Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 23
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806

Metoda Montessori- activitati practice

Prima oara cand am auzit de Maria Montessori aveam vreo 13 ani. Ma plimbam cu ochii printre cartile din biblioteca alor mei, si am dat, pe dupa un fotoliu, peste niste carti despre educarea copilului. Erau clasici, de tipul lui Rousseau, dar prima pe care am pus mana a fost Descoperirea copilului, de Maria Montessori. Tot ce imi amintesc din acea prima lectura a fost ca era extrem de usor de citit, chiar si pt mine la 13 ani, si ca m-a fascinat prin detaliile practice despre primele ei gradinite, si metoda prin care copiii invatasera sa scrie si sa citeasca fara a fi primit nici macar o lectie in acest sens, doar prin exercitii grafice si tactile.
    Mi-a placut si ideea responsabilizarii copiilor de mici, ideea mobilierului adaptat varstei, a activitatilor practice, cat si respectul pentru copil in sine, care razbatea din paginile cartii.
    Evident, aceasta introducere cu privire la Metoda Montessori este pur subiectiva (gasiti nenumarate site-uri pe net care sa explice bazele teoretice si reperele educative din spatele metodei). Eu nu voi repeta, decat foarte pe scurt, ce sta la baza metodei Montessori. As dori ca acest topic sa se axeze mai mult pe activitatile practice care pot fi reproduse cu copii acasa (cele mai multe dintre materialele originale montessori sunt f calitative, dar si extrem de scumpe; vestea cea buna e ca pot fi, multe dintre ele, confectionate acasa, improvizate sau adaptate de voi).

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Bazele invatarii

Copilul mic este in permanenta bombardat de stimuli, iar rolul nostru ca educatori este sa il ajutam sa dea sens acestei multitudini de informatii. Intr-o singura zi, copilul poate experimenta:
    = Imagini (fete, jucarii, mobilier, poze, etc.), sunete (slabe, puternice, muzicale, etc), voci (soptite, aspre, blande, puternice), gusturi (dulce, amar, acru, sarat)
    =Tactile (neted, aspru, ud, uscat, moale, tare, etc.), mirosuri (parfumate, urate, placute, deranjante), senzatii (placute, de discomfort, etc).

Putem ajuta copilul sa isi ordoneze aceste concepte si sa le dea un sens prin activitati organizate in care el sa categoriseasca, sa sorteze, sa diferentieze, sa distinga, sa emita judecati- si astfel punem bazele invatarii.

Nota: informatiile prezentate aici (desi nu redate cu copy/ paste- le-am luat si eu de pe alte site-uri, nu imi asum nici un merit de organizare sau de originalitate)

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Turnarea
    Scop: sa dezvolte coordonarea muschilor mari si mici, sa implementeze concepul de volum, sa ofere experienta in urmarirea unor secvente.
    Materiale folosite: orez sau paste fainoase mici, fasole uscata, graunte, pietricele, nisip, sare sau zahar, rumegus, apa, lapte (si, as adauga eu, orice va indeamna imaginatia).
    Sugestii generale;
    1. La inceput este bine sa folositi materiale care fac zgomot atunci cand cad pe tava. astfel, in cazul in care copilul varsa ceva intervine ata controlul auditiv, cat si cel vizual.
    2. In special la inceput oferiti recipiente (cani, castoane, vase) mici. Apoi puteti varia marimea si forma.
    3. aratati-i copilului clar ce trebuie sa faca, executand miscarile lent, spre a exemplifica (arata-i exact unde e gura vasului si cum trebuie sa toarne in el). Explicati-i apoi in cuvinte ce trebuie sa faca, si lasati-l sa se descurce singur. Copilul va invata din propriile greseli, trebuie lasat sa experimenteze. Daca activitatea nu prezinta interes, nu insistati. Veti reveni asupra ei mai tarziu.
    4. Puteti introduce conceptul de "jumatate", "plin".
    5. Puteti folosi o palnie pt varietate.
    6. Puteti folosi activitatile de zi cu zi (cum ar fi turnatul unui pahar de lapte).
    7. Lasati o carpa sau un burete, ca el sa poata sterge ce a varsat.

Lustruirea
    Scop: sa dezvolte activitatea de a urmari un scop secvetial si puterea de observare.
    Lucruri de lustruit (pantofi, metale, vesela, geamuri)- observati ca activitatile Montessori sunt f practice si cu aplicabilitate imediata la viata zilnica. acum nu stiu daca o sa va puneti copii mici sa lustruiasca pantofi, dar ar fi interesant sa isi lustruiasca jucariile, de pilda (Silviu trece chiar acum printr-o faza prelungita in care vrea sa stearga tot- daca varsa apa, fuge dupa prosop :O))

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Voi reveni cu alte chestii teoretice (desi abia astept sa ajung la chestiile practice).

Pana una alta, va mai recomand o carte (pt cititorii de lb engleza)- o gasiti si pe net, de citit gratuit (eu asa am citit-o prima data, apoi am avut surpiza placuta sa o regasesc printr niste carti primite cadou). Se numeste Understood Betsy si ofera (sub forma de poveste, f placuta la citit), principiile educatiei Montessori aplicate practic, in viata unei fetite.

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    si eu am o carte scrisa de Maria Montessori - Mintea absorbanta...
    facultatea care am terminat-o isi avea radacinile in orasul Arad si acolo se lucreaza la gradinita(1 sau 2 in oras) dupa aceasta metoda asa ca si noi am studiat si am facut aplicatii pe baza celor citite in cartea ei...pacat ca nu am aprofundat ...

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Ma bucur, Coria, ca ti-a placut metoda Montessori. Eu cred ca sunt prea putine gradinite cu acest specific in tara (la noi, la Piatra, nici gand de asa ceva). Pai ar fi ceva daca ai selecta din cartea respectiva niste activitai practice si impreuna am invata una de la alta. Si ar beneficia si celelate mamici. Eu am descoperit ca daca dai pe youtube search "Montessori activities", gasesti o multime de video-uri scurte, cu activitati pt copii (chiar si f mici), care se pot aplica cu usurinta acasa. Pentru mamicile interesate de educatia timpurie eu cred ca sunt o mana cereasca, mai ales ca noi nu avem in cultura noastra ideea de homeschooling sau prea multe informatii de genul acesta.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Felicitari pentru topic! Il voi urmari cu interes!

stefaniajohansson
    Guest
    si eu am lucrat la 2 gradinite Montessori:) este, intr-adevar, cu totul altceva fata de gradinitele normale. am observat ca si in scoala copiii sunt mai respectuosi, au rezultate mai bune fara sa toceasca..invata informatiile pentru ca informatiile au o logica:) si, cel mai important: statistic este demonstrat ca sunt mai responsabili si mai independenti
    raluca, te urmaresc cu placere:)

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Tocmai de aceea mi s-a parut metoda Montessori atat de interesanta- pentru ca este diferita, respecta copilul, se bazeaza pe chestii practice cu aplicabilitate in viata de zi cu zi. Stefania, eu vorbesc numai din carti (de fapt, dintr-o carte) si din ce mai citesc sau vad pe net. Dar daca tu ai lucrat in astfel de gradinite, sigur stii mai multe decat mine, orice sfat, sugestie sau tip de acitvitate ar fi folositoare. Cel putin eu, una stiu ca as beneficia de pe urma lor.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    chiar am cautat in Bucuresti..exista o asemenea gradinita.....intr-adevar este particulara..dar sincer merita!!!
    Multumim Raluca...

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Maria Montessori a dezvoltat aceasta met pentru copii cu dizabilitati, si apoi a observat ca se poate aplica cu succes tuturor copiilor. Pe mine m-a fascinat, la 13 ani cand am citit eu cartea, cum au invatat copiii aceia sa scrie si sa citeasca fara un efort constient, aproape peste noapte. Asta mi-a ramas cel mai mult in minte din toata cartea.
    Dev curand am dat peste un astfel de topic in alta parte, si mi-am zis ca ar fi interesant si pt mamicile de pe copilul.ro. Noi, romanii, nu prea stim multe despre asta (am auzit ca in Rusia sunt f multe gradinite Montessori), iar daca ar fi sa comandam cursuri sau jucarii cu brandul Montessori, sunt sigura ca nu ni le-am permite, sunt extrem de scumpe- dar sunt f usor de improvizat si de reprodus acasa...
    Ce mai gasesc si eu, voi impartasi cu voi, dar vad ca sunt si alte mamici mai experimentate decat mine. Ma bucur mult ca va place topicul

+ Raspunde
Pagina 1 din 23
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari