Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cris_boemclub's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2010
    Postari in forum
    2

Muzica si dezvoltarea emotionala la copii

Acest post este despre cum se dezvolta copiii prin muzica, la ce ii ajuta sa stie sa cante din voce sau la un instrument, ce abilitati le dezvolta si in ce fel ii ajuta mai tarziu.
    Muzica este recomandata incepand cu orice varsta; de altfel, cantecele de leagan nu au luat nastere intamplator; exprimarea prin muzica este una dintre cele mai adecvate pentru copii, putand sa isi exprime prin intermediul ei bucuria, entuziasmul, tristetea, melancolia, etc. In principiu, educatie muzicala de baza se poate face incepand chiar si cu varsta de 3 ani, copiii putand invata sa se joace prin intermediul ei, sa se acomodeze cu anumite instrumente muzicale, etc. Isi dezvolta astfel gandirea abstracta sensibilitatea si auzul.
    Am initiat aceasta discutie deoarece una dintre activitatile mele de baza se refera la muzica si am facut 12 ani vioara, pian, canto si viola; recomand cu caldura tuturor activitatea muzicala si va stau la dispozitie pentru discutii in acest sens, mai ales ca este una dintre activitatile pe care o desfasor in mod curent

Cris

Floricica Nou Venita pui.de.urs's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2010
    Postari in forum
    13
    si eu sunt in cautare de lectii de vioara pentru fetita noastra de 4 ani si jumatate, dar oferta si detaliile pe net sunt rare...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari