfat din inima, pe un ton cat se poate de civilizat! si mai mult de atat: am si dreptate! vorbesc in calitate de..nimic, deocamdata..pur si simplu sunt o persoana foarte interesata si informata.
    si ca sa dau si replica la replica pe care mi-ai fi dat-o tu citind ca scriu in calitate de nimic , iti mai explic si ca sotul meu este persoana autorizata sa dea sfaturi de nutritie, din asta isi duce existenta.

foarte urat din partea ta sa ma abordezi asa. cu alte cuvinte nu-mi pasa care e parerea ta si daca ai de gand sa urmezi un sfat bun sau nu.
    cert e ca, si fara orice stiinta, ar trebui sa ne dea de gandit de ce e asa de ieftin uleiul omega 3 din surse vegetale, in comparatie cu omega 3 din peste. si de ce doctorii recomanda omega 3 din peste si nu cel vegetal.

am sa ma plang adminilor. o seara buna
    Stefania, te rog sa nu te superi! Eu citesc cu interes sfaturile tale, sfaturi pe care le-am verificat si din alte surse de multe ori si chiar mi-au fost de folos.
    Acum este pe la noi se pare o moda cu mancatul sanatos si toata lumea se pricepe la nutritie.
    Pupici!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari