Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mada_zff's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.02.2014
    Postari in forum
    4

Ajutor! Lapte praf celia sau holle

Dragi mamici,
    Am si eu o mare rugaminte la voi. Fetita mea de 7 luni nu prea mai vrea niciun fel de lapte. Am gasit intr-o farmacie lapte praf CELIA (produs de o companie franceza, cei care au cumparat LaDorna pentru LaDorna) si in Auchan am gasit formula Holle (un lapte german).
    Ati dat vreuna din voi la copii vreunul din formulele de mai sus? Sau macar aveti prietene care folosesc asa ceva? Daca da, ce parere aveti despre aceste formule?
    Nu mai am variante de incercat din magazinele noastre. Aceste 2 formule mi-au mai ramas dar nu stiu nimic despre ele.
    Multumesc din suflet!

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Nu vreau sa ma intelegi gresit dar intrebarea mea este : copilul nu are alta problema de nu vrea sa manance ? Ai fost la doctor si i-ai spus problema . Cred ca el ar fi cel mai in masura sa iti spuna daca e bine sa schimbi laptele mereu .

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mada, eu nu stiu sa iti raspund la intrebare, dar te intreb cateva lucruri: fetita refuza doar laptele sau si restul alimentelor? Banuiesc ca deja aveti o luna de cand ati inceput diversificarea... Il refuza la fiecare masa sau nu? Esti sigura ca atunci cand ii oferi laptele ii este foame? Ai incercat sa schimbi tetina de la biberon?
    Ma gandesc ca poate nu laptele in sine e problema, ci modul in care il primeste. Nu stiu, eu nu am hranit niciunul dintre copii cu biberonul sau cu lapte formula, dar ma gandesc ca poate problema e alta, nu neaparat gustul laptelui.
    Eu din experienta mea proprie iti spun ceva: il alaptez pe piticul meu. Lapte am la ambii sani (ceva mai mult la dreptul), dar el nu vrea aproape deloc, in ultima vreme, sa se apropie de stangul. Nu ii place lui, pentru ca sfarcul e mai mic si presiunea de asemenea... ar avea mai mult de munca pentru a se satura.
    Ma gandesc ca acelasi lucru se poate intampla si cu tetina biberonului, desi sunt sigura ca ai incercat orice...
    Cel mai bine este sa te consulti cu pediatrul si sa vezi cum te poate indruma.

Floricica Nou Venita cuculea's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2014
    Postari in forum
    22
    Sa inteleg ca ati incercat toate tipurile de lapte praf cat si lapte natural ? Adica i-ati dat si Millupa, Nestle, Aptamil etc...si ultima sansa sunt cele doua enumerate de dvs in primul post?Eu personal nu am auzit de cele doua tipuri de lapte si sincer, nu imi inspira incredere deloc.

Puteti da m ai multe detalii?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    A, inca ceva: bebelina are vreun dintisor? Poate o deranjeaza tetina atunci cand o atinge la gingii.
    Piticul meu a acceptat suzeta pana in ziua in care au inceput sa il deranjeze gingiile.
    Incearca sa ii oferi laptele cu lingurita si observa-i grimasele.

sadia
    Guest
    Cum merge diversificarea?Cand mananca laptele,in ce orar?
    Si de ce marcile astea ?
    Nu inteleg ,trebuie sa dai mai multe detalii,cat mananca copilul,si in ce punct sunteti cu diversificarea,cand a-ti inceput-o?

Membru inregistrat la
    03.02.2014
    Postari in forum
    4
    Multumesc foarte mult pt raspunsuri! Dar eu am intrebat doar daca stiti aceste marci de lapte. Fetita nu are nimic, restul alimentelor le mananca. Altfel, scriam in post, altceva decat ce am scris. Da, am incercat tot ce se gaseste pe piata noastra Nan, Aptamil &co. Manca mai mult inainte, acum f putin si nu ia in greutate.La 7 luni, eu nu o sa ii dau lapte de vaca, in niciun caz, avand in vedere ca nu are numai mese de mancare.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Nici eu nu stiu nimic de ele, nici nu stiam ca exista. Daca vrei neaparat cele 2 marci precizate, cauta pe internet pe forumuri, sa vei review-urile. dar, mai poti incerca variantele de la dm (babylove - foarte bune) sau Lactana, amandoua sunt marci germane. Mai este si Novalac, pe asta l-ai incercat?

sadia
    Guest
    Mada daca nu dai detalii cum a spus si Ana nu avem cum te ajuta!

Membru inregistrat la
    03.02.2014
    Postari in forum
    4
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Nici eu nu stiu nimic de ele, nici nu stiam ca exista. Daca vrei neaparat cele 2 marci precizate, cauta pe internet pe forumuri, sa vei review-urile. dar, mai poti incerca variantele de la dm (babylove - foarte bune) sau Lactana, amandoua sunt marci germane. Mai este si Novalac, pe asta l-ai incercat?
    Multumesc! Nici eu nu stiam ca exista :). Am dat intamplator peste ele, tot uitandu-ma dupa lapte praf. Am incercat Lactana. Novalac nu il dau pt ca nr 3 gasesc numai cu vanilie si nu vreau (daca ar fi sa ii placa) sa o invat cu lapte aromat, pt ca e mai greu de dezvatat. Pe forumuri nu gasesc absolut nimic despre aceste formule.
    Ce stii despre laptele babylove? E bun? La celalat copil am folosit mult timp cerealele, i-au placut, dar lapte nu am luat niciodata.
    Modificata de mada_zff; 03.02.2014 la 22:37:46.

sadia
    Guest
    Daca i le variezi asa nu o sa-ti mai manance deloc..........

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari