Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mada.bebe's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.02.2009
    Postari in forum
    16
    Fetelor se poate sa ma credeti poate un pic demodata insa eu pe Madalina nu al alsat-o la TV deloc pana la varsta asta, are un an jumatate si nici nu as vrea sa o las pana la 2 poate chiar 3 ani. Eu am crescut fara tv ca pe vremea aia ori nu aveam tv ori cine era norocos sa aiba erau programe de cate 2 ore...

As vrea sa aflu si parerea altor mamici despre asta.

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    poti sa-l lasi la tv macar 10 minute pezi,desi el/ea,nu o sa fie atent/a acolo,pentru ca la aceasta varsta nu are rabdare sa se uite.dar il poti lasa deschis pe programul de desene asa pentru zgomot,pentru invatarea de cuvinte.al meu pitic are 1an si 8 luni si abia acum il atrage cate o reclama sau cate un personaj de desene.in rest cand stam in casa si el se joaca,tv-ul merge nonstop,darasta nu inseamna ca el se va uita acolo.dupa cum am zis,pentru zgomot mai mult la aceasta varsta

mother
    Guest
    nici eu nu sunt de acord cu tv...asta nu inseamna ca nu mai arunca si el un ochi daca e deschis sau ca nu l-am mai lasat de vreo 5 ori pana acum in patut cu tv aprins ca sa isi faca de lucru in timp ce faceam eu ceva...

dar nu desene, nu reclame, muzica da(la tv)

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    de ce muzica Andreea?
    cred ca depinde si de programul de desene animate pe care-l urmareste copilul... sincer ne uitam impreuna cateva minute pe zi pe Bebe TV sau Jim Jam... mi se par chiar educative, atata timp ct stau langa ea si-i explic tot ce se intampla acolo...

pe Bebe TV cred ca un copil cu varsta de peste 3 ani nu s-ar uita fiindca nu sunt cuvinte, ci doar imagini simple pe fundal muzical foarte placut

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    nici eu nu cred ca e important TV-ul in dezvoltarea micutilor... insa se intampla sa ne uitam zilnic cateva minute la genul acesta de desene...

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    si nu-mi merge toata ziua TV-ul in camera... imi ajunge cat palavragim noi toata ziua, sa mai aud si in fundal discutii fara vreun sens :))

mother
    Guest
    de ce muzica la tv? ca nu am radio :))

eu citeam pe undeva ca imaginile la tv se succed prea repede pt creierasul lor... de-aia nu e bun tv-ul...
    si mai e si chestia ca bombele astea vechi iradiaza...

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    si eu stiam de succesiunea imaginilor... insa am descoperit intamplator programul respectiv bebe TV, si crede-ma se deruleaza in reluare ... si se mai si repeta uneori, incat am ajuns sa le stiu pe dinafara :))...

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    Carina inainte de culcarica se uita 5 minute si merge la nani fara sa protesteze... nu de alta, dar toate animalutele, fructele, legumele, etc... merg si ele la culcare, nu inainte de a-si spala mainile si dintii

mother
    Guest
    :))
    noi in fiec seara citim poveste..si apoi el o inchide si zice ga de la gata si somnic

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    oricat am incercat sa-i citesc, inafara de a rasfoi cartea nu am reusit... si i-am cumparat o multime de carti cu povestioare... peste zi ma mai asculta, insa neaparat sa le tina ea in mana si sa intoarca pagina :)...

am ajuns sa "pansam" paginile din lipsa de rabdare :))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari