Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Nikki's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2012
    Postari in forum
    148

Cati ml de lapte praf trebuie sa manance la o masa un bebe de un an si cinci luni ?

Baietelul meu pana acum a papat lapte de la mine...si acum as vrea sa ii dau lapte praf,si nu stiu cati ml trebuie la o masa..astept raspunsuri,va multumesc.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    trebuie sa manance aproximativ 600 ml de lapte pe zi, indiferent in ce portii si la care mese. chiar daca nu bea cantitatea aceea nu-i nicio nenorocite (a mea de exemplu niciodata nu a baut mai mult de 300 ml lapte pe zi), trebuie doar sa ai grija ca alimentatia sa fie variata si sa contina lactate si sub alte forme. excesul de produse lactate, in ciuda a ceea ce se spune si in ciuda calciului pe care multi il considera vital pentru cresterea copilului, nu este nici recomandat, nici bun (intre altele, calciul impiedica absorbtia fierului). la nicio varsta. uite un exemplu de schema alimentara pentru 1 - 2 ani, dar nu o lua litera de lege, orice aliment se poate inlocui, atata timp cat substitutul are aceleasi valori nutritionale:
    Imagini atasate

sadia
    Guest
    Nu prea sa mai pune problema la varsta asta de lapte.Daca iti mananca lapte in jur de 300-400 ,apoi iaurturi,branzeturi e ok.
    Important la varsta asta sunt fructe ,legume,si carne.
    Bineinteles si laptele....dar nu e prioritarul acum.

Floricica Nou Venita Nikki's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2012
    Postari in forum
    148
    lapte praf nu vrea sub nici o forma,i-am dat aseara, azi dimineata dar nu vrea...nu stiu cum o sa-l conving

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    Citat Postat de Nikki Vezi mesajul
    lapte praf nu vrea sub nici o forma,i-am dat aseara, azi dimineata dar nu vrea...nu stiu cum o sa-l conving
    incearca al laptic poata care i-l dai nu-i place...

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de Nikki Vezi mesajul
    e greu pentru el sa se obisnuiasca dupa laptele matern cu lapte praf, trebuie sa intelegi asta. eu fetitei mele i-am introdul laptele integral cand inca mai alaptam si nu a mai fost problema, dar daca schimbarea e brusca...incearca ceva apropiat de laptele matern, am auzit ca cel de la Humana e asa, dar cred ca mai sunt si altele.

Floricica Nou Venita Anyared's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2012
    Postari in forum
    39
    Eu la varsta asta ii dadeam fetitei mele o sticluta de 250 ml seara si una dimineata si zilnic avea masa de seara de lactate. Am tinut-o cu 2 sticle de lapte pana cand a inceput cresa la 2 ani si atunci am renuntat la masa de dimineata ca sa manance micul dejun la gradi.

Floricica Nou Venita elena_nalbaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.04.2011
    Postari in forum
    11
    Eu ii dau fetitei mele Aptamil, este cel mai aproape de laptele matern, poate o sa-i placa. A mea l-a acceptat foarte bine dupa ce nu am mai alaptat-o dar , intradevar i-am dat o perioada in paralel, lapte matern si lapte praf.Acum la 1 an jumatate, papa unbiberon de 250 ml la culcare, inca unul de 250 ml peste noapte si cateodata si unul de dimineata cand se trezeste :) dar nu mereu ii dau lapte de dimineata ;)

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Si noi am trecut printr-o perioada asemanatoare in momentul cand l-am intarcat. Incepusem treptat sa inlocuiesc sanul cu laptele praf si nu-l accepta sub nici o forma. Am schimbat multe marci de lapte de la Nan, Humana, Aptamil..in cele din urma ne-am oprit la Milupa care se pare ca i-a fost pe plac. Nu mi-a fost usor sa-l obisnuiesc cu laptele praf,ai nevoie de multa rabdare...am plecat de la 60 ml, ca un bebelus si treptat am ajuns la 180ml. Rare ori bea 210ml la o masa. Cred ca limita lui este de 180 ml. Nu pot spune nici ca bea 600 ml de lapte pe zi, asa cum spune la carte (in medie). Are zile cand bea 300-400, alte zile cand bea lapte doar o data pe zi. In schimb mananca iaurt sau branza zilnic.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari