Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097

Carnea de miel in alimentatia copilului

Ce stiti fetelor? putem da carne de miel la copii..ma refer dupa varsta de 1 an...de aceea am si pus subiectul aici..
    De la ce varsta de poate introduce in alimenatie?
    oricum noi adultii doar de Paste mancam..cel putin eu..
    la voi cum este?

Floricica Novice teodora33's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2011
    Postari in forum
    329
    Eu din cate stiu se recomanda mielul la inceputul diversificarii, printre curcan si pui. I-am dat fetitei mele la 8 luni si i-a placut. Acum nu ii place absolut deloc carnea de miel.
    Mie asa mi-a recomandat pediatrul, o data cu inceputul diversificarii sa ii dau si carnita de miel, de curcan si de pui.
    Si noi mancam doar de Pasti carne de miel, in rest preferam de vita, de curcan si de pui. Carnea de porc, ocazional, de Craciun doar si fara excese.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Eu nu le-am dat inainte de un an, dar dupa un an au mai mancat, de obicei de Paste, sau cand mai gatesc uneori vreo reteta mai ciudata de inspiratie indiana. Nu pot sa zic ca le-a placut prea mult, mai mult le place ciorba de miel decat friptura.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Citat Postat de teodora33 Vezi mesajul
    Eu din cate stiu se recomanda mielul la inceputul diversificarii, printre curcan si pui. I-am dat fetitei mele la 8 luni si i-a placut. Acum nu ii place absolut deloc carnea de miel.
    Mie asa mi-a recomandat pediatrul, o data cu inceputul diversificarii sa ii dau si carnita de miel, de curcan si de pui.
    Si noi mancam doar de Pasti carne de miel, in rest preferam de vita, de curcan si de pui. Carnea de porc, ocazional, de Craciun doar si fara excese.
    Noi vom incepe diversificarea zilele astea, fetelor mai mari nu le-am dat miel pana la un an, chiar am sa o intreb pe pediatra, mie nu mi-a zis nimic de miel. Cum i-ai preparat carnita de miel?
    A nu se intelege ca voi incepe cu carnea de miel diversificarea.

Floricica Novice teodora33's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2011
    Postari in forum
    329
    Citat Postat de yuxi Vezi mesajul
    Noi vom incepe diversificarea zilele astea, fetelor mai mari nu le-am dat miel pana la un an, chiar am sa o intreb pe pediatra, mie nu mi-a zis nimic de miel. Cum i-ai preparat carnita de miel?
    A nu se intelege ca voi incepe cu carnea de miel diversificarea.
    Cel mai bun pas ar fi sa intrebam pediatrul, ca si eu am vazut mii de pareri pe internet: ba ca e prea grea, ba ca e buna atunci cand incepem diversificarea. Eu am inceput-o treptat, si dupa carnea de pui, de curcan si de vitel i-am dat ultima oara de miel(o cantitate micuta). I-am dat-o fiarta cu piure de legume(cartof, morcov, spanac.)

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Cred ca si ciorbita de miel ar merge sa le dam..dar dupa 1 an spun eu
    eu chiar nu am intrebat pediatra...Elena in primul paste avea decat 10-11 luni si nu am indraznit sa-i dau
    dar acum baietelul are deja 1 an si jumatate imediat.voi incerca sa ii dau putin de gust

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    nu cred ca.i voi da vreodata pt ca nici noi nu mancam, mai ales eu ....nu imi place carnea de miel poate ca asta se trage pt ca ai mei sunt crescatori de animale.....dar de cand ma stiu doar am gustat si atat....acum nici sotul nu mai mananca decand este cu mine...cred ca s-a molipsit:))) si nici carne de vita nu am mancat vreodata.....pt creerii mei cica nu e comestibila.....asa gandes eu si nu pot accepta sa mananc nici daca ma bati....

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Citat Postat de nicodimionelia Vezi mesajul
    nu cred ca.i voi da vreodata pt ca nici noi nu mancam, mai ales eu ....nu imi place carnea de miel poate ca asta se trage pt ca ai mei sunt crescatori de animale.....dar de cand ma stiu doar am gustat si atat....acum nici sotul nu mai mananca decand este cu mine...cred ca s-a molipsit:))) si nici carne de vita nu am mancat vreodata.....pt creerii mei cica nu e comestibila.....asa gandes eu si nu pot accepta sa mananc nici daca ma bati....
    Si de ce nu ii dai copilului?Daca nu iti place tie asta nu inseamna ca nici lui nu ii va placea,nici mama sotului meu nu i-a dat oaie,miel,ied...si cand a ajuns sa manance pastrama prima data zici ca il luase pe Dumnezeu de picior!In lista intra multe alte mancaruri pe care ea nu le manca sau nu stia sa le faca!Cel mai bine e sa guste din toate si sa aleaga el ce ii place si ce nu!

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    stiu, doar cand simt mirosul inebunesc de aceea nici de vita nu i-am dat deloc nu i-o pot gatii.....eu sunt crescuta la tara cu zeci de animale....parintii mei au o mini ferma de animale....deci de cand ma stiu asa sunt eu mai mofturoasa la mancaruri ......mai ales miel, vita, ied.....miel stiu ca am gustat cand eram mica dar vita si ied niciodata......

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Mie iedul mi se pare mai acceptabil decat mielul(nu e asa balos),noi cand eram copii numai ied mancam de Paste!
    Eu te inteleg in privinta mirosului,si eu sunt foarte mofturoasa la mancare,nu mananc branza(mirosul ma face sa vomit),smantana,iaurt si multe alte mancaruri,dar lui Vlad i-am dat de toate,iar branza ii place mult!Eu il pun pe taica-su sa ii dea daca eu nu pot si asa scap

Floricica Nou Venita enemgabriel's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2006
    Postari in forum
    66
    In niciun caz carne de miel.In general preparatele din carne nu sunt benefice unei digestii,nici principii nutritive sanatoase nu contine,nu sunt impotriva alimentatiei carnivore,chiar mancam in familie,dar consider ca o alimentatie bogata in proteine se poate regasi si in legume,care sunt mult mai hranitoare si mai sanatoase.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari