Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886

Jucariile si jocurile preferate de copii

Eu am o mare problema cu jucariile, in sensul ca sufar de boala adultului care nu a avut toate jucariile pe care si le-a dorit cand era mic.
    Asa ca, numai ce pune Maria ochii pe vreuna ca eu, de cele mai multe ori si in cazul in care nu o are deja acasa, o si cumpar. Stiu ca nu este bine si incerc sa ma stapanesc dar ... nu reusesc intotdeauna.
    Poate din aceasta cauza Maria nu are inca o jucarie preferata; pentru ca are prea multe.
    Ma bucur cel putin ca toate jucariile pe care i le-am luat, pana la urma se joaca cu fiecare dintre ele ... cand le vine randul
    Copii vostri au o jucarie preferata, de care nu se pot desparti?

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Mai nou m-am "specializat" in jucarii educative din lemn care ii stimuleaza inteligenta - diverse cuburi, forme, lego.

nicole13
    Guest
    Nicoleta,in privinta asta,de-a lungul vremii,mi-am impus o regula.Mai bine mai putine si de calitate decat casa plina cu tot felul de "prostioare" inutile!David are si acum un autobuz cu numaratoare si ceas de cand avea doar 1 an.Foarte rezistent si util.Cu el a invatat sa numere si a invatat si culorile.
    Mai are si un avion de la Disney, din acela de marime medie de poate sa si mearga cu el,la fel foarte bun.Si puzzle-urile acelea de lemn cu animale,forme, numere,iar mi s-au parut super bune!Dar preferatele lui raman tot macaralele si escavatoarele!

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Este foarte buna regula ta Nicole. Maria, in afara de jucariile sa zic "utile", adica cuburi, lego, diverse forme geometrice, numaratoare, ceas,un cal pe care il are de cand putea sa stea in fundulet si pe care il calareste si acum, o masinuta care a fost un fel de antepremergator si cu care si acum se plimba prin casa, mai sunt o gramada de plusuri, parerea mea inutile (unele canta si danseaza, unele se tavalesc pe jos de ras). Deasemenea mai sunt masinutele, papusile, bebelusii pe care precizez ca in mare parte le-a primit de la rude si prieteni.
    Ce ma bucur este ca Maria nu strica jucarille, foarte putine au vreun defect. Ma gandesc ca, daca era un copil obraznic care strica jucariile nu-i mai cumparam atat de multe, eram atenta sa-i iau doar pe cele mai rezistente

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Silviu a primit muuulte jucarii, foarte putine i le+am cumparat eu (acum am un mare morcov, cu puzzle-rile alea tip covoras, ca i-am luat si eu si ii place tare mult, si i-am mai luat din acelasi material niste puzzle-uri mai mici cu alfabetul, si chiar nu stiu ce sa fac cu ele- a fost aseara la Pro Tv o stire cum ca sunt f toxice si cancerigene).
    Eu in general i-am luat cam ce stiam ca l-ar tine ocupat (in general, prefer sa iau mai intai o varianta ieftina a jucariei/jocului respectiv, si daca vad ca il pasioneaza, ii iau una mai de calitate, care dureaza mai mult). Eu m-am axat pe jucarii educative, gen puzzle din lemn (si nu numai, am o colectie bogata si din puzzle-uri de carton, pt cand va fi Silviu mai mare- deocamdata le folosesc cu copiii la engl), jucarii cu forme care se baga pe bete (astea i-au placut tare mult si l-au tinut ocupat multa vreme), jucarii sortator (astea inca nu le stapaneste in totalitate- decat una cu 4 forme mai mari- pe aia o face singur). Avem si jucarii cu baterii (bagi bile si ies pe partea cealalta), si cuburi (si cu astea se joaca, dar numai daca ne jucam impreuna), la fel si cu masinutele, se joaca numai daca ne jucam impreuna (si din cauza asta i le-am pastrat numai pe cele f trainice, incasabile, sau pe cele cu valoare sentimentale, restul le-am dat), plushurile le-am dat (in afara de cele care mi-au placut mie in mod deosebit), am si vreo 2 papusi de cand eram eu mica si se mai joaca cu ele sau cu ursuletii "pretend play" (le imbraca/dezbraca, le da sa manance, le pune pampersul :O)). Dintre jucariile mai mari are o masinuta antepremergator (din cand in cand o mai baga in seama), o tablita dubla pe care sa scrie cu creta sau cu carioca si o tricicleta pe care insa nu am scos-o vara trecuta, ca e prea mare pt el- numai buna pt la vara. Ii mai plac jucariile de tras- are un ruccsac tip stroller si ii place mult, plus capatase un carut de papusi de la o prietena si l-a plimbat pana a ramas saracul fara o roata. In rest, ii mai fac eu jucarii din te-miri-ce, ne jucam mult impreuna si incerc sa il implic in cat mai multe activitati.
    Pt mai tarziu, i-am luat seturi de constructie, jocuri de memorie (chiar si cum se pricepe la ele), puzzle-uri educative (pt engl- le folosesc si cu copiii), jocuri tip domino, puzzle cu matematica- tot ce l-ar putea tine preocupat, fericit, si i-ar pune mintea la treaba:O)

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Pe jucarii educative m-am axat si eu mai mult; dar cel mai tare ma inebuneste faptul ca este cateodata mult mai interesanta cutia in care a fost cumparata jucaria decat jucaria propriu-zisa. De exemplu ieri s-a jucat o multime cu ambalajul (cutia) de la un sampon pe care mi-l cumparasem: baga si scotea prospectul in cutie

Floricica Avansata ramona07's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1.803
    Ai mei se joaca cu masini si avioane, dar preferatele raman tot "Lego" .Avem foarte multe, 2 locomotive + un vagon pe sina electric, teren de fotbal, masini, tancuri, benzinarii...o gramada.Cand nu vrem sa se uite la tv, le propune sa construim una- alta si uite asa ne umplem timpul pana obosim cu totii.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari