Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nico.smile's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    19
    Fetelor aveti idee cate calorii trebuie sa consume zilnic copilasii de 1, 2, sau 3 anisori? Mi-e foarte teama de obezitatea asta si d-asta inreb sa stiu daca existe niste bareme ceva.

stefaniajohansson
    Guest
    atata timp cat copilul nu are probleme serioase cu greutatea nu cred ca ai nevoie sa calculezi caloriile la un copil. ia in considerare alti facturi, in schimb: mancarea sa fie sanatoasa, evita prajelile, evita produsele de patiserie, semifabricatele, mezelurile din comert..in general evita alimentele cu conservanti artificiali, coloranti artificiali, aditivi alimentari si nu uita ca orice produs ce contine mai mult de 10%zahar este absolut daunator..
    si nu in ultimul rand, copilul trebuie sa faca un sport (cel putin). sportul e cea mai buna arma impotriva obezitatii. si nu numai (aici vb deja despre copilasi mai mari): sportul ajuta si la o mai buna concentrare si la o mai rapida asimilare a conostintelor prin simplul fapt ca prin sport se mareste capacitatea respiratorie, circulatia sangelui se imbunatateste, creierul primeste impulsuri mult mai rapid si mai am o intreaga lista de efecte pozitive ;P trust me: sportul da calitate vietii:)

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Nu stiu daca sa ne chinuim cu numaratul caloriilor de-acum.
    Si mie mi-e frica de obezitate, mai ales ca acum se hotaraste cum vor fi in viitor.
    Dar, asa cum mi-a zis pediatra fi-mii, inca de cand era bebelus, nu trebuie sa facem exces de cereale, de dulciuri, de fast-food (la varsta asta nici nu e cazul).
    In schimb, multe legume, fructe si carnuri slabe, fara prajeala,cum ar trebui sa mancam si noi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari