Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806

Ora de arta pentru prichindei

Arta...poate e prea mult spus. Dar de la ce varsta incepem sa-i obisnuim pe cei mici (1-3 ani), cu acuarelele, pensoanele sau alte metode de a face arta?
    Voi cum ati introdus pictura in viata prichindeilor vostri?
    Am gasit cateva metode interesante, si mai putin conventionale, care pot fi folosite si de cai mai mici (care inca nu stapanesc bine miscarile prea fine). In decursul saptamanii le voi introduce pe fiecare, dar mi-ar placea sa povestiti si voi cum sau imprietenit copiii vostri cu pictura.

mother
    Guest
    raluca noi am avut borcanele de pictat cu mainile..... l-am lasat putin sa se manifeste, dar am renunatat ca era prea mare efortul de curatare dupa :))) trebuia sa il spal si pe cap, nu mai zic de ce era in camera :))

acum i-am luat acuarele simple. e foarte incantat. mai mult deseneaza tati si mami. dar mai mazgaleste si el.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Interesant, borcanele de pictat cu mainile! Au ceva specific, adica sunt non-toxice? Si de unde le-ati luat? se gasesc si in Romania?
    Cred ca merge ca activitate, poate pe afara:O), la tara, intr-o zi calduroasa de vara :O)
    Si eu am vazut multe mamici care isi vopsesc copilul pe o mana, fac o amprenta, apoi cu amprenta respectiva pe foaie poti face mai multe lucruri, de genul un copacel (il poti trece prin taote anotimpurile, lipindu-i pe crangutele-degetele bucatele de hartie roz si verde pt primavara, verde si rosii ca ciresele pt vara, frunze de toamna micute, toamna si bulgarasi de vata pt iarna)- iata inca o idee de arta pt copii!

mother
    Guest
    eu le-am luat de la mothercare, dar ulterior am mai vazut pe undeva. nu sunt nontoxice.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    O alta idee care mi s-a parut usor de realizat, despre care am vorbit si la "scoala de acasa", era pictatul cu rola de la hartia igienica. Pur si simplu o inmoi in culoare si decorezi pagina cu cerculete.

O alta, se pun graunte de diferite tipuri (porumb, fasole, linte, orez), intr-un ciorap de dama, se leaga bine ciorapul respectiv, iar acesta, inmuiat in culoare, lasa pe hartie diferite stampile, si e si mai usor de manuit de mainine nu asa de indemanatice ale unui pre-prescolar.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Am vazut pe niste bloguri niste idei f interesante- daca il inveti pe copil litera F, de ce nu ai picta si cu Furculita? Lasa niste urme mai ciudate, dar e si asta o experienta creativa, nu?

si o alta, cred ca merge pt baietei: daca ai o masinuta cu niste roti mai deosebite, o inmoi in tempera si plimbi masina pe foaie, ca sa vezi ce urme lasa :O)

mother
    Guest
    treaba cu furculita e foarte interesanta si ca decor pt desert..... peste furculita scuturi(cerni) niste cacao (furculita o tii in aer) .lasa o urma foarte apreciata ca decor culinar :)

mother
    Guest
    ultima oara am picatat cu rares pene barilla :))) se pot imsira pe o ata si face margele, pt fetite.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Mi-am notata ideea cu furculita si lingura, Andreea, e interesanta!

Ati auzit vreodata de pictatul cu spuma de ras? Se pune un pic de colorant (fie el si alimenta, desi trebuie supravegheati copiii sa nu bage in gura spuma de ras), si se picteaza cu spuma colorata, cu mana- e si o buna activitate senzoriala. Recunosc ca nu auzisem despre asta, dar daca mai primeste sotul meu vreo spuma de ras, de data asta nu o dau cadou (ca el nu foloseste), si o pastrez pt ora de arta :O)

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Vin si eu cu o idee,care mie mi s-a parut super si ft creativa,Saptamana aceasta am fost la salina la Praid si in fiecare zi eu mergeam cu baiatul cel Mare sa facem o "plansa perfecta" cum spunea el.
    Mergeam sa coloram diverse planse cu ajutorul "sarei'.Era sare ft marunta de diferite culori.maine urca pozele pe net si postez si aci vreo 2 planse pe care le-a realizat el.;

Vase ceramice de pictat,am si eu pe magazin ,i-am facut cadou si nepoatei mele de 5 ani un set de cesti si e foarte incantata,mai ales ca poate sa le spele bine si apoi sa le repicteze

mischa2000
    Guest
    pictura cu degetele se practica la gradinitele particulare.
    ii imbraca pe copii in niste mantii si ii lasa sa isi manifeste "arta" ... asta la grupa bambi ... copii de 2 ani.
    mai incolo se foloseste pensula.
    eu ii scot la imprimanta mereu ... atat chestii migaloase ca si mai mari ...
    in general ii place sa picteze fluturi ... si acolo o las sa isi aleaga singura culorile.
    la fel peste tot ... natura, desene animate, oameni ...
    ... ma bucur ca le alege aproximativ corect ....
    nu de alta dar am vazut la gradinita o gramada de planse expuse ... cu muuuulllt ... tare mult negru.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari