Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita jeanne's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2009
    Postari in forum
    90

Atentie la alimentatia bebelusilor.. este epidemie de "gastro-enterocolita"

Pentru mamicile fara experienta..si a caror copilasi mananca orice mancare facuta ina casa, va sfatuiesc sa nu le cumparati tampenii e pe piata si sa le dati mancare preparata de voi. Eu am facut tampenia sa incerca sa ii diversific bebe;usului meu de 9 luni mancarea mea (ciorba si piureuri pasate) cu iaurt special pt bebelusi de 6 luni. Rezultatul a fost devastator: dupa ce mi-a mancat in a 3-a zi, al 3-lea pahar de iaurt...la 2-3 ore mi-a facut febra...si pe la ora 22, am avut 38 grade...iar la ora 3 eram prin bucuresti in cautarea unei clinici pentru ca in ciuda compreselor cu otet, incepusera frisoanelesi era cam blegit...
    Cu chiu cu vai, am ajuns la camera de garda e la IOMC unde mi l-au bagat pe perfuzie direct si impachetari pt ca facuse 40,2 grade. La orele 10-11 a venit in final o doctorita si ne-a luat scaun si sange pt analize...si pt ca temperatura nu scadea deloc..ne-a sfatuit sa ramanem internati la ei... Lucru pe care l-am acceptat. Pana a 2-a zi am stat numai cu perfuzii cu glucoza si la 6 ore i se injecta ampicilina. A fost un calvar. Pana sa ma dezmeticesc eu cum sta treaba cu administrarea tratamentului... a fost un calvar pt bebeul meu (adica ca safie gentile cu injectarea, trebuia sa le bag in buzunar mereu cate 5 lei macar...altfel bagau antibioticul in branura de parca bateau un cui in lemn).. nu mai zic ca la 2 zile se infunda branura si trebuia schimbata... si cum bebelusilor nu li se vad venele mai deloc...va inchipuiti cat urla pana o nimeresc.
    Si cum nu era de ajuns caldura infernala si tipetele bebelusilor...in a 3-a zi m-am trezit ca la 2 noaptea ne interneaza in salon un bebelus cu virusul rotavirus confirmat. Dimineata eu si colega mea am iesit pe coridor ca sa ne ferim de a intra in contact cu bebelusul virusat, insa una dintre sefele asistentelor ne-a luat la suturi si ne-a obligat sa intram in salon chiar daca avem un copil virusat..citez: "Si ce daca are rotavirus, acesta poate fi luat de oriunde". Binenteles ca mama baietelului s-a sitirit de modul in care ne-a vorbit si a facut repede aranjamente sa plece la MedLife, unde prefera sa dea 800 ron/zi, dar macar sa fie tratati ca oameni, nu animale. Dupa plecarea baietelului, sotul meu a facut plangere...si nu exagerea cand va zic ca stateau toate asistentele asezate in linie in fata sotului meu si al sefei sectiei de pediatrie. Intr-un final si-a retras plangerea, si ni s-a facut mie si colegei de salon un examen rapid pt a se vedea daca bebelusii au luat rotavirus. Spre norocul lor si al nostru au scapat. Dupa alte 2 zile le-am cerut sa imi dea externarea la cerere pt ca nu mai suportam, analizele ce trebuiau venite de vreo 2 zile tot intarzia sa apara, in camera aveam cred ca peste 35 grade (curgeau apele pe mine dupa ce il leganeam 5 min pe baietel in brate), baieteulul meu se trezea singur cu 30 min inainte de a i se injecta antibioticul plangand...ca sa nu zic ca la penultima branura i se umflase piciorusul pt ca se facuse la incheietura, pe os...si nici in clipa de fata nu stiu cine era doctorul din salonul 25, pentru ca el doar trecea 3 min dimineata pe la noi pentru a il saluta si a-i vedea fata (dosarul era completat de o tanara rezidenta).
    Ar fi mai multe de zis de modul de comportare al celor de la etajul 3 de la sectia de pediatrie al spitalului IOMC...dar pot sa va zic sigur, ca nu voi uita prin ce am trecut cu piticul meu pt un iaurt nenorocit. Va dati seama ca acasa primul lucru care l-am facut a fost sa arunc si ultimu pahar de iaurt. (luase la set de 4 paharele)
    Zilele astea am incetat tratamentul, si in 2 zile vom face analiza la scaun sa vedem daca mai avem bacteria ECEP in organism. Din ce am vorbit cu pediatra noastra, se pare ca foarte multi bebelusi sufera de gastro-enterocolita. Asa ca aveti mare grija.

Dati la bebelusi doar mancare preparata de voi, chiar daca ia ceva timp de preparare si trebuie facuta aproape zilnic. Merita sacrificate 30 min ...decat sa ajungeti in spitale cu cei mici.

iubytzik22
    Guest
    Offf jeanne imi pare sincer rau ce ai patiti....dar i-ai dat treptat cate o lingurita sau i-ai dat un iaurt intreg ca ma gandesc ca poate si de asta...acuma ce tip de iaurt i-ai dat? al meu nici mancare facuta de mine nu mananca....ii mai dau acuma paula...dar observ ca nici de-alea nu mai mananca...in fine scz ca am deviat de la subiect...si acuma cum se mai simte? mai bine?

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Te rugam spune ce iaurt i-ai cumparat, fetita mea are 1 an si 3 luni si nu-i mai fac iaurt in casa de pe la 10-11 luni, i dau doar Cremoso sau de la Tnuva sau Muler si speram sa nu avem nimic de la ele. Sanatate multa iti doresc tie si copilasului.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Draga Jeanne imi pare rau pt cele intamplate baietelului tau,dar nu reiese de nicaieri ca ar fi vorba de vreo epidemie,ori ca produsele speciale pt bebelusi ar dauna sanatatii acestora.Mai degraba depozitarea improprie a acestor produse sau o igiena deficitara a celor ce intra in contact cu un bebe ar putea duce la anumite afectiuni,dar nici intr-un caz produsul in sine.

Membru inregistrat la
    09.10.2009
    Postari in forum
    90
    i-am dat iaurt nestle, luat de la auchan. Si stiu sigur ca de la el mi-a facut problema, pentru ca pana acum nu i-am dat decat mancare preparata. De obicei ii dadeam 1 paharut intreg, pt ca sunt mici. Al meu e fomist de obicei, mi-a mancat si ciorba de peste la 7 luni, si de stevie..nu are probleme cu gustul..se stramba un pic, dar tot mananca...e ciorbar ca tasu. Dar acum e sanatos... are constitutia mea..isi revine repede cand e la pat. Mai am o saptamana de asteptat rezultatul de la laborator..ca sa fiu sigura ca a scapat de bacterie complet.
    Insa aveti mare grija ce ii dati. Sfatul meu e sa ii invatati cu mancare facuta de voi in casa pana mai cresc ei si au ceva imunitate formata. Strambati-va la ei, jucati-va de-a avionul cu mancarea... faceti-i sa pape putin cate putin... ca la urma urmei..murdaria de pe ei sau de pe jos, se spala.. Prefer sa stau si sa ma chinui sa pape de la mine cate 1 ora..decat sa mai ajung in spital..e ingrozitor. Nu doresc nimanui sa ajunga sa ii puna perfuzii unui bebelus. Ce auziti cand tipa unii la vaccin e nimic. Cand i-a pus branura la manuta, pt ca la picioruse nu mai puteau...zbierea de mama focului, iar eu nici nu mai vedeam pe hol de lacrimi...e ingrozitor. De regula ne lasau pe hol pana terminau asistentele de pus branura..pe mine m-au chemat imediat ce i-au pus-o, pentru ca al meu nu mai avea stare sa i-o scoata din piciorus si vroiau sa il mai calmez..
    Feriti-va de mancarea de pe rafturi mai ales cand nu au nici macar 1 an jumate!

Membru inregistrat la
    09.10.2009
    Postari in forum
    90
    era Nestlé Baby Yogo cu Caise pt bebelusi de 8-36 luni

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    jeanne, sincer imi pare rau de ce a patit bebe-ul tau, insa de-acolo si pina la a afirma ca este epidemie de ceva, e o cale foarte lunga. Epidemia nu inseamna sub nici o forma un caz izolat.
    PS: sper ca bebe-ul e ok acum.

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    jeanne imi pare rau pentru ce ti s a intamplat..
    eu zic totusi ca iaurtul decare spui tu probabil era deschis putin pe undeva ca altfel nu imi explic patania...
    eu ii gatesc foarte multa mancaruri lui lucas,dar iaurturi folosesc de la nestle(de care spui tu de la 6 luni)si humana, niciodata bebe nu a avut probleme...
    ba chiar cand am mai plecat in vacante am luat si mancarica la borcanel si a fost foarte buna!!!
    eu nu ii dau iaurturi care le mananca si oamaneii mari,dar in schimb de la nestle,humana ii dau si cate doua pe zi...
    sincer sa ma apuc sa ii fac eu iaurtul in casa iese groaznic...poate a mancat si altceva zic eu....

Floricica Senior katrin75's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    4.709
    Draga Jeanne.
    Am citit cu foarte mare ingandurare ce ai scris.Stiu ce inseamna sa stai in spital cu bebe+sa primeasca branula.Eu am avut macar medici si asistente extraordinare la Spitalul de copii din Oradea.
    Acesti "teroristi", de care vorbesti,(altfel nu le pot spune!), sunt spaima oricarei mame si a oricarei pacient, indiferent de varsta.
    Ma doare sufletul pentru cat ati suferit.Sper sa nu mai ajungeti niciodata in asemenea situatie.
    Astept cu nerabdare stiri despre voi si despre anaize.

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    imi pare rau.. stiu prin ce ati trecut.... cand avea gabriel un an am patit acelasi lucru... desi nu ii dadeam cumparat mai nimic. poate sticks-uri sau pufuleti nu imi mai amintesc exact. cert este ca in ziua respectiva ii pregatisem un desert cu caise si crema ( facuta in casa cu oua proaspete) a mancat si era totul bine. seara a facut moale... pe la 12 noaptea iar, l-am schimbat dar nu parea nimc in neregula. pe la 2 si ceva a facut iar... cu firicele de sange, avea febra mare si incepuse sa planga apoi brusc in timp ce incercam sa ii dau ceva de febra mi-a facut convulsii... am plecat la spital. acolo i-au luat proba din fundulet nu mai era sange... semn bun. ne-au internat si deoarece era deshidratat au trecut sa ii puna o branula... l-au intepat de 6 ori si in maini si in picioare si venele se spargeau... el plangea eu plangeam... ii vedeam ochisorii cum ma cauta si parca ma intreba de ce il chinui. nu au reusit au amanat pentru dimineata, intre timp ii dadeam eu ceai de menta si frunze de smochin. dimineata i-au pus branula dupa alte 5 intepaturi.
    am stat 5 zile timp iin care analizele nu au aratat nimic, a primit antibiotic si am plecat acasa cu branula in manuta. timp de o saptamana a primit tratament dar nu se stia pentru ce. dr mi-a spus la ultima injectie ca e bine ca ii pot da orice sa manance dar cu masura. iar eu fara sa imi dau seama i-am pregatit supica si i-am dat si putin ficatel de pui. pana seara iar mi-a facut febra iar a doua zi ne-am internat iar. dr a dat vina pe mine desi pediatrul mi-a spus apoi ca fara o antibiograma chiar daca primeste antibiotic poate sa nu fie bun si asta a fost si cazul nostru.
    abia a doua tura de inca 5 zile am insistat sa i se faca analizele si intr-un final au iesit 2 microbi E-Coli si Shighella ( microbul de dezinterie ) nu ma intrebati de unde le-a luat... nici in ziua de azi nu stiu. am inteles ca acesti microbi au acum niste tulpini care pot rezista si la fierberea apei ( cica se recomanda sa faci mancarea cu apa plata, dar sincer parca nici in asta nu mai am incredere)
    va doresc multa sanatate si dupa seria de tratament cu antibiotic imediat ecoflorina... noi nu am mai avut probleme de atunci niciodata

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    o ,Doamne nu am patit asa ceva dar ma-m ingrozit ce am citit deja m-a luat frica eu ii dau iaurt din comert de la danone cel pe care il mancam si noi dar am inceput sa ii dau mai des dupa varsta de 11 luni .acum avem 1 an si o luna si papa cam de 3 ori pe sapt iaurt ca oricum nu se omoara dupa el.i-am mai dat si de la humanna dar sincer cred ca max de 2 ori ca nu i-a placut. sanatate mult la bebei si Doamne,Doamne sa ne fereasca de astfel de necazuri.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari