Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita IoanaSoricelul's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2010
    Postari in forum
    22
    E un pic riscant sa ii lasam sa joaca jocuri online de mici, nu de alta, dar sunt multe chestii nepotrivite cu care ar putea intra in contact... sunt bannere pe care pot da click din greseala si care ii pot duce pe site-uri neadecvate varstei lor si nu e bine...

Daca vreti sa ii lasati sa se joace pe internet, fie supravegheati-i indeaproape fie instalati-le un program de parental control, ca sa fiti sigur ca nu exista vreo problema. Nepotica mea are instalat pe calculator Softul Smart Guard pe care il ofera UPC - e cea la indemana varianta ca mamele sa fie sigure de copilul lor pe net (cat timp sta si pe ce site-uri intra).

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    @soricelul: am o senzatie de deja-vu, chiar doua. :)

Membru inregistrat la
    27.07.2010
    Postari in forum
    22
    Citat Postat de mama leone Vezi mesajul
    @soricelul: am o senzatie de deja-vu, chiar doua. :)
    :)))) da, s-ar spune ca sunt fixista deja, nu? Imi pare rau, cred ca par eu usor traumatizata. Eu am downloadat pentru aia mica de pe net un set de jocuri pe care le-ar fi putut juca si online, ce-i drept, dar am vrut sa aiba in calculator toata colectia, jocurile intregi adica. Sunt o multime de puzzle-uri dragute si accesibile pe Big Fish Games, le recomand :)

Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Si uite-asa incepe dependenta copilului de calculator. Si peste citiva ani vine parintele si se vaita... oare ce sa fac cu copilul meu ca petrece atita vreme la calculator? Bu hu!

iubytzik22
    Guest
    Eu nu sunt pro jocurilor de nici un fel pe calculator cel putin cat e mic...are timp cand mai creste sa stea destul....cand o sa aiba nevoie de ceva pt scoala da...sau sa mai citeasca ceva dar in rest nu....dupa cum yice si mama leone...jocurile pe calculator creaza depedenta si nu e bine...plus nu mai zic de posibilele pericole ce sunt pe net....plus de asta poate avea probleme cu ochii...ca al meu se baga cu ochii de asta nu il las pe calculator deloc plus ca e mic la varsta lui trebuie sa se joace normal....nu mai zic de beneficiile jocurilor in aer liber...si acum imi aduc aminte cand ma jucam baba oarba sau telefonul fara fir...si multe alte jocuri....acuma nu stiu parca nu mai iti traiesti copilaria cu jocurile astea pe calculator sa stai cu ochii in monitor sa nu iesi din casa...pt ca in timp dependenta creste si o sa ajungem sa ne rugam de ei sa lase jocu si sa manance sau sa mai iasa din casa....

Membru inregistrat la
    27.07.2010
    Postari in forum
    22
    Si uite-asa incepe dependenta copilului de calculator. Si peste citiva ani vine parintele si se vaita... oare ce sa fac cu copilul meu ca petrece atita vreme la calculator? Bu hu!
    Cu sau fara jocurile pe care i le-am dat eu ea vrea oricum la calculator, odata ce s-a invatat e greu sa o dezveti, mai ales ca e si incapatanata rau :))
    Si oricum ai ei o lasa putin la PC, in restul timpului are activitati independente de calculator, normale, de altfel, pentru un copil de varsta ei.

Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Citat Postat de IoanaSoricelul Vezi mesajul
    Cu sau fara jocurile pe care i le-am dat eu ea vrea oricum la calculator, odata ce s-a invatat e greu sa o dezveti, mai ales ca e si incapatanata rau :))
    .
    Ahaaa, si oare cine a invatat-o, ei? Personal nu stiu nici un copil chiar atit de precoce incit sa descopere puterea si dependenta calculatorului fara ca un adult sa-i ofere acele jocuri.

Membru inregistrat la
    27.07.2010
    Postari in forum
    22
    Ahaaa, si oare cine a invatat-o, ei? Personal nu stiu nici un copil chiar atit de precoce incit sa descopere puterea si dependenta calculatorului fara ca un adult sa-i ofere acele jocuri.
    De acord, dar sunt destui parinti care le acorda copiilor lor "libertatea" asta apropo de calculator. Daca tot se intampla lucrul asta, macar sa evitam ceva mai rau ce s-ar putea intampla care ar putea influenta in mod negativ un copil, zic eu ;)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari