Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806

Faceti educatie si altor copii decat ai vostri?

Am folosit expresia " a face educatie" pt ca nu ma refer la a-i invata pe copii sa numere, sa spuna poezii si nici macar la a le spune povesti educative. Ma refer, mai degraba, la educatia ce tine de "cei sapte ani de casa".
    In zona in care locuiesc sunt o multime de copii intre 1 si 3 ani, si ne intalnim mereu in parculetul dintre blocuri. Desi la varsta asta copiii se joaca mai mult unul langa altul, nu unul cu altul, mai si interactioneaza, uneori nu in sens pozitiv. Exista copii care trec printr-o faza de agresivitate (normala in jurul varstei de 1 an 1/2, 2). De curand, Silviu a fost impins in parculet de mai multi copii in decurs de nici o ora. Daca mamica copilului era aproape si intervenea, eu am decis sa nu ma bag (sunt constienta ca baietelul ei l-a impins pe al meu nu din cauza ca ea nu-l educa acasa pe cel mic, ci pt ca el trece printr-o faza de agresivitate). Dar daca mamica copilului era pe banca povestind cu altele, nu m-am putut abtine sa nu-i spun copilului ca "nu-i frumos ce face". Silviu e un copil pasnic, si singurele lui gesturi agresive (rare, de altfel), au fost niste ciupituri acordate verisoarelor lui de prea mult drag si prea mult entuziasm (asa imi face si mie cand nu stie cum sa imi spuna ca ma iubeste tare :O)), asa ca nu stiu cum as reactiona daca as avea un copil cu o personalitate mai puternica.
    Voi corectati (verbal) comportamentele copiilor straini?
    Sau, de partea cealalta, va simtiti prost daca cineva ii corecteaza pe ai vostri?
    Le spuneti copiilor pe care nu-i cunoasteti ca nu e frumos sa injure, sa arunce gunoaie, etc, sau le ignorati comportamentul?
    Eu inca nu m-am decis care ar fi atitudinea potrivita, asa ca astept si parerile voastre.

iubytzik22
    Guest
    Raluca sa stii ca si eu am patit-o...insa de partea cealalata a baricadei, fii miu cand era mai mica tot asa mai impingea copii sau in mod instinctiv se ducea si ii dadea cu mana...bn nu stie ce e aia bataie......si mereu ii ziceam...cand ma duceam in parc se ducea la fiecare copil ii lua jucaria si daca i-o lua din mana plangea si se ducea dupa el si il impingea daca nu vroia jucaria si daca eu de ex luam de acasa jucarii nu erau bune ci alea de la copii erau cele mai bune....acuma ma mir azi cand am fost la doctori avea o capota de la o masinuta si se ducea la copii si le dadea ....am ramas uimita ca el nu e asa de darnic...in schimb acum cateva zile am fost la cineva in vizita si baietelul respectiv avea o gramada de jucarii, mai ales masinute...cand le-a vazut fii miu nu stia ce sa ia mai intai...insa baietelul celalalt avea vreo 4 anisori si il impingea pe fii miu si nu-i lasa nici o jucarie si saracutu plangea.....si mama baietelului ii zicea da-i si lui o masinuta...iar el nu ca toate jucariile sunt ale mele...si m-am simtit cam prost in sensu ca putea sa ii dea o jucarie de-aia mai urata sau ce nu ii placea lui...si al meu era transpirat si plangea si nu se mai oprea...asa ca am plecat...nu am mai stat..M-am simt un pic cam prost ca plangea intruna si dupa ce am plecat si i-am zis ca are si el jucarfii nu se oprea...am ajuns acasa si i-am aratat uite ai si tu jucarii s-a enervat atat de tare ca le-a aruncat pe sus....dar cand il impingea baietelul respectiv spre uimirea mea nu a dat in el sa il loveasca...el nu stia cum sa ia o masinuta.....
    Modificata de iubytzik22; 13.11.2010 la 17:02:34.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Iuby, asa e...cred ca o mamica sufera si cand e de o parte, si cand e de cealalta a baricadei. TE simti rau cand copilul tau e impins, dar parca te simti rau si cand el ii impinge pe altii (mai ales daca vreo mamica mai "binevoitoare" iti si scoate pe nas comportamentul copilului- stiu cazul unei mamici cu care povestim des cand ne intalnim, iar baietelul ei il impinge pe silviu si fara motiv, nu numai cand se apropie de jucariile lui- eu stiu ca mamica respectiva se simte prost, ca ii spune de nenumarate ori ca nu e frumos- si ca as mai adauga sare pe rana daca ii mai zic si eu ceva- in general primeste multe comentarii rautacioase cu privire la baietelul ei energic). Te mai doare sufletul si cand copilul tau vede o jucarie si ar vrea si el sa puna mana pe ea (dar micul proprietar egiost nu il lasa). De obicei, in parculetul in care mergem mamicile stiu ca jucariile sunt la comun (noi luam jucarii cu noi numai ca sa se joace ceilalti copii- de obicei, cand Silviu vrea ceva de la un copil, incerc sa propun un schimb. Daca schimbul e refuzat, ii distrag atentia baiatului meu cu altceva, si pandesc jucaria ravnita- in general ii plac tricicletele si masinile de calarit- si cand vad ca propietarul a uitat de ea, ii fac semn discter lui Silviu sa se joace si el putin cu jucaria respectiva, sau sa apese un buton la tricicleta). Dar si el a bocit pe langa o masina de care un baietel nu se dezlipea- si intindea saracul cu lacrimile in barba o masinuta la schimb...fara succes, evident, ma durea inima dar stiam ca nu am ce sa fac...

Dar- daca tu ca mamica (e un tu general, fara adresa:O)) stii ca al tau copil impinge si loveste- eu cred ca trebuie sa fii mereu langa el, atenta la el, sa intervii tu, sa iti ceri scuze in numele copilului, sa ii arati cum se face frumos. Copiii, mai ales intr-un parculet cu banci, leagane, tobogane, etc. se pot accidenta f usor (SIlviu si-a spart arcada ieri cu taica-sau langa el- am crezut ca mor- el dansa si a dat cu capul de marginea unei mobile), si e bine sa supraveghem copii, mai ales pe astia mai mici (dar nu numai), indeaproape.

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Parerea mea e ca sunt mamici si mamici..pe o parte sunt cele care stiu ce copil au acasa(ma refer la cei agresivi) si stau pe langa copil incercand sa il tempereze..rare cazuri.
    Pe de alta parte sunt cele care zic ca se m intampla...se vor obisnui si copilasii lor agresivi si in cele din urma nu vor m impinge, musca, ciupi, lovi.....adik sa faca un test cobai pe ceilalti copilasi..parerea mea. Pe mine nu ma incalzeste cu nimic daca ea intervine cand deja copilul a lovit, desi stia ce fel de copil are si cu toate astea statea la taclale pe bancuta.

Din experienta mea va spun..am avut o cunostinta...avea 3 fete...una mai mare ca fii-mea cu juma de an....fii-mea un an juma, fii-sa 2 ani...deci nu va zic ca mereu cand ne vedeam era o fuga continua(din partea mea) sa imi protejez copilul, pe cand ea doar striga la fii-sa sa stea cuminte.
    OK..o data, de 2 ori...am si pedepsit-o pe fetita de fata cu maica-sa..i-am dat o palma peste manuta,...dupa de de 3 ori a impins-o pe fii-mea..deja era un fel de intimidare la ea, ii placea sa o vada pe asta a mea plangand. Maica-sa nu a zis nimic, nu a fost prea incantata, dar daca ea nu stia sa isi educe copilul, eu macar ii trageam un semnal de alarma. Plus ca si celelate fete ale ei erau cam pe acelasi calapod...curioase, umblau pe telefonul meu, in geanta..ce aveam...fara pic de rusine.
    Apoi pt a fi m linistita...i-am spus ca nu ne m putem vedea pt ca pt mine intalnirea cu o prietena care are copilasi tre sa fie un moment de recreere, nu sa stau la panda ca nu cumva fii-sa sa o muste, ciupeasca sau bata pe fii-mea.

Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    In parc am avut si noi tot felul de conflicte..de obicei plecam ca ma ia gura pe dinainte, m ales daca vad o mamica care sta si nu ia masuri.
    Avem si noi pb cu impartitul jucariilor...fii-mea nu vrea jucariile altor copilasi(stie ca nu sunt ale ei si nu o intereseaza...zice ca sa ii aduc si ei o jucarie la fel intr-o zi:))), insa sunt copilasi care le vor pe ale ei si ea nu da....incerc sa iau m multe jucarele cu noi sa aiba de unde da, ii explic ca tre sa imparta ca daca nu plecam acasa.....e greu..m ales ca ea e singurul copil din casa si nu stie sa imparta.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Nici eu nu stiu cum e cel mai bine sa procedezi in astfel de situatii. Cu privire la impartit, as lua cateva dintre jucariile pe care copilul meu nu le prefera, tocmai cu intentia de a le imparti (si daca e suficient de mare sa inteleaga, ii explic de acasa ca acele jucarii sunt pt a le imparti cu alti copii). Dar, ca si mama, as lucra la acest aspect. Am avut o eleva de prin vecini (o fetita draguta, desteapta, vorbareata, dintr-o fam buna, excelenta eleva), dar in relatiile cu copii din jur era f egoista (scotea jucariile afara, dar nu lasa pe alti copii sa se joace cu ele -avea 7 ani, nu poti sa zici ca nu intelegea de vorba buna), ceilalti copii (si unii dintre parinti) o evitau- sunt sigura ca se simtea singura- venea sa se joace cu Silviu (care are doar un an si ceva), desi erau pe afara fetite de varsta ei (si nici pe el nu prea il lasa sa ii exploreze jucariile, desi pe ale lui le vroia sa se joace). Si altruismul trebuie educat, pt ca egoismul izoleaza (si copilul va suferi pe viitor infinit mai mult decat sufera in procesul de a invata sa imparta). Eu as lua-o treptat, sa imparta mai intai cu prietenii apropiati (ca sa vada ca joaca e mai frumoasa in 2), abia apoi cu copiii din parc. Sa nu ma intelegi gresit, nu o cunosc pe fetita ta, poate fi extrem de generoasa- eu am doar in minte imaginea fostei mele eleve, care mi s-a parut, in ciuda tuturor avantajelor de care beneficia, extrem de trista cateodata.
    Dar la faza cu impinsul, muscatul, batutul, si eu sunt f vigilenta- eu sunt permanent langa Silviu, incerc sa previn de cate ori pot. Nu stiu cum sa reactionez intotdeauna.

Floricica Nou Venita orangecountry's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2009
    Postari in forum
    2
    Salutari fetelor. Noi tot avem o problemutza asemanatoare: am 2 nepotei(de la frate si de la verisoara) de 1an si 2luni si 1an si 5 luni si cind se intilnesc cel mai mic il ia la palme pe acesta mai mare,il impinge, il trage etc. Verisoara mea il cearta ca nu e frumos sa fie agresiv, iar piciu mai mare sta deoparte parca e fata mare,nu raspunde provocarilor...am cautat info pe net despre acest tip de comportament, ma gindesc ca in acest fel ei fac cunostinta unul cu altul...mai pe scurt sunt tare confuza si as vrea sa ma ajutati cu vreun articol la aceasta tema si desigur experienta proprie))ms anticipat

Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    da..pe moment asa facem..luam m multe jucarii sa avem de unde da....in ultimul timp a fost darnik..poate creste si se m deschide sa imparte. De multe ori o m cert si ii zic ca plecam acasa daca face pe egoista:))
    Dar nu cred ca o sa aj la 7ani ca fetita de care povesteti..pai m bine nu ii m iau nici ei nimic, pana nu intelege altruismul.

Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Eu zic ca cel mic incearca sa se impuna..in felul lui...daca liveste cea m buna pedeapsa e izolarea pt cateva minute.

Dar sa stiti ca in cea m mare parte..comportamentele agresive ale copiilor se regasesc in vreunul sau ambii parinti.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Onita, in nici un caz nu am zis ca fetita ta o sa ajunga asa...am vrut doar sa subliniez printr-un exeplu ca si cei mici, chiar daca sunt singuri la parinti, trebuie sa invete sa imparta, sa daruiasca, spre binele vieetii ei sociale de mai tarziu. Era o idee pt toti copii aflati in situatia asta, ma bucur tare mult ca fetita ta a invatat deja sa fie darnica

Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    haha..mi-am dat seama ca nu asta ai vrut sa spui, dar deja ma gandeam cum spuneai si tu ce simte fetita aceea..ceva trebuie sa o faca sa fie asa singuratica..si dornica sa se joace cu un bb de varsta lui Silviu al tau...cred ca jucandu-se cu el se simtea stapana.
    A mea e comica rau....de ex uneori vrea ceva de la prietenii ei de joaca...acu ceva timp am vazut-o ca s-a dus la un baietel si i-a aratat o jucarie, asa l-a incantat..i-a dat-o..eu am ramas mirata stiind ca ea nu imparte nimica, dar ea urmarea sa ii ia alta jucarie a baietelului...culmea culmilor...l-a momit tot cu o jucarie a lui...egoista profesionista.
    Eu incerc sa o dau oe brazda,,,zic ca e totusi varsta asta m dificila..dar sa aj cu ea la 7ani....fereasca DD:))))o trimit la pension:))))hahaha

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari