Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita danadana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2009
    Postari in forum
    20
    Fetelor ce parere aveti despre alaptarea dupa varsta de 1 an? Eu personal am auzit foarte multe pareri contra si chiar am intalnit multe paersoane care s-au uitat ciudat la mine cand au auzit ca inca alaptez si am de gand sa o fac in continuare.

Floricica Cu Vechime alina_popa_aly's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    Alaptarea pana la 2 ani e chiar recomandata. Sunt multe topicuri deschise pe tema alaptatului. Intra si poate gasesti raspuns la intrebarea ta. Eu l-am alaptat pe Alex 1 an jumate si daca n-as fi avut probleme il alaptam in continuare. O mama stie ce e mai bine pt. copilul ei nu "lumea care se uita ciudat" .
    Eu n-am auzit nici o parere contra alaptatului dupa un an....e sanatate curata pt. copil, ii creaza imunitate si intarcatul poate fi chiar usor daca o iei treptat. Copilul e mare si poate intelege. Oricum cauta topicuri despre alaptat si poate de "dumiresti" Sunt"n" topicuri deschise. Sanatate multa!!!

Floricica Senior marinusha's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2008
    Postari in forum
    4.671
    Eu o alaptez in continuare, ce-i drept doar noaptea...

Floricica Nou Venita danagiulya's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2009
    Postari in forum
    28
    Alessia are 1 an si 7 luni, pe 5 aprilie face 1 an si 8 luni si inca o alaptez...vreau sa o intarc, dar treptat, adica am inceput sa nu-i mai dau pe timpul zilei, nici nu-mi cere, stie ca e rusine si ca e fetitza mare, asa ca ii dau doar la somnul de pranz si seara, dar si noaptea. Eu zic cat ai lapte e pacat sa renunti...

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Un mare fals. Laptele de mama nu iti ofera imunitate decat pena la 6 luni! Doar pana atunci contine anticorpi! Si poti sa intrebi tu ce dr vrei ca tot raspunsul asta il vei primi. Ca iti palce tie gestul in sine, ca-ti palce sa-ti tii puiul la piept, sa-l simti acolo si el sa se cuiobareasca la mami in brate. . . Asta e alta poveste. Si da, intradevar, alaptatul favorizeaza mult apropierea mama-copiul si interactiunea dintre ei
    dar in nici un caz ca il ajuta la imunitate. Dupa 1 an e cam apa chioara ( un pic exagerat spus )
    cum se zice cel mai nou si mai aceptat : pana la 6 luni necesar, pana la un an optim.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Pai la 1 an jumate ( aproape ) se mai trezeste noaptea sa manance?

mother
    Guest
    larisa in ultima vreme sunt f multe pareri avizate, care merg spre alaptare prelungita... oricum nu ma convinge nimeni ca laptele unei vaci(mama de vitel) necunoscute si poate chiar bolnava e mai bun ca laptele unei mame de copil..chiar si dupa 3 ani...:)

Floricica Cu Vechime alina_popa_aly's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    Daca ai si argumente pt. Ceea ce ai afirmat le-as citit cu mare drag. Pana atunci raman la parerea mea.

Floricica Nou Venita cristinica_carla2's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2010
    Postari in forum
    214
    Parerea mea e, ca nu e rau ca bebe sa fie alaptat dupa 1 anisor. Stiu o fetita de 2 ani jumatate care inca mai este alaptata, nu cred ca e ceva rau sa alaptezi un copil dupa 1 an, am auzit si eu multe pareri dintr-astea.

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Noi avem in curand 1 an si 4 luni,si inca papam sanm intradevar mai mult seara si noaptea, ziua doar cand este neaparat nevoie.... personal m-am interesat, am citit studii si am intrebat mai multi medici pediatri, fiindca din experienta proprie este mai bine sa intrebi cel putin trei medici, si raspunsul meu este: alaptez cat pot, dar celmai probabil nu mai mult de varsat de 2 ani, caci va trebui sa merg la servici.
    Daca va intereseaza studi privind alaptatul, cautati in google "Mami alapteaza-ma" si veti da peste un blog care contine f multe studii, si f multe indrumari!
    Cat despre laptele de vaca este total interzis copiilor pana la 1 an si 6 luni, noua asa ne-a indicat si pediatra!
    Asa ca draga Dana sa iti traiasca copilul, si daca tu crezi ca alaptarea este confortabila ata pentru tine cat si pentru copil, contuna draga mea...fiindca laptele de mama este cel mai adecvat si mai sanatos!
    Larisa, sunt copii care si la 2 ani se trezesc la papa noaptea.

mother
    Guest
    isaelena nu stiu de ce este total interzis laptele de vaca pana la un an jumate....

ca este de preferat sanul sau lapte praf, e alta poveste.... dar in nici u n caz total contraindicat... asa ar trebui sa fie contraindicate si alte lacatate...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari