Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita doni_wild's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2009
    Postari in forum
    19
    Am vazut ca a aparut o gama intreaga de produse bio prin supermarket insa nu stiu cat de autentice si cat de bio sunt intr-adevar. As vrea sa iau pentru Razvan pt ca banuiesc ca asta insemana o alimentatie cu adevarat corespunzatoare insa cum spuneam si mai sus ma indoiesc de autenticitatea lor. A mai folosit cineva produse bio pt copii?

Floricica Avansata alextasi's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.02.2008
    Postari in forum
    1.363
    Aceiasi intrebare mi-am pus-o si eu, legat de "autenticitatea" produselor BIO. Si eu sunt tentata sa-i iau Anei asa ceva, sotul meu insa crede ca sunt povesti, aceleasi E-uri ambalate mai verde si la preturi de trei ori mai scumpe. La prea multe nu m-am bagat pentru ca sunt si foarte scumpe, si cum spuneam, Stefi e sceptic, crede ca numai aruncam banii degeaba.

Eu i-am luat totusi Anei biscuiti indulciti cu extract de struguri, covrigi, paste, zahar, fructe. Imi place ca sunt produse in general mai simple, fara coloranti, fara arome stupide, si daca e sa ne luam dupa etichete, fara E-uri, conservanti, etc.
    Cu increderea pe jumate, eu totusi sunt atrasa de categoria asta si tind sa iau macar pentru Ana, daca nu pentru noi toti trei.

mother
    Guest
    aceeasi idee o am si eu...:)

Floricica Nou Venita robymik's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    2
    Intr-adevar, nimeni nu poate garanta 100% autenticitatea produselor bio...si totusi cand te gandesti la beneficiile pe care ar putea sa le aduca...adica sa-ti feresti copilul de toate chimicalele care exista acum peste tot...eu imi asum riscul sa iau teapa.
    Acum 3 ani, cand era bebelus copilul meu, nu stiam ce inseamna bio, sau macar ca exista, cautam produse fara zahar si chimicale si nu prea gaseam...eu sunt multumita ca acum macar se gaseste cate ceva, kiar daca nu imi permit sa cumpar numai bio.
    Cand am inceput sa ma informez despre acest subiect, am fost cel mai uimita sa aflu despre hainute...habar nu aveam ca de la bumbacul de pe camp (care cultura este super chimizata, am inteles ca este cea mai toxica la nivel mondial) pana la body sau orice alt articol de imbracaminte, se aplica o multime de tratamente chimice...pe care pielea le absoarbe in procent destul de mare.
    Despre produsele cosmetice la fel...si daca stam sa ne gandim bb foloseste destul de putine si ajung pentru destul de mult timp pentru a ne putea permite unele (mai) safe...eu am reusit deocamdata sa inlocuiesc pasta de dinti, si am un confort psihic mult mai bun cand stiu ca nu mai inghite fluor, sls si alte tampenii...
    Din pacate, reducerea costului inseamna de fapt riscuri pentru sanatate, pe care ni le asumam, constient sau nu, din dorinta de a avea acces la cat mai multe.

Floricica Avansata ramona07's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1.803
    Citat Postat de robymik Vezi mesajul
    Intr-adevar, nimeni nu poate garanta 100% autenticitatea produselor bio...si totusi cand te gandesti la beneficiile pe care ar putea sa le aduca...adica sa-ti feresti copilul de toate chimicalele care exista acum peste tot...eu imi asum riscul sa iau teapa.
    Acum 3 ani, cand era bebelus copilul meu, nu stiam ce inseamna bio, sau macar ca exista, cautam produse fara zahar si chimicale si nu prea gaseam...eu sunt multumita ca acum macar se gaseste cate ceva, kiar daca nu imi permit sa cumpar numai bio.
    Cand am inceput sa ma informez despre acest subiect, am fost cel mai uimita sa aflu despre hainute...habar nu aveam ca de la bumbacul de pe camp (care cultura este super chimizata, am inteles ca este cea mai toxica la nivel mondial) pana la body sau orice alt articol de imbracaminte, se aplica o multime de tratamente chimice...pe care pielea le absoarbe in procent destul de mare.
    Despre produsele cosmetice la fel...si daca stam sa ne gandim bb foloseste destul de putine si ajung pentru destul de mult timp pentru a ne putea permite unele (mai) safe...eu am reusit deocamdata sa inlocuiesc pasta de dinti, si am un confort psihic mult mai bun cand stiu ca nu mai inghite fluor, sls si alte tampenii...
    Din pacate, reducerea costului inseamna de fapt riscuri pentru sanatate, pe care ni le asumam, constient sau nu, din dorinta de a avea acces la cat mai multe.
    ce fel de pasta de dinti folosesti la copil fara fluor?

Floricica Nou Venita mamica_noni's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.07.2010
    Postari in forum
    10
    Buna, eu ii dau la cel mic numai produse Plasmon. Sunt f.f.f bune. Cei acre sunt in afara le stiu, mai ales ca sunt fara coloranti, conservanti, materia prima din care sunt realizate sunt crescute in zone fara poluare si pe terenuri special amenajate, fara utilizare de pesticide, etc. Sunt f. bune si create special pentru copii. Eu le recomand cu toata inima. Le puteti lua direct de la importator de pe Produse Plasmon sunand la dansii. Am incercat de la dansii toate tipurile de biscuiti,in special cei din 6 cereale care sunt preferatii lui Danut, cat si pastele fainoase care au diferite forme pentru a placea copiilor.Am mai luat de la dansii ulei de masline Bio de f. buna calitate care este la un pret sub pretul pietei. Uleiul l-am pus in piureuri, la gratar, la supa, mancarica. Este f usor, si bogat in vitamina E.

stefaniajohansson
    Guest
    nu stiu cum e in romania, dar aici se considera ecologic (bio) ceea ce este realizat in zone nepoluate (soselele n-au voie sa fi mai aproape de 500 de metri de plantatie sau de ferma), animalele sa fie hranite doar bio/ eco iar plantatile sa fie tratate doar cu ingrasaminte naturale (balegar sau compost). plus ca o plantatie este considerata ecologica/bio abia dupa 3 ani consecutivi de cultivare ecologica. la noi eticheta e sfanta: ce scrie, aia e.
    noi mancam in proportie de 80% ecologic. deocamdata doar carnea si oulale le mai cumparam neecologice si 50 % din fructe si legume. dar si la carne am inceput cu eco..la noi se gaseste tot ce vrei: de la faina, zahar, ulei, fainoase, lactate, seminte, alune, conserve, mezeluri, fructe, legume samd..e foarte scump, e drept, dar stim ca nu ne alimentam cu chimicale si ca aportul nutritional este dublu..de exemplu mananc un mar ecologic si corpul meu primeste vitamine cat din 2 mere normale..deci prefer sa mananc doar jumatate de mar ecologic decat un mar tratat.. plus ca nu tot ce e ecologic e asa de scump. morcovii, kiwi(de exemplu) sunt mai ieftini, avocado e doar cu 1 koroana mai scump (9 kr= 1 euro) laptele doar cu 1 kr/1,5litri mai scump, la fel si iaurtul..noi preferam sa nu iesim atat in oras si sa nu ne cumparam atataea haine ca sa ne permitem sa traim asa.
    Modificata de stefaniajohansson; 28.07.2010 la 11:30:15.

mother
    Guest
    eu am incredere maxima in sigla asta de certificare bio:

Bio-Siegel: Startseite

Floricica Nou Venita oliboli's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2010
    Postari in forum
    18
    Daca va plac produsele bio, va recomand sa incercati si produsele cosmetice bio de la Life Care, sunt foarte bune si au preturi accesibile. Au o gama foarte larga de produse, atat pentru adulti cat si pentru copii - sampoane, dusgeluri, creme, pasta de dinti, suplimente nutritive, vitamine pentru copii e.t.c. - eu le folosesc de ceva vreme si sunt foarte multumita de aceste produse. Probabil ca multi dintre voi cunoasteti produsele si le folositi deja, se vand foarte bine la pietele din marile orase: gama Krauter (cremele antiinflamatoare si antireumatice Gheara Dracului si Puterea Ursului sigur va sunt cunoscute, diferite sampoane si dusgeluri facute din combinatii de plante e.t.c.), gama Logona etc.
    Daca va plac aceste produse si vreti sa le folositi in continuare, dar nu la pret de piata ci cu 20% reducere, inscrieti-va pe site-ul Life Care - Home sau Life Care, la sectiunea "Vreau sa devin partener" - aici o sa va ceara un nume sponsor si cod sponsor, treceti Nyaguly Eva, cod 345697. Inscriindu-va in acest fel cum v-am recomandat, aveti foarte multe de castigat (in afara de sanatatea voastra si a copiilor vostri): promotii lunare in produse, bonusuri in produse pentru suma cumparata, bonusuri in produse pentru plata in avans, bonusuri in bani pentru oamenii care se inscriu la recomandarea voastra - dar cel mai mare castig o sa fie placerea cu care o sa folositi aceste produse!
    Daca vreti informatii suplimentare legate de aceste produse, de inscriere sau de posibilitatea unor castiguri legate de folosirea acestor produse, va stau la dispozitie cu mare placere la id oliver08tm

stefaniajohansson
    Guest
    ce vroiam sa va mai spun: din pacate nu exista nimic in lumea asta care sa fie 100% ecologic:( ca mai bate vantul si aduce polen de la culturile vecine (sau chiar erbicide sau pesticide sau ingrasaminte chimice) sau pentru ca ploaia aduce particole de substante chimice provenite de la fabrici sau chiar din apa evaporata de pe suprafata culturilor non-ecologice.
    insa calitatea produselor etichetate bio/eco (si certificate) este net superioara restului. atat pt faptul ca produsele contin muuuuuult mai putine chimicale cat si pt faptul ca produsele au un aport nutritional mult mai mare (calitatea proteinelor mai mare, cantitatea de minerale si vitamine mai mare samd)
    am mai scris si la un alt topic ca o persoana normala mananca anual o cantitate de chimicale provenite din alimente egala cu greutatea sa corporala. de speriat, nu? cine vrea mai multe informatii sa citeasca cartea de la semnatura mea:)

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Si noi cumparam organic cat mai multe produse dar nu reusesc mereu (depinde de buget), carnea organica (bio) este cu mult mai scumpa.Fructele si legumele cateodata mai ieftine decat cele normale .Calitativ sunt superioare ,mai gustoase si se usuca natural fara sa putrezeasca ca sa nu mai zic ca nu contin hormoni sau alte prostii.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari