Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita drina's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.12.2005
    Postari in forum
    7
    spuneti si mie va rog cat trebuie sa manaca un copilas de 2 ani

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    Draga Drina...aceiasi poveste o avem si noi...am pus aceasta intrebare dar nu prea s-a sinchisit nimeni sa raspunda...initzial, nu am stiut de ce..acum stiu....fiecare copil e altfel...chiar acelsi copilas...e diferit in zile diferite.....trebuie sa aiba 3 mese regulate pe zi......noi nu prea papam printre...nu l-am obisnuit...si nici nu pare sa-l deranjeje..oricum nu o sa-i dau pufulutzi intre mese...care sa-l umfle si sa-i taie din pofta de la uramtoare masa...si nici nu am sa-l umflu cu tot felul de cornuri....care nu aduc nimik nou sub soare....doar kilutze in plus.....so......noi consumam la o masa...in jur de 350 de grame....x cu 3....plus lapte de mama.....si avem 1 an si 2 luni

Floricica Nou Venita mihaelacoman's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2008
    Postari in forum
    14
    depinde de copil al meu are 2ani si 3 luni si mananca dimineata lapta cu biscuiti la pranz ciorba ,la ora 16 felul 2 si seara cereale plus ca mai ciugule si cu noi cand mancam ,si bea foarte mult suc de fructe . Dar sa nu te gandesti ca e gras este in limite normale 12,5 kg si e nascut la 8 luni si 3 zile .daca vrei sa vb mai mult
    contacteazama pe mihaelacoman2005@yahoo.com

Floricica Nou Venita huibandiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2007
    Postari in forum
    264
    Fetita mea are 2 ani si 1 luna.Aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu daca mananca indeajuns.
    Am auzit de la un psiholog ca e bine ca unui copil sa-i pun in farfurie o masura (sa zic la ciorba,polonice)=cati ani are.Deci daca fetita mea are 2 ani e bine sa-i pun 2 polonice de ciorba sa manance.

Floricica Nou Venita huibandiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2007
    Postari in forum
    264
    Asadar fetita mea are doar 10Kg la varsta asta,dar de mancat mananca.
    Iata o zi de masa pt ea:
    - dimineata 2 linguri pline de cereale cu lapte,2 pahare cu suc de fructe
    - la pranz -felul intai ciorba sau supa si un felul doi (mancare gatita sau un ou)
    - la 5 dupa somn mere cu biscuiti,sau iaurt cu biscuiti,sau banana
    - seara mancare gatita (sau branza cu smantana si mamaliga)
    Iar intre mese mai ciuguleste cate ceva usor.

mischa2000
    Guest
    eu ii dau pufuleti si biscuiti intre mese si nu consider ca ii strica pofta.
    Fac asta pentru a invata sa manince singurica. SI sunt foarte multumita cand vad cum musca si mesteca.
    La mancare nu o las pe ea ... pentru ca e foarte slaba... si fac tot posibilul sa bag cat mai mult in ea ... sa isi mai revina.

Floricica Nou Venita alexarusen's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.03.2008
    Postari in forum
    18
    a mea fetita(un an si 7 luni) nu ma lasa sa-i dau eu de papa,refuza complet.asa ca papa singura exact cat ii trebuie.la noi acum s-a terminat vara(suntem invers cu anotimpurile)si nu a vrut sa pape mai nimic,dar nici nu am fortat-o.cand ii era foame papa,nu aveam treaba cu ea,cand nu manca o lasam in pace.niciodata nu am fost necajuta din cauza asta.fiecare copil e diferit si fiecare stie cata mancare ii trebui.asa ca stati linistite...copii niciodata nu mor de foame

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    Mihaela dar sa sti ca Gugu are dreptate ,da-i sa pape pufuleti sau biscuiti imediat dupa ce a mancat ca sa aiba timp sa i se faca foame pana la masa urmatoare .
    eu ii mai dau intre mese dar foarte rar ,de obicei ii dau un biscuite dupa ce a papat sau dupa masa de seara ii dau pufuleti sau covrig pt ca nu mai imi fac probleme ca daca nu mai manaca .laptele oricum il bea si de sete .

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    fetelor voi dati 2 feluri de mancare la pranz la copii?
    copiii vostri ce program de mese au?

Floricica Novice teodorabia's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2006
    Postari in forum
    594
    Nici ai mei copii nu mananca 2 feluri de mancare la pranz. Domanisoara mananca foarte putin,bea aproape 700ml kefir pe zi,si daca usa la frigider s-ar deschide cand vrea ea, numai inghetata cu ciocolata ar mananca.

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    fetita mea la 2 ani papa ce papam si noi
    din mom in care a putut sa pape mancare nepasat i am dat ce am mancat si noi si n am avut probl cu ea
    de la 1 an si 7 luni am du so la cresa si deja putea sa pape cat de cat singurica
    la 2 ani deja n am mai avut treaba papa singura si tot

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari