Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adytza31's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2009
    Postari in forum
    14
    Robert a inceput sa stea cu bunica si nu ma inteleg cu ea deloc la capitoul mancare. Il indoapa pur si simplu ii da mult prea mult sa manance si mi-e teama ca deja i-a marit stomacul si mi=e frica tare de obezitate. Ea nu intelege, noi ii tot explicam ca are niste portii dar ea zice ca trebuie sa manance sa se faca mare. Cum sa procedez cu ea?

mischa2000
    Guest
    bunica e mama ta sau mama sotului?
    daca e mama ta poti vori clar cu ea cat si cum ...
    daca e soacra gasesti tu o solutie?
    ce varsta are copilul? 2 sau 3? sa stii ca in galati sunt doua crese bune si il poti da acolo ...
    copilul are mult mai multe de invatat de la cresa gradinita decat de la bunica.
    ce greutate are de ai in vedere fenomenul obezitatii?

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si eu am citit de curand un articol despre faptul ca bunicile au tendianta de a indopa copiii si ca asta ar putea duce la obezitate. Stiti ca era o vorba "copilasi galbeni de grasi". Atunci principiul era da-i sa pape ca sa se faca mare. Pe de o parte le inteleg ca asa era atunci si e greu sa "educi" bunicii insa cred ca trebuie stabilite niste reguli cu calm pentru ca pana la urma este copilul tau. Arata-i articole, da-i sa citeasca sa se informeze si poate asa va intelege ca nu mai este ok sa idopam copilul

mischa2000
    Guest
    depinde foarte mult si de conceptiile lor ...
    maica-mea ma batea la cap sa ii pun mai mult lapte praf in apa cand era mai mica ... brrr ... pan la urma a inteles si urmeaza ce zic eu ... ocazional cand are ocazia ...
    dar ce ne facem cu mamicile care isi indoapa progeniturile ... gen ... hai acasa sa papam sarmalute ... asta la aproape 10 seara ...
    nocoment!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Asa este insa cred ca trebuie sa fim si noi mai curajoase si sa "punem piciorul in prag". Acum avem mult mai multe surse de informare decat erau atunci si este datoria noastra de mamici sa ne informam si sa luam cele mai bune decizii pentru copilasii nostri. Iar alimentaria este cea mai importanta acum ca alimentele nu mai sunt atat de naturale si sa sanatoase cum erau atunci. Alegerile sunt mult mai dificile

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Buna, fetelor,
    la noi situatia sta exact invers....mai sunt unele situatii cand o lasam pe Diana cu socrii, si ei nu indoapa copilul ci din contra....considera ca copilul mananca cand ii e foame si cat ii trebuie.Nici o astfel de situatie nu e placuta deloc.De exemplu, odata Diana a sarit peste doua mese, pentru simplul fapt ca ei nu au insistat.Daca intrebam daca a mancat fetita ceva, imi spuneau ca a mancat foarte bine....o jumate de banana si o napolitana.Dar eu am stiut sa vorbesc deschis cu soacra mea si sa ii spun ce ma doare, ea a inteles si de atunci nu mai avem discutii de genul acesta.
    Ce pot sa zic? Bunicii pot fi educati daca vorbim cu ei deschis (eu la concluzia asta am ajuns).Nu stiu cum e mai bine dar ....nici unul din cele doua tipuri de bunici nu e de preferat.
    Numai bine si sanatate la pitici si bunici!

oanachampion
    Guest
    Fetelor... eu nu stiu ce sa ma mai fac cu puii mei... Cer de mancare intr-unaaaaa! Mananca 3 mese (portii aproape de adult) plus vreo 2-3 gustari (fructe, iaurt etc) plus le dau din mancarea mea de fiecare data (noroc ca mananc fff multe salate, branza si sunca slaba)... O fi ok asa ceva? De grasi nu sunt grasi deloc (au 13,050 kg si 13,950 kg, amandoi 99 cm la 3 ani), insa mi se pare ca e prea exagerata foamea asta... Am uitat sa va zic ca n-au mai crescut in inaltime de mult timp, o fi si de la asta (incep sa creasca)?

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Si noi patim la fel, fetele mele mananca portii aproape de adult, trei mese pe zi, dimineata exact cat mananc si eu, la pranz doua feluri uneori si desert, seara mancare gatita iarasi ca doar cu sandwhich-uri nu se satura. La fiecare asa de pranz avem ciorba sau supa cate trei polonice, ele ar manca-o si cu paine. Felul doi cu garnitura si salata cu tot, si uneori spun ca mai vor.Iar intre mese nu le-am numarat gustarile, deobicei se duc si isi iau singure fructe cate un mar-doua, banane sau portocale, sau le dau eu cand e vorba de capsuni sau cirese sau altele. Nu sunt grase deloc, ba chiar dimpotriva, cea mica am impresia ca e cam slabuta si cam micuta pentru varsta ei, insa au o energie de ma sperie. Fac multa miscare, si cred ca si de aici li se trage foamea asta, in afara de faptul ca cresc.

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    din pacate, efectele hranirii excesive se vad mai tarziu...

oanachampion
    Guest
    Yuxi, si ai mei sunt ca fetele tale... alearga toata ziua prin toata casa, se catara pe peste tot etc.

oanachampion
    Guest
    Citat Postat de cristeepas Vezi mesajul
    din pacate, efectele hranirii excesive se vad mai tarziu...
    Cris, dezvolta putin, te rog...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari