Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita giorgiana1's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2008
    Postari in forum
    35
    am vazut ca majoritatea dau copiilor 3 4 mese de lapte pe zi.problema mea este ca eu ii dau lui edy la 1 an jum 2 mesede lapte pe zi 1 cand il adorm pe la 14 dupa amiaza si 2-seara la culcare va intreb acum ;este putin? nu-i pot da dimineata lapte pt ca se trezeste tarziu adica 9.30-10 si ii dau iaurtel cu carnita sau altceva dar nu-i dau lapte ma gandesc ca ar trebui sa manance la ora 10.30 ceva mai consistent decat lapte. Dar nu stiu daca fac bine ....

mischa2000
    Guest
    pai daca ar avea 3-4 mese de lapte pe zi ... cand ar mai manca si restul ?
    e ok, e foarte bine.

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    si copilul meu se trezeste tarziu dimineata...tot 9.30-10... eu ii dau un bibe de lapte cu cereale si mai tarziu fructe... apoi la 14 direct masa de pranz... seara la culcare alt bibe cu laptic cu cereale

Guest
    iaurtel cu carnita???e prima data cand aud...

dupa varsta de 1 an,500 ml lapte sunt deajuns.

Floricica Nou Venita dumitrachev's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.04.2009
    Postari in forum
    20
    Baietelul meu mananca dimineatza la 4-5-6 un biberon de lapte cu cereale, apoi la 9.30 iaurt cu cereale, la 12.30 mancarica de pranz cu legume , carne, sau branza.... mancare consistenta, la 17.00 fruct sau orez cu lapte, iaurt cu biscuiti.... ce are el chef si la 20.00-20.30 cereale cu lapte la lingurita ca nu vrea biberon.

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    KArina are doua mese de laptic una dimineata si una seara in restul zile ii dau mancare solida suc de fructe prospat si fructe la o masa obligatoriu.
    Daca mananca un bb 3,4 mese de laptic cand mai mananca mancare solida?

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    Si baietelul meu tot 2 mese de lapte are 180 ml dimineata si seara 210ml +cereeale (2 masuri)deci cam 400 ml lapte pe zi consuma.

silvia_l
    Guest
    La varsta asta trebuie sa bea (manance) cel putin 500ml de lapte sau echivalentul in lactate, dar fara a depasi 800ml pt ca un aport prea mare de proteine le poate dauna.

Deci chiar daca nu bea lapte prea mult, dar mananca iaurt sau branzica, este foarte bine.

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Karina bea dimineata 300ml laptic cu doua cupe cereale ,iar seara bea 400 ml laptic cu 3 cupe cereale pt somnic bun.Grasimea lapticului e de 1,8 nu ii pot da mai gras ca ,face alergie si diaree de la lapte mai gras.

Floricica Senior dbiancaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    3.718
    Amdrei adora laptele, insa de o sapt imi refuza mereu laptele de obicei ii dadeam dim si seara cate 250 ml lapte de vaca direct de la sursa, nu i-am mai pus de mult cereale in lapte deoarece consider ca e destul de gras laptele de vaca; acum a inceput sa bea din nou lapte insa se mei trezeste noaptea ca ii este foame si daca nu ii mai dau lapte nu il pot opri din plans, incerc sa nu ii dau prea mult caci stiu ca prea mult duce la anemie si cam are el probleme de genul asta mai de mic, nu stiu cum sa ii mai reduc din ratie caci oricum vrea si noaptea, acum am ajuns si la 600 ml si mi se pare cam mult.

silvia_l
    Guest
    Eu zic ca este cam marisor ca sa mai manance noaptea; poate ca nu se satura cu ce mananca seara.

Incearca totusi sa-i pui cereale in lapticul de seara, daca ii place asa (grasimea din lapte nu are nici o legatura cu cerealele).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari