Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita kidsopia's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2012
    Postari in forum
    3

Jocuri educative pe telefoane/tablete

Buna, mamicilor!

Ce parere aveti despre jocurile pentru copii care exista pe telefoane si pe tablete? Ii lasati sa se joace pe ele?

Astept parerile voastre,

Olivia

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Da, vreau sa imi cumpar un iPad- stiti vreo varianta mai ieftina, sh sau model mai vechi? Am vazut niste aplicatii foarte interesante si ma tenteaza atat pentru baiat, cat si pt fetita.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Raluca, ne spui si noua despre ce aplicatii este vorba?

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de kidsopia Vezi mesajul
    Buna, mamicilor!

Ce parere aveti despre jocurile pentru copii care exista pe telefoane si pe tablete? Ii lasati sa se joace pe ele?

Astept parerile voastre,

Olivia
    LA copilul de 1-3 ani? Exclus.......................

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Da, sigur. Roxie, las un link cu un video, spre carea pleaca 17 videouri din aceeasi serie (pe care nu vei regreta daca iti faci timp sa le asculti, te rog sa ma crezi!). Bob Doman este cel care a fondat NACD, cu sistemul de terapie care il fac acum cu Cati. De cand am inceput terapia Cati a facut super progrese- se ridica in 4 labe, initiaza miscari de tarare, dada ii zic ca ma ia de nas/mana/par- ma ia la comanda (deci intelege ce i se spune), alege obiectul corect din 2 aratate. Bun... ei au si programe pt copiii cu deficiente de invatare, ADHD si altele asemenea, si pt copii normali si supradotati- videourilea astea de care iti spun sunt ffff interesante. SI la sf articolului gasesti un link spre programul de iPad, am scos videoul ca nu prea mai am spatiu media pe blog, dar e link :)
    Procesarea secventiala « Caiet pentru casa mea

Membru inregistrat la
    26.07.2012
    Postari in forum
    3
    Buna, Raluca!

Referitor la iPad, chiar nu pot sa iti recomand o varianta ieftina pentru ca nu ma pricep. :)

In legatura cu a doua chestiune, stiu si eu cateva aplicatii educative pentru copii care sunt foarte utile, dragute si colorate!
    Jocurile se gasesc pe Google Play si pe App Store, deci sunt disponibile pentru cei care au telefoane cu sisteme Android si pentru iPhone-uri si tablete.

Pentru Cati ti-as recomanda Onomatopoeia - La tara. (eu am un baietel de un an si un pic si il distreaza foarte tare ) Are foarte multe animalute, pasari etc care scot sunete (tot ce trebuie sa faci este sa dai click pe animal). Asa va invata cum face, de exemplu bibilica.

Iar pentru baietel, pentru ca este mai mare, sunt tot felul de aplicatii de pictat, numarat, haioase si educative.

Daca ai ocazia, incearca-le mai intai tu si vezi cum ti se par! Apoi, daca iti plac, fa un test si cu micutii tai.

Astept curioasa comentariile tale legate de jocuri. :)

Olivia

Membru inregistrat la
    26.07.2012
    Postari in forum
    3
    Buna, Ioana!

De ce zici exclus? Nu esti de acord cu jucatul pe telefoane sau nu stii daca exista aplicatii special facute pentru copii atat de mici?

Olivia

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de kidsopia Vezi mesajul
    Buna, Ioana!

De ce zici exclus? Nu esti de acord cu jucatul pe telefoane sau nu stii daca exista aplicatii special facute pentru copii atat de mici?

Olivia
    Pentru ca nu sunt de acord cu jucatul pe telefon, tableta, computer. La varsta asta sunt mult prea mici, copiii pot invata cum fac animalele sau care sunt aceste si din alte parti, nu de pe tablete.
    Sunt jocuri, cuburi, carti. O vizita la tara sau la o ferma. De ce sa imi tin copilul cu ochii in tableta si telefon? Pentru ce?
    Pot sa ma inspir eu eventual din jocurile acelea si sa le experimentam impreuna, pe hartie, pe jos in parc, oriunde altundeva. Are o viata intreaga inainte de stat cu ochii in "jucariile" astea. Acum e vremea pentru alt gen de preocupari

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Eu sunt de acord.Fata mea are iPad de la 2 ani,iar de cateva luni are si Book Air.Initial era incantata de programul cu povesti in toate limbile,puzzle si colorat.Acum face deja chestii pe care nu are rost sa le mai scriu,pt ca ar parea de domeniul Sf-ul,la varsta ei (4ani).

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Raluca ai iesi mai ieftin cu prima varianta de iPad,poate gasesti pe undeva SH.Eu iti recomand din suflet sa cumperi pt copii.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Da, neaparat iau unul, mai mult pentru Cati decat pentru silviu, pentru flashcards si alte aplicatii educative. Incep sa economisesc pentru asta, poate mai fac si niste Garage sales pe blog, vad eu. Dar e principalul meu obiectiv, si alte chestii chiar nu le mai cumpar ca au de toate.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari