Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806

Jucariile de alta data

Vine Craciunul si ne viziteaza nostalgii...Va amintiti de povestile de pe discurile negre de vinil, de papusile de la Aradeanca, de diafilme, de jucariile de cauciuc, de masinutele si jocurile chinezesti luate cu pile si pe sub mana?
    Imi amintesc un super Craciun cand am primit o papusa ruseasca cu ochi intensi si albastri, acum se joaca din cand in cand si Silviu cu ea (mai mult o smotoceste). Imi amintesc de trenuletul electric primit de fratele meu (e intact intr-un sertar de acasa).
    Cele mai multe au plecat la alti copii, dar de unele se bucura acum ai mei.
    Voi ce amintiri cu jucarii aveti din copilarie? Ce ati vrea sa aiba si copiii vostri si nu se mai gaseste?
    Jucariile de alta data

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Din jucariile primite de mine si de care imi amintesc cu mare placere cea mai draga a fost o papusa Aradeanca cu parul lung si blond.Atat de mult am tinut la acea papusa incat daca ai mei vroiau sa ma pedepseasca imi luau papusa si eu ma cuminteam.Biata papusa a ajuns obiect de disputa intre mine si sora mea care ca sa nu mai trebuiasca sa o impartim pur si simplu i-a rupt capul(ce bataita si-a mai luat atunci de la mine,singura pana in ziua de azi)Tin minte ca am umblat cu papusa cu capul cusut dupa mine vreo jumatate de an pana ai mei s -au indurat saracii sa imi ia alta,dar nu mai era ca prima!

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Si eu mai tanjesc dupa jucariile de altadata , imi aduc aminte de copilarie .

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Eu nu am prins chiar toate astea,dar le-am vazut la parintii mei si oricum mi se par mult mai frumoase decat cele de acum :) Din pacate,vremurile s-au schimbat :(

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Imi aduc aminte de "nu te supara frate"" piticot' si "pacalici"
    tare frumoase erau si le jucam cu bunicii..saracii nu aveau incotro..trebuiau sa joace cu mine ..

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Diafilmul mi l amintesc cu mare drag..al nostru s a ars din pacate cand eram noi mai mici,dar sotul meu il are intact.O sa ii pun si Antoniei pe perete cand o sa se faca putin mai mare.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Raluca, ai sa azi. Eu i-am luat Sofiei pentru Craciunul de anul asta, o papusa Aradeanca. Nu e blonda, e satena dar e foarte frumoasa.
    Imi mai aduc aminte de colectia de maimutoaie de cauciuc aceea cu marinar, cosar, doctor... nu mai stiu cum se numeau.
    Carti, timbre, clasoare, trusele acelea de dr de la librarii, cuburile de hartie sau lemn, diapozitivele pe care le are mama si acum
    Ohoo, ce vremuri!

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Incep sa ma apuce nostalgiile cand citesc. Si noi avem clasoare cu timbre care il aspeapta pe Silviu sa creasca mare.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Eu am indragit mult o maimutica pufoasa cu fata taree...era superba si imi aduc aminte de papusile cu cap mare de plastic semanau cu Mihaela din desene...si aveau niste ochi care se miscau plus piticot...betisoare...si multe jucarii

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Tot in traditia jucariilor de alta data, i-am scos lui silviu o masina de cusut de jucarie- care merge- si a fost super incantat de ea mai bine de o saptamana- Jucariile de alta data: masina de cusut .

dod
    dod este offline.
    Floricica Nou Venita dod's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2012
    Postari in forum
    37
    Jucarii de inchiriat:
    Inchiriere jucarii bebe - ieftin, simplu si mereu nou!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari