Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nicoleta gartan's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.04.2009
    Postari in forum
    56
    BUNA tuturor mamicilor am si ieu o problema. Am un baietel de 1an 7 luni si ie tare mofturos.Si anume ma refer la alimentatie mananca numai cei place nu mananca: supica ;fructe care sunt cele mai indicate pentru copiii de ficatel nici nu mai vorbesc in schimb bea foarte mult lapte daca iasi da un litru de lapte lar bea pe tot.Dar incerc sa-l retin pentru ca mi-a spus doctorul ca nici atat lapte nu este bun maxim 500ml pe zi la varsta lui.Asi vrea sa stiu daca mai sunt mamici in aceasta situatie. pupici

Floricica Nou Venita alexmihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2008
    Postari in forum
    74
    Poate ca daca o lasi mai usor cu laptele o sa manace si mancarica. 500 de ml e destul. Ca nu manaca ficatel nu e mare lucru,f multi nu mananca si noi printre ei. Daca nu-i place supica fa-i ciorbica. Nu se poate sa nu-i placa nici un fruct. Nici macar banane? Majoritatea copiilor sunt fani banane. In general trebuie ca zilnic sa manance fructe,legume,lactate,carnita(de 2-3 ori pe saptamana,eu asa ii dau). Si ou tot asa de 2 ori pe saptamana. Poate alte mamici dau mai des ou la copii,dar noua nu prea ne place. Si fara "prostioare":biscuiti,stiksuri,dulciuri,pufuleti. Nu ca nu sunt bune,dar scad pofta de mancare.

Membru inregistrat la
    22.04.2009
    Postari in forum
    56
    Buna.Ce baietel scump.Da ai dreptate cu lapticul 500ml este de ajuns de aceia incerc sa-l si retin .Nici ciorbica nu-l prea incanta ia de cateva ori si dupa aceia intoarce capul semn ca nu mai vrea .NICI cu fructele nu prea ne intelegem singurele care le mananca sunt portocalele dar acum nu prea mai au gust sunt acre.CARNITA O MANANCA de cele mai multe ori fiarta iar out de 2 ori pe saptamana fiert.Iar dulciuri nui prea dau decat pufuleti.Asi vrea sa stiu daca la varsta lui cantareste bine si anume 12kg.pupici mai astept sa vorbim.

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    cred ca si greutate e ok pt varsta lui,pt linistea dvs incercati sa ii faceti si o analiza de scaun coproparazitologic sa excludeti orice cauza a lipsei apetitului!rabdare multa!

Guest
    baietelul meu are aceeasi varsta si 10 kg...daca-i santatos si are alimentatia echilibrata, n-ai avea de ce sa-ti faci griji cu greutatea!e-adevarat ca un litru de lapte pe zi, e destul de mult.

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    La varsta lui 12 kg e foarte bine. Incearca sa-i dai cat mai mult ce-i place si ai multa rabdare cu el. Cum au zis si fetele, sa nu-i dai mai mult de 500 ml lapte pe zi. Iaurt, branza, papa? Incearca sa-i amesteci fructele in iaurt.

Membru inregistrat la
    22.04.2009
    Postari in forum
    56
    Buna fetelor multumesc penrtu sfaturi mi-au fost de ajutor.Acum dupa ce am citit mesajele ma-m linistit.Aveti dreptate nu conteaza greutatea atata timp cat copilul este activ.Binenteles conteaza si greutatea atata timp cat are indici normali sau daca nu chiar normal pe langa.In legatura cu analiza coproparazitogic am facut_o si a iesit bine.iaurtul cu fructe il manaca dar pe cel simplu nu.Aveti dreptate multa rabdare ne trebuie noua mamicilor.....

Floricica Nou Venita giorgiana1's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2008
    Postari in forum
    35
    Nici baietelul meu nu mananca fructe ..mai ia cateodata mar dar jum da pe jos ,jum in gurita,nu merge smecheria cu iaurtul..si i le fac suc la robot bea zilnic un bibe mare e f incantat de suc...bananele nu i-au placut niciodata se stramba cand ii dau sa guste.La fel pateam si eu cand era ora de masa nu stiam cum sa-l pacalesc sa manance m-apucau toti nervii.Am fost la pediatra si i-am explicat ce se intampla si i-am cerut ceva pt pofta de mancare desi kg lui sunt destule..aproape 14 kg la 1 an si 6 luni dar nu arata gras,m-a sfatuit sa i fac un ex coproparazitologic ca poate are viermisori.Multi mi-au zis sa-i las mai mare pauza intre mese ca sa-i fie faome mai tare .Asa am facut! si n-am mai ajuns la dr pt ex copro pt ca Edy papa acum de numa' ii dau la 4 ore si ceva inainte ii dadeam la 3 ore .Incearca si tu treaba asta ,lasa-l sa i se faca foame bine si atunci sa vezi ce-o sa mai pape. Multa sanatate

Membru inregistrat la
    22.04.2009
    Postari in forum
    56
    buna Georgiana multumesc pt sfat.bebelul tau cantareste forte bine si arata foarte bine.am sa incerc si ieu metoda ta.SI cu vitaminele nu te sfatuiesc sa-i dai pt ca am auzit ca nu sunt bune ca la o anumita varsta copilul o sa ajunga gras.Acum nu stiu daca sunt numai zvonurii?Multii pupici tuturor mamicilor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari