Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180

Alimentatie copil mic

Multe mame posteaza intrebari referitor la meniul unui copil mic, oferindu-li-se raspunsuri generale sau cateva retete, ele dorindu-si exemple de meniuri pentru o zi intreaga.Postez aici meniul fetitei mele de 1 an si 5 luni, in speranta ca ajut si fac precizarea ca tot ce-i gatesc se face exclusiv prin fierbere sau la cuptor, cu foarte putin zahar, fara mezeluri, branza topita, grasimi...etc

dimineata:

- paine cu unt +gem/miere
    - omleta la cuptor(ou+lapte+branza)
    - cereale
    - branza cu rosii/castraveti/ardei
    - chec cu lapte
    - fructe cu branzica sau iaurt
    - ou fiert
    - biscuiti cu fructe(mere coapte)
    se poate opta pentru lapte sau ceai de fructe/plante pe langa mancare

pranz:

felul 1 :
    - supa cu taitei/galuste sau de rosii
    - ciorba de legume/cartofi/fasole verde/varza/salata, etc...cu pui, vita sau curcan(va recomand sa evitati vegeta, sarea pentru ca legumele sunt pline de saruri minerale si sa adaugati verdeata)

felul 2

- peste la cuptor cu portocale:se taie marunt putin ardei, o jumatate de rosie, doua bucati de portocala,un catel de usturoi, putin patrunjel verde, doua lingurite de ulei masline si se stoarce sucul de la o portocala....se taie un pastrav mic in 3-4 bucati in aceasta compozitie si se da la cuptor
    - spaghete cu suc de rosii(se fierb rosiile taiate marunt cu ulei de masline, patrunjel verde si apa)
    - cartofi fierti care se dau la cuptor dupa ce se toarna pe ei o compozitie din lapte, ou, branza
    - fasole verde/mazare scazuta, cu putina boia si usturoi+vita
    - varza calita in apa si foarte putin ulei cu rosii si ardei+vita/pui
    - piure de cartof dulce/morov/cartof+carne
    - legume diverse fierte si trase in unt+verdeata
    - ou fiert cu piure de broccoli
    - dovlecei la cuptor cu amestec de branza, oua, rosii, verdeata
    - spanac oparit putin in apa, tras in unt si fiert apoi in lapte cu putin usturoi pisat
    - tocanita cu pui
    - musaca de dovlecel
    - pilaf de orez
    - cartofi copti cu smantana

desert:
    - compot de fructe(o combinatie senzationala o reprezinta mango + para)
    - chec facut in casa cu putina nuca
    - pandispan

seara:
    - mamaliga cu branza
    - orez cu lapte
    - gris cu lapte
    - taitei cu lapte
    - cereale
    - papanasi fierti cu dulceata
    - budinca cu iaurt(se amesteca un ou, un plic de zahar vanilat, o lingura de gris, un mar ras si 200 ml iaurt si se da la cuptor)
    - budinca cu mar(se rad doua mere...se pun intr-un vas pe randuri cu gris...doua linguri mar, se presara gris peste, doua linguri mar, sepresara iar gris...peste compozitie se toarna un amestec format din lapte, scortisoara si zahar vanilat)...se da la cuptor
    - macaroane cu branza
    - piure de legume
    - sote de legume

gustari:

- mere rase (sau bucatele mici) cu 2 biscuiti (rasi sau rupti bucatele mici)
    - para/banana/portocala/mandarina
    - piure de fructe cu sau fara branza de vaci
    - chec/ pandispan cu fructe + suc de fructe
    - iaurt mic cu sau fara fructe

Binenteles,LAPTICUL obligatoriu dimineata si seara.

Ca idee, intr-o saptamana la pranz ii dau:doua zile ou fiert si cate o zi, ficat, peste, pui, vita, curcan.
    Sper ca v-am fost de folos.Crestere usoara si bucurati-va de fiecare secunda din viata prichindeilor vostri!Sunt o binecuvantare si ne fac viata frumoasa!!!
    Modificata de alynutza79; 07.07.2012 la 12:16:01.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    Dimineata ou fiert...............?Oricum multumesc mai combin si eu ceva .............

Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    De obicei ii dau omleta,dar este recomandat si oul fiert.Fiica-mea se trezeste pe la 9 si bea lapte, iar meniul de dimineata este servit la ora 10.30.Tin sa precizez ca am cerut confirmarea a doi pediatrii referitor la cat de echilibrat si sanatos este acest meniu pentru un copil si am obtinut raspunsuri favorabile.Fiecare copil are alt program de masa, unii mananca mai rar, altii mai des,recomandat este sa aiba trei mese si doua gustari pe zi.Eu am postat doar cateva variante de meniu pentru ca in parc si pe forumuri intalnesc vesnica intrbare:Tu ce-i mai dai copilului sa manance?

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Multumim pt meniu, chiar daca baiatul meu e mai mare, mai fur si eu cate o idee de pe ici-colo:)

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu am fost la un moment dat in pana de idei.a mea acum papa dim un sandwich cu orice ii dau,o cana cu lapte.la 10jum,aprox orice facut cu lapte,gris,orez,paste,cand se culca la 1 papa ciorba,si fructe,la 4 cand se scoala felul doi orice si fruucte iar ca e innebunita dupa ele,iar seara ce mancam si noi si daca nu ii place,mai ales pe timpul verii cand nu are pofta de mancare papa 1iaurt simplu la culcare.ii dau ou de 2 ori pe sapt doar fiert,carne aproape zilnic dar putin,fara prajeli,fara mezeluri,branza topita de pofta ii dau poate de 2 ori pe luna,fara porc.intre mese afara in parc o inghetata,pufuleti,biscuiti..depinde ce vede la altcineva

Floricica Nou Venita jesse's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2011
    Postari in forum
    125
    eu il am pe andreiutz nascut prematur l 7 luni si akum avem de cateva zile 11luni(9luni)si nush sigur ce sa-i dau.papa si bea:ceiutz,apitza,supitza(cartof,morcov,un pikutz de ceapa),pireu de cartof si un galbenus de ou,mar ras cu biscuiti,bananutza,piersikutza(decat o data ca dp ori de caldura ori de l ea ia aparut bubitzele)si kam atat...ajutatima si p mn cu un sfat ce pot sa i mai dau lui andreiutz....astept.....multumesc pt sfaturi si ajutor!

Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    iaurt, branzica facuta in casa(fierbi lapte si adaugi lamaie pana se separa),piure de morcov(nu des, sa nu se constipe), budinca cu iaurt(doar cu galbenus), brocolli...in supa poti pune telina, pastarnac, ardei, patrunjel...fructe cu branza sau iaurt/biscuiti,vita/curcan/pui fierte cu piure de cartof/pilaf de orez.
    Meniul fetitei mele pe la 9-10 luni era:
    ora 8.00 lapte de la san

ora 11.00 fructe diverse, imbogatite cu branzica facuta in casa sau cu morcov ras, iaurt sau cu biscuiti

ora 12.00 lapte de la san

ora 15.30 supa si pireu de legume cu carne(curcan, pui, vita, peste), ficat sau galbenus de ou. Supa contine galuste sau paste facute exclusiv din faina de gris/papanasi fierti

ora 19.00 iaurt cu banana, cereale, fructe cu biscuiti sau branza/mamaliga cu branza/budinci cu iaurt sau gris

ora 21.00 lapte de la san

Legumele introduse in alimentatia ei la acea varsta erau:morcov, patrunjel, pastarnac, telina, broccoli, cartof dulce, fasole verde, dovlecel, cartof, ardei, ceapa, rosie

Fructele pe care i le-am dat atunci: mar, banana, portocala, mandarina, mango, para, caisa, piersica, foarte putin ananas si struguri.
    Modificata de alynutza79; 04.07.2012 la 22:49:03.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari