Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta mirela_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2006
    Postari in forum
    954
    Se spune ca obiceiurile culinare se formeaza de mic copil. Am sa incerc sa fac o lista cu alimentele nerecomandate, undele chiar interzise, pentru copiii pana la 3 ani.

Carne de porc, miel, berbec, oaie, afumaturi, tocatura (carnati, mici), muraturi, sucuri cu cofeina (pepsi, coca-cola), sucuri acidulate, condimente iuti, fasole uscata, mazare, ceai negru, ceai rusesc, ceai verde, mezeluri grase (salamuri cu slanina, bacon etc.), ciuperci, mancare din conserva, prajeli. Daca mi-a scapat ceva va rog sa ma completati.

Toate astea le-am adunat din diferite carti de pediatrie unde scrie si ca dupa un an stomacul copilului este pregatit sa digere orice fel de mancare. O contradictie. Sau poate se refera doar la stomac, nu si la efortul ficatului.

Acum as vrea sa discutam despre ele. Eu recunosc ca f rar ii mai dau sa guste din anumite mancaruri, dar nu este un obicei. eu inca ii fac mancare speciala sau adaptez mancarea familiei in asa fel incat sa poata manca si el. Credeti ca aceste recomandari sunt exagerate?

Floricica Debutanta mirela_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2006
    Postari in forum
    954
    alcoolul si cafeaua nici nu le-am trecut. dar se subintelege...

mischa2000
    Guest
    mazarea e ok

Floricica Senior irinacodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    3.374
    eu nu ii mai fac mancare speciala pt el, adaptez mancarea noastra la gusturile lui, fara condimente, ne punem in farfurie.

dis listuta enumerata , la fel ca si mischaela, stiu ca mazarea e ok. sunt si borcanele speciale pt ei cu mazare.

mischa2000
    Guest
    eu am eliminat carnea de porc din mancare si folosesc in general numai pui ... chiftelute cu pui, sarmalute cu pui ... ardei umplut ... dar fara condimente ....
    in schimb pun usturoi si cimbru in ostropel ....

Floricica Cu Vechime elena83's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.05.2008
    Postari in forum
    5.672
    si eu stiam ca mazarea e k
    chiar ii pun cateva boabe in cirbita ei

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Eu i-am dat fasole uscata..dupa 2 ani
    facuta ciorbita..evit boabele..nu am patit nimik.

Floricica Senior irinacodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    3.374
    si eu am scos carnea de porc din mancare de tot. si-a facut sotul niste analize de rutina si tot ce inseamna grasimi in sange era peste limita. de atunci nu am mai luat deloc. folosesc pui cel mai mult dar si vita si peste.
    mai rarut isi mai ia cate un kaizer, ca nu se poate abtine, dar in rest ... out ca nu e buna.

silvia_l
    Guest
    De acord cu voi fetelor, mazarea e ok.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    eu i-am dat de toate , inclusiv ce e pe lista mai sus , multe si sub 1 an
    slanina ii place fffmult dar ii dau putina cateodata
    iar castraveciorii murati sunt placerea ei _ de altfel si eu am poftit la greu la castraveti murati cand eram insarcinata cu ea :))

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Muraturi acum a inceput sa guste..avem 2 ani jumate
    ii plac castravetii.
    Varza murata am zis NU..pana la 3 ani
    varza dulce i-am dat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari