Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anne_marye's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    63
    fetelor ,voi la ce varsta le-ati citit povesti bebelusilor vostri, fetita mea are 8 luni, credeti ca e prea devreme?

Floricica Nou Venita crys's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2009
    Postari in forum
    23
    Fetita noastra are 1 an si 2 luni si am inceput sa-i citesc colectia Disney de la ziarul Adevarul in urma cu o luna. Nu intelege ea prea multe dar dupa papa, baita sta in bratic la mami si asculta pana o i-a somnul. Ea e foarte iute si nu prea sta de fel in brate dar la povesti ii place. Dupa mine nu cred k, conteaza prea mult varsta , povesti se pot spune si knd puiut e in burtik.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu i-am citit lui silviu de cand avea cateva zile, si ii citeam regulat, in fiecare zi cateva carticele pt copii, iar acum, la 11 luni jumate (bine, de mai devreme), iubeste cartile, ii place sa le rasfoiasca, sa se uite la poze, sta si are rabdare sa ii citesc si 4 carticele odata. Eu ii urmaresc cu degetul cand ii citesc, ca sa se obisnuiasca si cu limbajul scris. Imi e tare drag cand il vad cat de preocupat e de vreo carte, si practic numai asa il mai pot tine ocupat cateva min, orice altceva nu prea functioneaza.

Floricica Nou Venita littlelory's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2009
    Postari in forum
    82
    Poti sa ii citesti cat mai devreme ai tu placerea, deoarece este important sa te auda, sa se obisnuiasca cu limbajul, chiar daca nu intelege. Face parte din procesul de formare si dezvoltare a creierului. Pentru cand mai creste, urmaritul cu degetul pe pagina este o idee buna. Eu am invatat sa citesc la 3 ani. Imi placea tare sa mult sa imi citesc singura povesti, iar sora mea ma indemna sa spun ce carte citesc, cu titlul complet si autorul (asta m-a ajutat tare mult mai incolo). Am citit toate cartile de povesti din biblioteca, de cel putin trei ori fiecare. Dar era ca un ritual plin de entuziasm: luam cu grija cartea, ma asezam pe burtica si dadeam paginile atent. . . Vrajitorul din oz. . . [vrajitor]

Floricica Nou Venita andreeapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.12.2006
    Postari in forum
    103
    Eu nu i-am citit decat mai tarziu si se vede,poate de aia nu ii place deloc sa stea la ascultat povesti,nu are rabdare,are prea multa energie si prefera sa faca altceva,in schimb ii aratam obiecte in enciclopedie si a invatat foarte repede sa vorbeasca si inca foarte corect si are un vocabular bogat.Nici celei mici nu i-am citit,dar ne uitam pe carti ilustrate.

Floricica Nou Venita claudiusofrone's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2009
    Postari in forum
    8
    Eu i-am citit cap pe la 13 luni si nu prea avea rabdare.In schimb ,ii place sa rasfoiasca prin carti si sa spuna ce vede in imagini.Mereu am rasfoit carticelele si acum vorbeste binisor ,stie cine e in imaginile aratae si cum face fiecare animalut si ce ne dau ele.Nu cred ca exista o perioada propice,ci atunci cand sunteti pregatiti de a face acest lucru cred ca e bine.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari