Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita roxanais's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2011
    Postari in forum
    57

Jucariii si jocuri pentru copii de un an si un pic , care anume?

Buna , as vrea sa-mi spuneti cu ce jucarii s-au jucat sau se joaca copii vostri la varsta aceasta intre un an si doi ani? Stiu ca sunt multe articole cu tipurile potrivite de jucarii pentru aceasta varsta dar concret, pe ce se merita sa dai banii? Care sunt jucariie care le dezvolta inteligenta si alte aptitudini? Va multumesc!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Eu cam pe la 11luni am inceput sa ii cumpar Antoniei carticele cu animale si uite asa a invatat fata animalele,ce i drept noi stam la casa si avem prin ograda anumite animale si pasari si a avut ocazia sa le revada live.Acum la doi ani se uita la postul Nature si stie si animalele salbatice.Are tatal ei niste carti cu tot soiul de animale domestice,salbatice,pesti,pasari,etc si e fascinata de ele.Ii poti cumpara o carte de colorat si astfel sa invete si culorile,nu pe toate dar macar pe cele mai uzuale.Sau sunt niste covorase cu literele alfabetului si astfel sa invete alfabetul.Antonia stie sa numere pana la 15 dar nu din carti,a invatat prin joaca...adica i am tot repetat noi cand ne jucam si numaram jucariile.Prima data a invatat sa numere pana la6,apoi pana la 10si dupa pana la 15.Ma mai gandesc si daca imi mai vine vreo idee iti spun.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Cea mai indragita jucarie pe care i am luat-o este un topogan,toti copii care vin pe la noi se joaca cu el.Asta pot sa zic ca si-a meritat banii la maxim,daca vine cineva pe la noi Antonia se urca pe ,,potogan'' si arata cum stie ea sa se dea,dupa care isi prezinta si celalalte jucarii.

Floricica Nou Venita roxanais's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2011
    Postari in forum
    57
    Multumesc pentru raspunsuri. Si noi avem jucarii dar nu prea le bagam in seama , mai interesante sunt celelalte lucruri din casa de ex: sticle, carlige, oale etc.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Uite aici cateva exemple care merg pana la doi ani (si chiar mai sus)- mergi si pe linkuri, am scris multe articole despre ale noastre- Jucarii pentru stimularea copiilor mici | Caiet pentru casa mea

Floricica Nou Venita Andreeaa89's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2017
    Postari in forum
    14
    Eu le-am luat jucarii din lemn si puzzle-uri din lemn, ideale pentru copii pana in 4 ani.

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!