Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806

Idei de vara

Vine vara, cu zile lungi si calduroase, cu mai multe posibilitati de jocuri in aer liber; daca ne organizam, putem realiza multe chestii faine cu copiii nostri- chiar si o lista scurta de activitati potentiale ne poate motiva sa facem ceva cu ei- iata lista mea- 10 idei de vara
    Care ar fi lista voastra?

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Citat Postat de raluca28 Vezi mesajul
    Vine vara, cu zile lungi si calduroase, cu mai multe posibilitati de jocuri in aer liber; daca ne organizam, putem realiza multe chestii faine cu copiii nostri- chiar si o lista scurta de activitati potentiale ne poate motiva sa facem ceva cu ei- iata lista mea- 10 idei de vara
    Care ar fi lista voastra?
    Buna! A venit la fix....1. Plimbari lungi si dese in parc:)
    2. Poate mare
    3. Iarba verde
    4. Iesiri in curte cu cortul
    5. Plimbari in oras
    6....sunt in pana de idei....helpppppppppp

Floricica Cu Vechime dragalasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    6.093
    buna Raluca! lista voastra e senzationala, asa ca ne vom inspira din ea si noi :-)))

Floricica Novice ginye55's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2008
    Postari in forum
    453
    Un joc de exterior (se poate juca si in casa daca aveti vecini sanatosi la cap ) este sotronul . Cred ca vi-l amintiti din copilaria noastra. Cu ocazia asta exersam si numaratul.

Apropo de numarat: azi dimineata l-am surprins pe Edi numarand de la 1 la 10. Am zis WOW! Stie sa numere fara a avea cifrele in fata!

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Citat Postat de dragalasha Vezi mesajul
    buna Raluca! lista voastra e senzationala, asa ca ne vom inspira din ea si noi :-)))
    Multumim...si poate adaugati si idei, sunt sigura ca aveti din plin!

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Citat Postat de ginye55 Vezi mesajul
    Un joc de exterior (se poate juca si in casa daca aveti vecini sanatosi la cap ) este sotronul . Cred ca vi-l amintiti din copilaria noastra. Cu ocazia asta exersam si numaratul.

Apropo de numarat: azi dimineata l-am surprins pe Edi numarand de la 1 la 10. Am zis WOW! Stie sa numere fara a avea cifrele in fata!
    Bravo, Edi! Nu numai ca stie numerele, dar daca zici ca numara cu cifrele in fata inseamna ca le si recunoaste- si asta e si mai important- foarte fain, felicitari!

Floricica Novice ginye55's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2008
    Postari in forum
    453
    Citat Postat de raluca28 Vezi mesajul
    Bravo, Edi! Nu numai ca stie numerele, dar daca zici ca numara cu cifrele in fata inseamna ca le si recunoaste- si asta e si mai important- foarte fain, felicitari!
    Multumim! Recunoaste toate cifrele. Mai nou, citeste numarul apartamentelor din bloc.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Noi azi am pus flori si frunze la presat.Cand vor fi "gata",vom realiza un tablou pe care il voi aseza in camera ei.Dupa masa am fost pe plaja si am adunat cochilii si pietre de toate formele,iar maine le vom spala afara si le vom lipi pe cutii de carton(am luat un lipici pe baza de aracet,nu este periculos pt copii) si vom mai infrumuseta si baza ghivecilor din curte.
    Am obs ca a fost f entuziasmata de activitatile astea,cu siguranta le vom repeta de mai multe ori.
    In rest,din activitatile mentionate in lista de mai sus,ne jucam si noi cu mingea,avem si o piscina gonflabila pt ea,bicicleta si chiar a plantat flori cu tati acum vreo doua saptamani,iar in fiecare seara are grija sa-i aminteasca ca trebuie udate :)
    Ma gandeam sa facem si hainute pt papusi(poate asa o sa le bage in seama:)) din hainele care i-au ramas ei mici,sau pur si simplu sa stam la iarba verde,sa facem puzzle sau sa desenam.
    Din pacate la noi e destul de limitat timpul de stat afara pe timpul verii,cateva ore dimineata si dupa masa tarziu.Altfel nici macar la umbra sau sub umbrela nu se poate sta,temperatura depaseste 45 de grade :(

Floricica Novice teodora33's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2011
    Postari in forum
    329
    Raluca si Gianina, aveti niste idei super! Ma voi inspira si eu, poate, putin din ele fiindca sunt cam in pana.Raluca, iti citesc mesajele cu multa curiozitate si placere! Te felicit pt modul tau de gandire si pt tot ce faci. Scuze off topic!
    Si noi ne-am propus sa jucam sotron la vara, sa invatam mai bine sa numaram si mai mult, desi fetita mea stie sa numere pana la 50. O sa incercam sa ne bucuram din plin de aceasta vara cu activitati recreative. Voi citi acest topic cu mult interes fiindca mai iau si eu idei de pe aici:)

sunshine
    Guest
    Gianina,merci de ideea cu plantele presate,vom face si noi!
    Mai avem in plan plimbare cu umbrela si cu cizme prin ploaie.....
    Revin cu ce imi mai amintesc!

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Multumesc de aprecieri, Teodora!
    Alte idei, poate pt copii mai marisori- sa povestiti o saptamana despre univers, stele, planete, etc,. apoi sa faceti la sfarsit de sapt o vizita la Observatorul astronomic.
    La fel, o vizita la zoo dupa o saptamana de povestit despre animale salbatice.
    Eu mi-as dori tare mult sa il duc pe baietel la teatru de papusi, dar in orasul meu nu sunt- insa daca vine circul, probabil ca va merge :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari