Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806

Scoala de acasa pentru copii intre 1-3 ani

De curand, Silviu a racit si a trebuit sa stam mai mult in casa. Dupa o saptamana de izolare, deja nu mai stiam ce jucarii si activitati sa ii propun. Baietelul meu era agitat, plictisit si asta m-a facut sa ma intreb cum sa rezistam mai bine la o noua raceala, sau in zilele lungi de iarna.
    Astfel, am cercetat pe net ce mai fac mamicile cu pre-prescolarii lor, si am gasit o bogatie de idei, din care am decis sa pun in practica cat mai multe.
    Sa nu va imaginati ca Silviu e un super baietel, cu dotari sau realizari speciale. Mie mi se pare ca e un copil absolut obisnuit, care chiar nu s-a dovedit precoce nici la mers, nici la vorbit. Este cat se poate de ok si de normal pt varsta lui, dar cum primii ani de viata sunt cei mai importanti in stimularea creierului si activarea legaturilor neuronale, eu cred cu tarie in expunerea copilului la cati mai multi stimuli. Nu in fortarea copilului sa invete, ci in expunerea lui la diferite activitati. Invatarea, la varsta aceasta mica, se face prin joc si cu voie buna, making it as fun as possible, iar copilul va adora sa petreaca acest timp special cu mama lui.
    Eu vreau sa va impartasesc ideile mele, sa le ascult pe ale voastre si impreuna sa devenim mamici mai bune pt prichindeii nostri.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Pentru inceput, vreau sa va spun cum m-am gandit sa procedez eu. Am decis sa ii organizez saptamanile pe teme. Am luat mai multe cutii si am sortat jucariile si cartile lui Silviu pe anumite teme: transporturi, animale domestice, animale salbatice, animale marine, numere, culori, etc. Dupa ce le-am pus in cutii, le-am ascuns, pentru ca Silviu sa "uite" acele carti si jucarii, iar cand le voi scoate sa ii para proaspete si interesante. In afara de carti si jucarii, am cautat prin casa orice fel de lucru pe care il pot folosi ca material didactic; eu nu sunt adepta jucariilor scumpe, ci mai degraba a reciclarii, refolosirii, stimularii creativitatii si imaginatiei (atat ale mele, cat si ale copilului). De cate ori merg in magazine cu pret unic, sub 3-4 ron, de cate ori prind cate un stand cu chilipiruri prin supermarket, am ochii bine deschisi sa vad daca nu pot gasi ceva ce il pot folosi in scop educativ. De asemenea, pliantele, revistele neinteresante, pe care nu vreau sa le mai pastrez, materialele promotionale, toate acestea pot avea potential didactic prin pozele lor si cartonul sau hartia de calitate. Pastrez rolele de carton de la hartia de bucatarie, de la hartia igenica, pentru ca pot fi folosite in craft-uri f interesante. Din cutiile de lapte praf goale, se pot face jucarii de sortare, care nu costa nimic si il tin pe bebe ocupat si imbunatatindu-i motricitatea fina. Cam acesta este genul de idei pe care vreau sa le impartasesc cu voi.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Astazi am inceput prima tema, transporturile. Am inceput sa invatam despre avioane si elicoptere. Ca material didactic am folosit o carticica (The airplane trip), un pliant cu poze cu avioane facut de mine (pozele le-am "sterpelit" de la varul meu, care avea mai multe poze facute in aeroport, cu un aparat f performant, poze cu avioane in diferite pozitii- aterizare, decolare, sus pe cer, aripa avionului, ca chiar si cerul; apoi pozele le-am pus intr-un fel de pliant de plastic pe care l-am gasit la Kaufland intr-un stand cu lucruri la 2.25 ron; am avut astfel un super material didactic care m-a costat doar 2.25 ron!!!), trei elicoptere din pungile de pufuleti, 4 magini dintr-un joc de memorie (o pereche cu un avion, o pereche cu un elicopter, pe care silviu ar fi trebuit sa le potriveasca...bine, nu prea s-a prins la chestia asta, l-a ajutat si mama destul de mult:O)). Cu elicopterele putem exersa numaratul pana la trei, carticica o citim si "comentam" pozele, iar cu pliantul i-am explicat ca avionul zboara pe cer (poza cu cerul), ca pleaca din aeroport (poza cu avionul stationat), ca decoleaza, cum arata aripa de aproape. Am petrecut cam 30-40 de minute in care Silviu nu s-a plictisit, a fost f atent si i-a placut tot ce am facut. De asemenea, vom folosi si un puzzle de lemn cu mijloace de transport, o masinuta sortatoare cand ajungem la masinute, un joc cu bile in care sunt incorporate niste masinute (deci orice jucarie care exista deja si care se incadreaza in tematica saptamanii).
    Un alt lucru pe care as fi putut sa il fac (dar n-am stiut), ar fi fost un avion de hartie, sau sa printez (daca aveam imprimanta), o fisa de colorat cu avioane sau elicoptere, samd.
    Voi incerca sa postez in fiecare zi lectia zilei, si astept si ideile si sugestiile voastre.

mother
    Guest
    e foarte interesant subiectul...
    o sa revin cand nu o sa am copilul pe cap :)

Floricica Avansata timyg's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2007
    Postari in forum
    2.003
    exact pe acest principiu se lucreaza si la gradinita. saptamanal se alege o alta tema ( mijloace de locomotie,de obicei si in functie de anotimp - legume de toamna,fructe de toamna,flori de toamna.....) si se lucreaza in functie de ea ( pictura,modelaj,act. practica..)
    spor la treaba si cat mai multe satisfactii
    Citat Postat de raluca28 Vezi mesajul
    Pentru inceput, vreau sa va spun cum m-am gandit sa procedez eu. Am decis sa ii organizez saptamanile pe teme. Am luat mai multe cutii si am sortat jucariile si cartile lui Silviu pe anumite teme: transporturi, animale domestice, animale salbatice, animale marine, numere, culori, etc. Dupa ce le-am pus in cutii, le-am ascuns, pentru ca Silviu sa "uite" acele carti si jucarii, iar cand le voi scoate sa ii para proaspete si interesante. In afara de carti si jucarii, am cautat prin casa orice fel de lucru pe care il pot folosi ca material didactic; eu nu sunt adepta jucariilor scumpe, ci mai degraba a reciclarii, refolosirii, stimularii creativitatii si imaginatiei (atat ale mele, cat si ale copilului). De cate ori merg in magazine cu pret unic, sub 3-4 ron, de cate ori prind cate un stand cu chilipiruri prin supermarket, am ochii bine deschisi sa vad daca nu pot gasi ceva ce il pot folosi in scop educativ. De asemenea, pliantele, revistele neinteresante, pe care nu vreau sa le mai pastrez, materialele promotionale, toate acestea pot avea potential didactic prin pozele lor si cartonul sau hartia de calitate. Pastrez rolele de carton de la hartia de bucatarie, de la hartia igenica, pentru ca pot fi folosite in craft-uri f interesante. Din cutiile de lapte praf goale, se pot face jucarii de sortare, care nu costa nimic si il tin pe bebe ocupat si imbunatatindu-i motricitatea fina. Cam acesta este genul de idei pe care vreau sa le impartasesc cu voi.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Timyg, sigur ca asa e...doar ca pentru pustii nostri mici, sub trei ani, gradinita cred ca o facem noi acasa (daca stam cu ei acasa). Am vazut atatea blog-uri despre homeschooling pentru prescolari, cu idei atat de faine care se pot pune in practica si cu cei mici, incat ma intreb de ce americanii pot (ce eu peste astea americane am dat pe net), si romanii nu. Acum sunt super entuziasmata sa fac treaba asta intr-un mod organizat cu Silviu (ii citeam si inainte, ne jucam si inainte), dar nu o faceam tematic. Iar cand po faci tematic, ideile apar una dupa alta...Si sunt sigura ce ne putem inspira una pe alta!

iubytzik22
    Guest
    Raluca esti o norocoasa .Al meu rupe tot ce prinde, carti caiete, am avut o carticica frumoasa pt el a rupt-o. Masinile sunt febletea lui si tot le strica toate sunt dezmembrate.....si rupte bineneteles....In aceste conditi cum pot sa il invat pe fii miu?Plus ca lui nu ii place sa ii arat vrea el singur sa faca....asa ca esti ff norocoasa....oricum e o initiativa ff buna acest topic insa poate pt copii cuminti care asculta si nu strica jucariile

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Felicitari pt subiect...intr-adevar interesant si de luat in seama!
    Si eu prefer sa fim constructive acasa...asa ca la fel ca tine incerc ca zilnic sa invete cate ceva. Incerc sa valorific timpul...fie acasa, fie in mall sau in parc...e ceva de invatat.
    Si in masina...cat sta sa nu se plictiseasca ii spun sa imi arate autobuzele..sa se uite ce lumina e la semafor si aca putem trece sau nu...sa zica unde e un anumit lucru..ba chiar am invatat-o sa stie si anumite locuri:)) cand trecem pe langa striga locatia:)))
    In parc...numaram pomi...ii explic culorile...
    In general..eu am invatat-o pe fetita(acu are 2 ani juma)..totul cu comparatie...adik..verde=iarba, albastru=cer, galben=soare...apoi numere la fel 1=bat, 2=lebada, 4=scaun, 6 si 9=frati inversi:))

Apoi...acasa...fructele/legumele le-am invatat punand m multe fructe/legume (ce aveam in casa) pe masa...ii explicam ce e...le taiam...gust, miros.
    La noi au fost de ajutor si pliantele de la carrfour spre ex...identifica de acolo diferite lucruri. Mai greu acu...ca isi doreste m multe din ele:))
    Apoi..ii decupam diferite chestii din reviste vechi....chestii din casa...chiuveta, tv, dulap.....multe...si ea se ducea si le punea unde stia ca sunt ele.

Acasa coloram si desenam..dar de desenat o fac eu...ea momentan mazgaleste...face soare si cer, adik mazgalituri...apa, adica puncte picaturi cu varful creionului....de colorat la fel, mazgaleli. dar am vazut ca le face cu cap..sa zic asa..are cari de colorat si cu imaginea deja colorata..si ea pe cat posibil..mazgaleste in locul respectiv culoarea care trebuie.
    Mai nou...ii cumpar stikere...le lipesc pe o foaie de hartie si apoi cream un decor in jur....de ex, am avut animale..faceam vaca la ferma, catelul in cotet, pisica pe canapea(vroiam pe soba, dar o bagam in ceata, ca aici nu avem sisteme de incalzire:))), papagal in colivie...
    La fel...decupam din reviste poze, capete...

O pun sa isi deseneze mana...adik eu o fac...sa nu credeti ca traseaza liniile bine..dar isi da silinta...apoi facem manichiura, inele, ceas, tatuaj henna(ca de, suntem fetite)...

Azi mi-am adus aminte de jocul acela cu palma si numerele pe care il jucam in copilarie...i-am facut o palma cu numere 1-10 so o pun sa le caute...zilnic schimbam palma sa nu prinda reflexul locului unde e nr.

Apoi...plastilina..facem la fel diferite teme...acu cateva zile am facut acvariu...adik pesti, stele de mare..le-am pus intr-un borcan..am pus si apa....sta acu la loc de cinste in bucatarie.

La fel..coca...adik un fel de plastilina aluat ...playing dough...aici se gaseste...are si forme de intins si de taiat foaia de aluat...apoi le punem la copt in cuptor.

Cam atat...sa nu va plictisesc...ma mai gandesc si mai scriu apoi.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Ohoho, Andreea, nici silviu nu e cheie de biserica...cartile la care tin sunt citite sub STRICTA supraveghere, si apoi puse unde nu mai are el acces, pentru ca a rupt cateva (singurele pe care le mai primeste cand e singurel). Cat stau cu el, citim, vedem ce se ascunde pe sub ferestrele de carton (ii plac mai ales cartile care "fac" ceva), ne jucam, si apoi le punem la loc...Doamne fereste sa ajunga pe mainile lui vreo carte la care tin, ca s-a dus! Eu le folosesc si le pregatire (majoritatea sunt in engleza), si nu concep sa imi strice silviu toate materialele didactice. Cat despre jucarii, a stricat si el cateva, are momente cand se joaca frumos, si momente cand e f districtiv, tranteste, arunca, smulge..."Scoala" facem cand e binedispus si linistit, adica de obicei dimineata. Seara e ca pe arcuri, sare, tipa, alearga, nu te poti intelege cu el...mai ales daca nu a iesit afara in ziua respectiva. Eu zic ca daca prinzi momentele bune ale baietelului tau, poti face si "activitati", chair daca la inceput numai pt 10 min, pe care le cresti treptat.

iubytzik22
    Guest
    Merci mult raluca poti sa imi spui si mie ce jucarii sunt mai bune sa ii stimuezi creativitatea, eu ma gandeam la puzzle desi stiu ca abia de la 3 ani in sus, insa am citit ca ar exista puzze-luri si pt cei la 2 ani.....alte jocuri ce as putea sa fac cu el...eu la anu il duc la gradi...si pana atunci as vrea sa incep sa fac cate ceva cu el...macar dimineata ca si al meu e mai linistit dimineata....

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    noi mai facem si puzzle...de mik a avut pt inceput puzzle de lemn...imaginea trebuia gasita....erau pe teme...mai multe masini, fructe, forme, animale,..9piese...apoi i-am luat unul cu numere pana la 20...
    Apoi tot de lemn mai maricele.
    In Ro...am gasit puzzle cuburi cu fatete...cu printese e al nostru...f fain...il face deja de vreo 4luni.
    Apoi i-am luat de carton...la inceput de 6, apoi 9, apoi 12 piese.
    Apoi de o luna2 i-am luat puzzle de 48piese...il face pe portiuni si apoi o ajut sa le asambleze.

A mea e innebunita dupa puzzle.:)

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!