Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Alimentatia copilului mic

Dupa varsta de 1 an, majoritatea restriciilor alimentare impune bebelusului sunt "ridicate" si copilul poate chiar sa incepa sa manance ceea ce mancari si voi. Dupa varsta de 1 an, in alimentatia bebelusulu pot fi introduse mierea, glutenul, albusul de ou, pepenele galben.

Este important ca alimentatia copilului mic sa fie echilibrata, sa se pastreze cat de cat ore de masa (in special pentru masa de pranz); se recomanda ca un copil mic sa aiba 5 mese pe zi din care 3 mese principale (mic-dejun, pranz si cina) si 2 gustari.

Noi dupa ce a implinit Edi un an am introdus in alimentatia lui mierea, gemul cu paine prajita si oul intreg. Produse cu gluten i-am dat cu grija de pe la 10 luni (fulgii de ovaz de exemplu). Acum el are 3 mese principale, mic-dejun, pranz si cina si 2 gustari dintre care una este dupa somnul de dupa-amiaza si consta in fructe in principal si cea de-a doua este biberonul cu lapte de seara, inainte de culcare.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Si fetita mea are cam acelasi program ca si Edi....
    Dimineata micul dejun....in jur de ora 8-8:30, ou, paine cu ou, paine cu unt si gem, corn cu un actimel, cereale cu lapte.....
    O gustare la ora 10....de obicei iaurt, dots etc.
    Masa de pranz pe la 12:30-13:00, mananca numai un fel...ori supica ori felul 2
    A doua gustare dupa somnul de amiaza....fructe, prajituri de casa, biscuiti.....in jur de ora 17.
    Dupa ora 20, avem cina....felul 2 ramas de la masa de pranz sau gris in lapte, orez in lapte......depinde de zile....

Vreau sa adaug ca nici o zi nu e ca alta...uneori manaca mai bine, alteori ffffff slabut....uneori nu se mai satura (mai rar).

Pupici si sanatate copilasilor!!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari